LIVE UPDATES
Bota

Dita 19! Pamje apokaliptike nga Kievi, rritet numri i viktimave, shtyhen bisedimet

14 Mars 2022, 06:51 Nga DOSJA
Dita 19! Pamje apokaliptike nga Kievi, rritet numri i viktimave, shtyhen

UKRAINË– Dita e 19 e luftës! Kievi është zgjuar me bombardime këtë mëngjes. Zyrtarët lokalë thonë se uzina e prodhimit serik Antonov është goditur nga granatimet ruse. Shkalla e dëmit nuk ishte menjëherë e qartë dhe nuk dihet nëse ka pasur viktima apo të plagosur. Mediat lokale raportojnë se një kullë televizive pranë Rivne në Ukrainën perëndimore u godit gjithashtu nga një raketë ruse, por nuk dihet nëse ka viktima. 

Një raketë ruse godit një godinë banimi dhe la të paktën dy persona të vdekur dhe tre të plagosur. Lajmi u konfirmua edhe nga Këshilltari i ministrisë së brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko. Diku tjetër gjatë natës, katër persona u plagosën gjatë një sulmi me raketa që synonte ndërtesat administrative në fshatin Stavische, në rajonin Zhytomyr. Kina ka mohuar pretendimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, se po i dërgon armë Rusisë. Nga ana tjetër bisedimet mes palëve janë shtyrë për të martën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i ka kërkuar sërish Perëndimit të vendosë një zonë ndalim-fluturimi duke paralajmëruar se është vetëm çështje kohe para se raketat ruse të bien në territorin e NATO-s. Presidenti i Ukrainës pritet t’i drejtohet Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, në një seancë të jashtëzakonshme që nis në orën 10.30.

Zyrtarët në portin e Mariupolit thonë se më shumë se 2,100 civilë tashmë dihet se kanë vdekur në qytetin e rrethuar. 140,000 civilë ukrainas janë evakuuar nga zonat e konfliktit.

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, i cili i është drejtuar Këshillit të Evropës, thotë se Vladimir Putin ka nisur një luftë në shkallë të gjerë në qendër të Evropës që mund të bëhet një Luftë e Tretë Botërore.

Ai u bëri thirrje anëtarëve të Këshillit që të miratojnë një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë për të mbrojtur të gjithë Evropën.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Sllovakia dëbon tre anëtarë të Ambasadës ruse

E trishtë, 15-vjeçari vritet nga një predhë që trupat ruse lëshuan në shkollë

Pjesë e sanksioneve, BE konsideron ndalimin e eksportit të makinave luksoze në Rusi

‘Është blerë me para të vjedhura’, aktivistja hyn te vila e vajzës së Putin

Kryeministri izraelit telefonon Putin, përpjekja e rradhës për të zgjidhur konfliktin

Pothuajse të gjitha përparimet ruse mbeten të bllokuara, sipas një zyrtari amerikan

Nuk ndalen rusët, shpërthimi në një kullë televizioni vret 9 persona dhe plagos 9 të tjerë

Lufta në Ukrainë, kriza sjell Bidenin në Evropë, Shtëpia e Bardhë konfirmon përgatitjet

Papa dërgon kardinalin në Ukrainë për t’u solidarizuar me refugjatët

Estonia, shteti anëtar i NATO-s, i pari që kërkon një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë

Zgjedhja e vështirë që Rusia ka vënë Perëndimin me sulmin ndaj Ukrainës

Thirrja e fortë e kryeministrit ukrainas në KE: Ndalni Rusinë para se të djegë Europën

Kryeministri i Ukrainës kërkon përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Europës

Rrezik nukelar, trupat ruse shpërthejnë municione pranë centralit bërthamor

“Pakuptimësia është tronditëse,” zonja e parë e SHBA-së flet për luftën në Ukrainë

Kriza në Ukrainë/ SHBA paralajmëron Kinën që të mos ndihmojë Rusinë

Ministri gjerman: Bojkoti i gazit dhe naftës ruse mund të shkaktojë varfëri masive në vend

Mbështetja e Rusisë do të ishte një zgjedhje e keqe për Kinën dhe për botën

Kryqi i Kuq në Ukrainë po lufton për të marrë ndihma dhe furnizime

Ushtari ukrainas gjen mënyrën origjinale për t’i treguar vajzës që është gjallë

Frikë nga lufta, Norvegjia fillon stërvitjet ushtarake me NATO-n

Lufta me Rusinë: 5 arsye pse Putini ende nuk arrin të pushtojë Ukrainën

Pamje të trishta pas sulmeve të sotme në Kiev, dhjetëra viktima dhe godina të shkatërruara

Pas Kroacisë, zbulohet një dron misterioz në Rumani

Zelenskyy do t’i drejtohet Kongresit amerikan këtë javë

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov thuhet se ka udhëtuar drejt Ukrainës

HARTAT/ Përditësimet e fundit nga lufta në Ukrainë! Zonat ku po sulmon ushtria ruse

Ushtarët serb krah rusëve, ministria e mbrojtjes e mohon: Dezinformim i rrezikshëm

VIDEO/ I moshuari duke ecur, raketa ruse bie në mes të rrugës

Oligarku rus: Lufta në Ukrainë duhet të përfundojë ose do të kemi krizë ushqimore

Borrell publikon shifrat e fundit: 2.6 milionë refugjatë ukrainas kanë lënë shtëpitë e tyre

Elon Musk dërgon grupin e dytë të terminaleve Starlink në Ukrainë

Peskov: Putini kërkoi të mos sulmohen qendrat kryesore të popullsisë në Ukrainë

Sanksionet ndaj Rusisë, Daçiç: Do të dëmtonim veten nëse i vendosim

Kina thirrje SHBA-ve: Bëni transparencë për laboratorët biologjikë të zbuluar në Ukrainë

“E varrosa vëllain në kopshtin e shtëpisë” ukrainasit përshkruajnë pushtimin nga Rusia

VIDEO/ Momenti kur ushtari rus qëllon mbi protestuesit ukrainas

Lapid: Izraeli nuk do të jetë një rrugë për të anashkaluar sanksionet ruse

‘Prona është çliruar’, protestuesit ukrainas shkojnë në vilën e oligarkut rus në Britani

Sulmi me raketa në Donetsk shkakton disa viktima, mbi 20 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Mbi 2,5 milion ukrainas janë larguar që nga fillimi i luftës

Australia dhe Holanda do të padisin Rusinë për rrëzimin e avionit Malasyan Airline në 2014

Ishulli i gjarpërinjve nën pushtimin rus! Imazhi i parë satelitor nga “Fidonisi”

Shkon mbi 2,500 numri i të vdekurve nga sulmet ruse në qytetin e Mariupolit

Deputeti ukrainas: Nëse ushtria ruse depërton në Kiev, do t’u bëjmë jetën ferr

VIDEO/ E frikshme, protestuesja ruse arrestohet vetëm se kishte shkruar ‘Dy fjalë’

PARALAJMËRIMI! Escobar: Mali i Zi mbetet objektiv tërheqës për Moskën

Çernobili në errësirë, forcat ruse i presin dritat

VIDEO/ Pamje të frikshme nga Mariupoli, ndërtesa dhe spitale të shkatërruara

Pak orë para vdekjes i shkroi nënës dhe gruas së tij, vritet komandanti rus

FOTO/ Jeta në Irpin mes largimeve dhe ‘burgosjes’ nën tokësore

Lufta në Ukrainë! Zelenskyy telefonon Mitsotakis, tema kryesore e bisedës (DETAJET)

Rusi: Radhë të mëdha për burgerin ‘e fundit’ nga McDonald’s

Kuleba: Ndihmoni Ukrainën të fitojë kundër Putin, na dërgoni armë

Lufta e përgjakshme në Ukrainë! Rëndohet bilanci, vriten 90 fëmijë nga forcat ruse

“Rusia kërkoi ndihmë nga ato”/ Kina i përgjigjet SHBA: Dezinformim!

RRËQETHËSE! Nëna puth për herë të fundit djalin e vrarë nga bombardimet ruse në Ukrainë

SHBA: Rusia i ka kërkuar armë Kinës

OBSH: Lufta në Ukrainë mund ta përkeqësojë pandeminë Covid-19

Zv.ministri i Polonisë: Sulmi rus pranë kufirit është një mesazh për NATO-n

Ukrainë: Zelensky kërkon dialog direkt me Putinin

Kërcënimi me armë bërthamore: Po si mund të përdoren ato?

‘Boshatiset’ Ukraina! Më shumë se 1.75 milionë njerëz strehohen në Poloni

Ukraina po errësohet! Zelenskyy kërkoi ndihmë, Britania e ndihmon, dhuron 500 gjeneratorë

Thirrja për NATO! Zelenksyy: Është çështje kohe që raketat ruse të bien mbi vendeve tuaja

3 HAPA/ Si të dalloni nëse pamjet që shikoni i përkasin luftës në Ukrainë

E DHIMBSHME! Ushtria bombardoi maternitetin, po priste të lindte, vdes gruaja shtatzënë

Ç’ndodhi gjatë natës në Ukrainë, bombardimet vijojnë, Zelenskyy thirrje Perëndimit

Sot zhvillohen bisedimet Moskë-Kiev! Podolyak: Rusia është e ndjeshme, percepton ndryshe

Eksploziv në një ndërtesë në Kiev! 1 i vdekur, 3 të plagosur, goditet dhe kulla televizive

Pushtimi rus! Të evakuuarit nga Mariupoli: Na kanë bombarduar ditë e natë

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota bisedimet ukraine-rusi lufta ukraine-rusi bisedimet ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll
Bota 14 Mars 2022, 18:48

Sllovakia dëbon tre anëtarë të Ambasadës ruse

Sllovakia ka njoftuar të hënën, 14 mars, për dëbimin e tre pjesëtarëve të stafit të Ambasadës ruse dhe u ka dhënë afat prej 72 orësh që të largohen nga shteti.“...

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin