LIVE UPDATES
Sport

Detaje të reja dalin për çështjen Suarez, “La Reppublica” zbulon raportin e procesverbalit të provimit

15 Mars 2021, 12:55 Nga DOSJA
Detaje të reja dalin për çështjen Suarez, “La

TORINO-Detaje të reja dalin për çështjen Suarez. Ose më saktë, “La Repubblica” raporton të gjithë procesverbalin e seancës dëgjimore të ish-lojtarit të Barcelonës, për sa i përket provimit që zhvilloi në muajin shtator në qytetin e Perugias.Në hetim janë ish-dekani i Universitetit, Lorenzo Rocca (Është dënuar me një vit) Stefania Spina dhe avokati i Juventusit Maria Turco hetohen për materiale të rreme.

Këtyre u shtohet edhe drejtori sportiv i Juventusit Fabio Paratici dhe avokati tjetër i klubit, Luigi Chiappero, i akuzuar për deklarata të rreme në prokurori. Për hetuesit, pjesa kryesore në seancën dëgjimore të Suarez (e cila nuk është nën hetim) është ajo në të cilën uruguajani thotë se “Profesor Spina i dërgoi emailin me pdf dhe tha që unë duhej ta studioja mirë sepse ai tekst mund të kërkohet në provim “.

Prokurorët Paolo Abbritti dhe Giampaolo Mocetti mbështetën tezën se provimi i italishtes ishte një farsë dhe që zbulon gjithashtu detaje të tjera të negociatave midis lojtarit dhe Juventusit. Në veçanti, ndër të tjera, Suarez thotë se i pari që e thirri atë ishte Nedved, pas së cilës erdhi thirrja telefonike e Paraticit: “Ai më pyeti nëse ke një pasaportë italiane si bashkëshortja. Unë u përgjigja se nuk e kisha, unë vetëm kisha filluar të bëja procedurën përkatëse duke kërkuar të gjitha certifikatat e nevojshme në vendet ku jetoja”

Deri më 14 shtator Suarez ishte i gatshëm dhe i vendosur për të ardhur në Torino për të fituar Ligën e Kampionëve: “Po, por më pas i thashë Spinës (mësuesit) se nuk do të vija kurrë te Juventus.” Në çdo rast, provimi u mor: “Të njëjtën ditë më telefonoi Paratici kur isha në aeroport për të më thënë se kisha bërë zgjedhjen më të mirë për familjen time. Dy ditë më vonë Presidenti Agnelli më thirri për të më thënë se i vinte keq se negociatat nuk kishin qenë të suksesshme dhe ai më falënderoi për atë që kisha bërë për të lehtësuar negociata.Agnelli më tha se me futbollin nuk mund të bësh kurrë plane të caktuara. Unë nuk kisha biseduar me të më parë ” Përfundon Suarez.

E.Ç (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport agnelli juventus suarez agnelli juventus suarez

Sondazh

Poll
Sport 14 Mars 2021, 22:18

Uzuni shkon në kuotën e 9 golave në Hungari

HUNGARI – Myrto Uzuni vijon të bëjë mirë me Ferencvaros, që nga ana tjetër ka vrarë garën për titullin kampion, pasi kryeson renditjen me 61 pikë, 16 më tepër s...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren