LIVE UPDATES
Aktualitet

Djokoviç fiton gjyqin, del nga ‘paraburgimi’, i hapet rruga për në ‘Australian Open’

10 Janar 2022, 06:39 Nga DOSJA
Djokoviç fiton gjyqin, del nga ‘paraburgimi’, i hapet rruga

AUSTRALI – Tenisti numër 1 në botë, Novak Djokovic, u shpall i pafajshëm nga gjykata australiane, e cila vendosi që atleti duhet të qëndrojë në Australi dhe të marrë pjesë rregullisht në turneun sportiv të Australian Open.

Gjykata vendosi që Novak Djokoviç do të lirohej nga hoteli ku po mbahej prej disa ditësh, pasi gjyqtari e konsideroi të paarsyeshme mënyrën se si zyrtari i kufirit mori vendimin për anulimin e vizës së kampionit serb.

Gjyqtari Anthony Kelly mori vendimin që viza e Djokoviç të miratohej menjëherë, që do të thotë se kjo viza tashmë është e ligjshme dhe se tenisti serb mund të marrë pjesë në turne.

Arsyetimi për vendimin bazohej në faktin se qeveria pranoi se nuk i dha Djokoviçit kohë të mjaftueshme për ta informuar atë për anulimin e vizës së tij. Megjithatë, Ministri i Emigracionit Alex Hawke tani mund të ndërhyjë personalisht dhe të vendosë të anulojë vizën e tij, për arsye krejtësisht të reja, gjë që qeveria e vuri në dukje në gjykatë.

Në disa raste, Djokoviç ka deklaruar kundërshtimin e tij ndaj urdhrave të vaksinimit, duke thënë se vaksinimi është një vendim privat dhe personal. Megjithatë, deri javën e kaluar ai nuk kishte treguar nëse ishte vaksinuar. Në një seancë gjyqësore të shtunën, avokatët e Djokoviç thanë se ylli i tenisit doli pozitiv për koronavirusin në mes të dhjetorit dhe se qeveria australiane kishte bërë një gabim në anulimin e vizës së tij për shkak të një kërkese për vaksinë.

Çfarë ndodhi me Novak Djokoviç, nga ndalimi në aeroport, te mbajtja për katër ditë në hotelin në periferi të Melburnit:

Nëse kjo ndodh, ai mund të shkojë përsëri në gjykatë, pasi Djokoviç do të përballet me një ndalim tre-vjeçar nga Australia nëse ministri vendos të anulojë vizën e tij.

Djokoviç iu anulua viza nga autoritetet australiane në datën 6 janar të këtij viti. Numri një i botës u mbajt në aeroportin e qytetit për disa orë përpara se zyrtarët e kufirit të njoftonin se ai nuk kishte përmbushur rregullat e hyrjes dhe se do të dëbohej. Djokoviç u dërgua më pas në një hotel ku mbahen personat që nuk janë vaksinuar. Avokatët e tij nisën një apel urgjent në gjykatë.

‘Tenis Australia’ tha se përjashtimi i tij ishte dhënë nga dy panele të pavarura mjekësore, por zyrtarët kufitarë thanë se ai “dështoi të siguronte provat e duhura” për hyrjen pasi mbërriti të mërkurën nga Dubai.

“Jo-qytetarët që nuk kanë një vizë të vlefshme në hyrje ose të cilëve u është anuluar viza do të ndalohen dhe largohen nga Australia”, tha Forca Kufitare Australiane (ABF) në një deklaratë ditën e ndalimit të Djokoviç.

Djokoviç po mbahej në një hotel në periferi të Melburnit të Carlton, i cili përdoret për paraburgimin e imigracionit. Objekti ka qenë vendi i shpërthimeve të Covid-19. Lojtari serb nuk ka folur për statusin e tij të vaksinimit, por vitin e kaluar ai tha se ishte “kundër vaksinimit”. Trajtimi i tij ka shkaktuar zemërim në Serbi. Babai i tij, Srdjan Gjokovic, tha se djali i tij ishte mbajtur në një dhomë të ruajtur nga policia në aeroport.

Marrë nga bbc.com

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore sport novak djokoviç novak djokoviç

Sondazh

Poll

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska