LIVE UPDATES
Bota

Dhjetëra grekë mbushën qendrat tregtare të Dielën, shkelën rregulloren duke dërguar mbi 5 herë SMS

25 Janar 2021, 10:55 Nga DOSJA
Dhjetëra grekë mbushën qendrat tregtare të Dielën,

GREQI– Shqetësimet, diskutimet dhe skenarët për një aplikacion elektronik që do të ndihmojë konsumatorët janë sjellë nga hapja e dyqaneve dhe dyndja e madhe e njerëzve mes koronavirusit. Shqetësimet rreth mbipopullimit në treg gjithashtu kanë alarmuar qeverinë, përveç shkencëtarëve duke çuar në mënyra më të sigurta në të cilat qytetarët mund të bëjnë pazaret e tyre.

Në fakt, sot Sekretari i Përgjithshëm i Tregtisë, Panagiotis Stampoulidis, konfirmoi informacionin se qeveria po punon për një plan që do të lejojë qytetarët të bëjnë pazaret e tyre për një periudhë të caktuar kohe. Duke folur për ANT1, Z. Stampoulidis theksoi se është e gabuar të konsiderohet se duke dërguar shumë SMS po mashtrojmë shtetin dhe nënvizoi se ne po e vendosim shtetin në një pozitë të vështirë, e cila thirret për të marrë masa kufizuese.

Specialisti i sëmundjeve infektive Nikos Sypsas gjithashtu u shfaq i shqetësuar për imazhet e mbushura me njerëz të paraqitura për shkak të hapjes së tregut, duke theksuar se duhet të merren masa menjëherë për të zvogëluar lëvizjen. Ai theksoi se epidemia është akoma e keqe ndërsa ka ardhur mutacioni i ri, i cili transmetohet më shpejt, raporton CNNGreece.

“Është jashtëzakonisht e rrezikshme që tregu të mbetet i hapur nëse vazhdojnë këto imazhe,”- nënvizoi Z. Sypsas.

Në të njëjtën kohë, ai la të hapur mundësinë për një sugjerim të menjëhershëm të komitetit të sëmundjeve infektive për të mbyllur tregun. Ai shpjegoi se rritja në lëvizshmërisë do të çojë në një të menjëhershëm rritje të rasteve.

Të Dielën, radhë prej 100 dhe 200 metrash u vunë re jashtë dyqaneve, kryesisht atyre të veshjeve dhe këpucëve veçanërisht në Ermou, tha presidenti i Federatës Panhelenike të Oficerëve të Policisë (POASY), Stavros Balaskas. Në fakt, siç njoftoi ai, shumë gjoba u vunë, shumica e të cilave kanë të bëjnë me SMS, për tejkalimin e kohës. Shumë, tha ai, dolën, dërguan më shumë SMS dhe, në fakt, shumë kishin një devijim prej pesë, gjashtë deri në shtatë orë nga koha e dërgimit të mesazhit.

Imazhi nga qendra e Athinës, ku dyqanet ishin të hapura, të Dielën, të kujtonte epokën para- koronavirusit. Në Ermou në veçanti, qindra ishin ata që zgjodhën atë ditë për të bërë pazaret e tyre ndërsa zbritjet e dimrit janë akoma të vlefshme. Sidoqoftë, shumica kishin maska, megjithatë, distancat e nevojshme nuk ishin vërejtur pasi, siç është e qartë nuk është mbajtur.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni masat anti covid ne greqi masat anti covid ne greqi

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë