LIVE UPDATES
Aktualitet

Dhunës në familje gjatë pandemisë, historia e “Anilës”: Mu kthye jeta në ferr!

20 Tetor 2021, 20:19 Nga DOSJA
Dhunës në familje gjatë pandemisë, historia e

Gruaja 26-vjeçare u ul në tavolinë në një bar- kafe përballë Gjykatës së Rrethit Durrës, duke rregulluar me vështirësi frymëmarrjen e rënduar nga ankthi. Paraditen e kishte kaluar në sallën e gjyqit, ku po përballet me ish-bashkëshortin, të cilin e ka denoncuar për dhunë fizike.

“Kujtova se me divorcin jeta ime do të merrte një tjetër drejtim, por jo, nisi një tjetër ferr,” tha Anila, emri i ndryshuar i 26-vjeçares që foli me BIRN me kushtin e ruajtjes së privatësisë.

“Një tjetër ditë e stresuar, gjithë shqetësime, pas një nate kaluar pa gjumë,” shtoi ajo, e cila kishte shpresuar se kjo do të ishte seanca e fundit e gjyqit, e cila u shty pasi mungonte avokati i ish-bashkëshortit.

Anila u martua katër vjet më parë dhe u divorcua në pranverën e vitit 2020 për shkak të dhunës fizike dhe psikologjike, por ish-bashkëshorti nuk e pranoi ndarjen dhe vazhdoi ta kërcënonte. Gjashtë muaj më parë, ai tentoi ta dhunonte sërish nënën e vajzës së tij, e cila po jeton me të afërmit pas divorcit.

“Kushërira më shpëtoi,” kujtoi Anila.

“Më hoqi nga duart e ish-burrit, i cili më përplasi ku mundi nëpër dhomë sepse nuk e pranonte që jemi ndarë,” shtoi 26-vjeçarja, e cila ngushëllohet me faktin që vajza e saj e mitur ishte në gjumë atë natë dhe nuk kuptoi gjë.

Rasti i Anilës nuk është i izoluar. Të dhënat e mbledhura nga BIRN tregojnë se qindra gra dhe vajza kanë bërë denoncime në polici dhe kanë kërkuar urdhra mbrojtjeje në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Durrës gjatë vitit të fundit, duke shënuar rritje në krahasim me vitet e mëparshme. Aktivistet e të drejtave të njeriut në qytetin bregdetar theksojnë se shtimi i rasteve gjatë situatës së jashtëzakonshme të pandemisë së COVID-19 tregon problematikën e thellë të dhunës me bazë gjinore me të cilën përballen gratë dhe vajzat në familjes shqiptare.

“Pandemia ishte tregues i faktit se sa në krizë janë raportet tona familjare si shoqëri,” tha Bajana Çeveli, drejtuese e organizatës “Gender, Paqe dhe Siguri” me qendër në Durrës. “Ishte koha e kaluar në shtëpi – më gjatë se kurrë ndonjëherë, ndaj dhe problemet në familje – kryesisht ato në çift u shfaqën edhe më shumë,” shtoi ajo.

Të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave, INSTAT, tregojnë se gjatë vitit 2020, policia identifikoi 4321 raste të dhunës në familje në të gjithë vendin, një rritje me 3% prej vitit paraardhës. Gjatë së njëjtës periudhë u kërkuan 2816 urdhëra mbrotjeje dhe 11 gra dhe vajza humbën jetën për shkak të dhunës në familje.

Policia e Durrësit i tha BIRN se gjatë vitit 2020 ka pasur 202 denoncime për dhunë në familje, një rritje prej 37% në krahasim me vitin paraardhës. Anila kujton se dhuna fizike dhe psikologjike nga ish-bashkëshorti filloi menjëherë pasi ata u martuan.

“Me dhjetëra herë kam marrë policinë në telefon, por pasi ata vinin në shtëpi, u thosha që u sqaruam,” tregon ajo.

“Kur zbulova se isha shtatëzanë shpresova se gjërat do të rregulloheshin, por dhe me barkun tek goja unë jam rrahur po njësoj,” shtoi ajo.

Anila kujton se pasi ajo e denoncoi ish-bashkëshortin në polici për dhunë në familje, presionet ndaj saj u shtuan nga rrethi familjar.

“Të gjithë kërkonin që ta hiqja denoncimin; prindërit e tij, prindërit e mi, të afërmit, të gjithë,” tha ajo. “Jo vetëm që s’më mbështetën, por kur panë që isha e vendosur, më lanë vetëm,” shtoi 26-vjeçarja.

Rritje të shifrave të dhunës në familje gjatë viteve të fundit tregojnë dhe kërkesat për urdhër mbrojtje të depozituar në Gjykatën e Rrethit Durrës.

“Gjatë vitit 2020 janë dhënë 479 vendime civile me objekt “Lëshimi i menjëhershëm i urdhrit të mbrojtjes”, ndërsa viti 2019 kishte 427 vendime civile,” tha Gjykata e Durrësit, ndërsa shtoi se në 6-mujorin e parë të vitit 2021, pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor në Durrës janë shqyrtuar 80 çështje gjyqësore penale me objekt “dhuna në familje”.

Sipas Bajana Çevelit, denoncimet për rastet e dhunës në familjes nuk mungojnë, por mbështetja që ofron shteti ndaj grave dhe vajzave të dhunuara nuk është e mjaftueshme.

“Kur bëhet denoncimi do të thotë që kanë kaluar limitet dhe gruaja thotë ‘stop’, sepse s’mund të durojë dot më,” tha Çeveli.

“Por ky është momenti që ajo duhet përkrahur me më shumë mbështetje psikologjike, me streha që ofrojnë qëndrime më gjatë, me politika punësimi dhe ndihma për nënat dhe fëmijët, sepse vetëm kështu i japim ndihmën e duhur rasteve,” shtoi ajo.

Sipas koordinatorit vendor të Mekanizmit të Koordinuar të Referimit në bashkinë e Durrësit, gjatë vitit 2020 janë evidentuar 265 raste të dhunës familje.

“Menaxhimi i rasteve është bërë duke u referuar këshillim psikologjik ose ligjor, sipas nevojës, ballë për ballë ose nëpërmjet telefonit,” tha bashkia e Durrësit në një përgjigje me email.

Në bashkinë e Durrësit që prej vitit 2020 ka filluar funksionimin dhe Qendra për Shërbime Mbrojtëse, Fuqizuese dhe Emergjente për Fëmijën dhe Familjen. Kjo është një qendër emergjence në të cilën mund të qëndrojnë viktimat e dhunës në familje për 72 orë.

Qendra ka gjashtë punonjës dhe një fond të buxhetuar prej 1.4 milionë lekësh për vitin 2021. Por bashkia thekson se disa nga rastet e trajtuara kanë përfiturar dhe ndihmë financiare për pagesën e qirasë nga organizatat jofitimprurëse.

“Disa nga rastet e trajtuara nga Mekanizmi Kombëtar i Referimit që kanë pasur nevojë emergjente strehimi janë mbështetur financiarisht me pagimin deri në tre muaj të pagesës së qirasë nga OSHC-të Terre des Hommes, Ëorld Vision,” tha bashkia e Durrësit.

Megjithatë, sipas Çevelit nga organizata ‘Gender, Paqe dhe Siguri’, nevojat e grave dhe vajzave të dhunuara janë shumë herë më të mëdha se ndihma e ofruar.

“Edhe kur gruaja gjen forca dhe denoncon, siguron një urdhër mbrojte, ajo has në shumë vështirësi,” tha ajo.

“Nuk ka të ardhura mjaftueshëm për t’ia nisur nga e para, nuk gjen përkrahje as nga familja, as nga shteti,” shtoi Çeveli.

Vështirësinë e ngritjes së një jete të re nga hiri i një marrëdhënie të dhunshme e pranon dhe Anila, e cila po punon tashmë në një ‘call center’. Kur ish-bashkëshorti më dhunoi keq herën e fundit, mora një vendim, mjaft më, ai duhet të përfundonte në burg dhe unë duhet të vazhdoja jetën ime,” tha ajo.

Kur mendoj se sa e pambrojtur jam, e vetme, me një fëmijë të mitur, kam frikë për të ardhmen,” shtoi ajo, ndërsa u ankua se shoqëria dhe institucionet kujtohen për vajzat dhe gratë e dhunuara vetëm kur bëhen pjesë e kronikës së zezë.

Marrë nga Reporter.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet dhuna ne familje durres dhuna ne familje durres

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta