LIVE UPDATES
Aktualitet

VD ME DRON!ANALIZË autostradës ku ndodhi tragjedia: Turp të ndodhë në një vend të BE

23 Nëntor 2021, 10:17 Nga DOSJA
VD ME DRON!ANALIZË autostradës ku ndodhi tragjedia: Turp të

BULLGARI- Diana Rusinova nga Qendra Europiane për Politikat e Transportit ka analizuar aksin rrugor në autostradën “Struma”, ku ndodhi aksidenti tragjik prej të cilit mbeten të vdekur 46 persona shqiptarë të Maqedonisë së Veriut. Rusinova u fokusua në mungesën e sinjalistikës rrugore dhe mungesën e sistemeve kufizuese. Sipas saj, tragjedi të tilla janë të parandalueshme dhe nuk është e drejtë që të ndodhin në një shtet anëtar të Bashkimit Evropian. Ajo tregoi pamje me dron tregojnë qartë se si shoferi tentoi të dilte nga zona dhe të stabilizonte autobusin. Kjo u pasua nga një goditje në parmakët e rrugës.

Gjatë analizës Rusinova e quajti incidentin “qesharak dhe të papranueshëm” dhe e përshkroi atë si një tragjedi për të dy kombet.

“Sot është në “Struma”, nesër në “Trakia”, ditët e tjera në “Hemus”. Menaxhmenti i sigurisë rrugore padyshim që nuk funksionon. Gjeni një institucion që ta zgjidhë këtë problem. Është e detyrueshme të matet gjendja e shenjave rrugore në këtë pjesë, si dhe disa kilometra mbrapa, për të parë nëse mungesa e sinjalistikës nuk e ngatërroi drejtuesin e mjetit dhe nuk e bëri atë të mos e ndiqte rrugën.”– tha ajo.

Ka shumë mundësi që tabela për ishullin të ketë munguar ose shoferi nuk e ka parë atë, ose ka rënë në gjumë,”– pranoi ekspertja. Në fund, ajo u shpreh se duhet te kontrollohet edhe ndriçimi në akset rrugore, por gjithsesi për Rusinovën sipas të gjitha gjasave, shoferi ka gabuar.

LAJMI KRYESOR: TRAGJEDI në Bullgari/ Digjet autobusi, humbin jetën 46 turistë, shumica shqiptarë

Burimi; Bt.novinite

(f.i/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore rajoni diana rusinova tragjedia ne bullgari diana rusinova tragjedia ne bullgari

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë