LIVE UPDATES
Politike

DOKUMENTAT/ Ben Blushi ndërton lulishte në tokën e tij për banorët e fshatit, Berisha e sulmon

16 Maj 2020, 09:40 Nga DOSJA

Ish kryeministri Sali Berisha, nëpërmjet një postimi në facebook (shiko këtu) ka akuzuar Drejtorin e Përgjithshëm të Top Channel, Ben Blushin, se po ndërton pa leje në fshatin Dardhë të Korçës. Ky lajm ka qarkulluar edhe në ndonje portal, që përdoret si pushkë gjobe nga segmente të caktuara.

Sipas denoncimit të Berishës, thuhet që Blushi ka zaptuar pa dokumenta mbi 1000 m2 tokë në fshatin Dardhë dhe po ndërton pa leje një tjetër godinë. Berisha ka publikuar edhe një video, në të cilën e ka siguruar nga TV Klan, pasi banorët kanë parë makinën e këtij televizioni duke filmuar banesën dhe truallin privat të Ben Blushit.

Por Ajsbergu ka siguruar dokumentat dhe e vërteta është ndryshe. Ben Blushi dhe bashkëshortja e tij, kanë aplikuar për leje në Bashkinë e Korçës, për të ndërtuar një lulishte me paratë e tij dhe jo një godinë siç pretendon ish kryeministri Berisha.

Leja është firmosur nga kryebashkiaku Sotiraq Filo në 23 prill 2020 dhe sipas planimetrisë shihet fare qartë që bëhet fjalë për ndërtimin e një lulishte me pemë dekorative, riparimi i mureve etj.

Madje, lulishten ai po e zhvillon në tokën që vetë Blushi ka blerë, pasi rezulton të jetë pronar i këtij trualli me çertifikatë pronësie. Në dokumenta shihet edhe investimi publik për banorët e Dardhës dhe leja e marrë nga familja Blushi në truallin e tij.

Burime për Ajsbergun thanë se në fshat është përdorur një banor aty për të ngritur një “skandal” që nuk ekziston ndaj Drejtorit të Përgjithshëm të Top Channel. Pikërisht ky banor ka bërë edhe fotot ndaj Blushit, të cilat më pas ia ka dërguar Sali Berishës dhe ndonjë portali.

Toka ku po ndërtohet lulishtja është 250 m2, në pronësi të familjes Blushi dhe jo 1000 m2 siç pretendohet në akuzat e Berishës. Marrë nga Ajsbergu.com

Dokumentet që provojnë se Ben Blushi po ndërton lulishte dhe jo godinë:

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike ben blushi sali berisha ben blushi sali berisha

Sondazh

Poll
Politike 15 Maj 2020, 20:22

TIRANË– Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka shkuar sot në oborrin e Teatrit Kombëtar për të zhvilluar turnin e saj për mbrojtjen e godinës. Në një pron...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE