LIVE UPDATES
Aktualitet

Dhuna ndaj gazetares në Tiranë, Rrjeti për Gazetari të Pavarur: Dënojmë aktin!

17 Dhjetor 2021, 09:56 Nga DOSJA
Dhuna ndaj gazetares në Tiranë, Rrjeti për Gazetari të

TIRANË – Rrjeti për Gazetari të Pavarur ka reaguar në lidhje me ngjarjen e paprecedentë kur një gazetare e Fax Neës është sulmuar fizikisht nga dy persona, teksa ajo po raportonte. Në reagimin e këtij rrjeti, thuhet se mirëpresin një hetim të mirëdetajuar për ngarjen dhe hetimin e dy të dyshuarve.

“Dënojmë sulmin fizik ndaj gazetares së televizionit ‘Fax News’ Besarta Demushaj nga dy persona teksa ajo po raportonte në Tiranë. Mirëpresim procedurën penale kundër dy të dyshuarve.”, thuhet në reagimin e Rrjetit për Gazetari të Pavarur.

#Albania: IPI condemns physical attack on Fax News television journalist Besarta Demushaj by two men while she was reporting in #Tirana. We welcome the criminal proceedings against two suspects.@MediaFreedomEU alert⬇️@AlbJournalists @BlerjanaBhttps://t.co/YH3LOrGHBv pic.twitter.com/et0NBbZd8h

— IPI-The Global Network for Independent Journalism (@globalfreemedia) December 17, 2021

Gazetarja Besarta Demushi, 24 vjeçe e punësuar pranë FaxNews është dhunuar e goditur nga biznesmeni Tahir Numani, 62 vjeç e kunati i tij A. Z., 50 vjeç, të dy banues në Tiranë. Dosja.al ka mësuar se gazetarja Demushi ka qenë në krye të detyrës në momentin që është rrahur e goditur.

Konkretisht ajo ka qenë duke filmuar në rrugën “Hoxha Tahsim” një objekt për të cilin biznesmeni Numani e kunati i tij kishin konflikt pronësi me një person të tretë. Por, siç duket, ata janë ‘bezdisur’ nga filmimet dhe kanë ushtruar dhunë ndaj gazetares.

Vetë gazetarja ka rrëfyer para grupit hetimor se është tërhequr zvarrë nga Numani bashkë me operatorin e të njëjtit televizion, Majklen Sinka. 24-vjeçarja ka treguar se gjithashtu e kanë ofenduar, ndërsa ajo vetë për tu mbrojtur ka përdorur stativin e telefonit. Por, pavarësisht kësaj dëshmie, në njoftimin zyrtar policia e Tiranës bënte me dije se e vetmja masë që është ndërmarrë ndaj dy burrave është ‘procedimi penal’.

LAJM KRYESOR: Dhunohet gazetarja në Tiranë, procedohen dy personat që e goditën

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet besarta demushi dhunohet gazetarja ne tirane gazetarja e fax news besarta demushi dhunohet gazetarja ne tirane gazetarja e fax news

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE