LIVE UPDATES
Bota

“Do të ketë pasoja të ashpra”,Kina paralajmëron SHBA-në kundër vizitës në Tajvan

7 Prill 2022, 14:44 Nga DOSJA
“Do të ketë pasoja të ashpra”,Kina paralajmëron

KINË– Kina paralajmëroi të enjten se do të merrte masa të forta nëse kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi do të vizitonte Tajvanin dhe tha se një vizitë e tillë do të ndikonte rëndë në marrëdhëniet Kinë-SHBA, pas raportimeve të mediave që ajo do të shkonte javën e ardhshme.

Sipas Reuters, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian u tha gazetarëve se Pekini kundërshtoi me vendosmëri të gjitha format e ndërveprimeve zyrtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Tajvanit dhe Uashingtoni duhet të anulojë udhëtimin.

Nëse Shtetet e Bashkuara këmbëngulin të kenë rrugën e tyre, Kina do të marrë masa të forta në përgjigje për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial. Të gjitha pasojat e mundshme që dalin nga kjo do të përballohen plotësisht nga pala amerikane,” shtoi ai, pa dhënë detaje.

Vizita e mundshme nuk është konfirmuar nga zyra e Pelosit apo qeveria e Tajvanit, por disa media japoneze dhe tajvaneze raportuan se ajo do të realizohej pasi ajo të vizitojë Japoninë këtë fundjavë.

Në Taipei, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Tajvanit, Joanne Ou tha se vetëm se ftimi i zyrtarëve dhe personaliteteve amerikane ka qenë gjithmonë “një pjesë e rëndësishme” e punës së ministrisë dhe se ajo do të njoftonte çdo vizitë zyrtare në një kohë të përshtatshme.

E diela shënon 43 vjetorin e nënshkrimit të ligjit nga Shtetet e Bashkuara të Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin, i cili drejton lidhjet në mungesë të marrëdhënieve zyrtare diplomatike dhe ruan një angazhim të SHBA-së për t’i siguruar Tajvanit mjetet për t’u mbrojtur.

Hera e fundit që një kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve vizitoi Tajvanin ishte në vitin 1997, kur Newt Gingrich u takua me Presidentin e atëhershëm Lee Teng-hui. Tajvani është inkurajuar nga mbështetja e vazhdueshme e SHBA-së e ofruar nga administrata Biden, e cila ka folur vazhdimisht për angazhimin e saj “të fortë” ndaj ishullit.

Kina e konsideron Tajvanin e sunduar në mënyrë demokratike territorin e saj dhe kjo temë është një burim i vazhdueshëm fërkimi midis Pekinit dhe Uashingtonit, veçanërisht duke pasur parasysh mbështetjen e fortë ushtarake dhe politike të SHBA për ishullin. Kjo ka tensionuar marrëdhëniet tashmë të dobëta kinezo-amerikane.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota kina-tajvani marredheniet shba-kine nancy pelosi zhao lijian kina-tajvani marredheniet shba-kine nancy pelosi zhao lijian

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme