LIVE UPDATES
Politike

VD-Denoncoi bastisjen e zyrës! Këlliçi: Mos u çudisni nëse pamjet janë asgjësuar

13 Dhjetor 2021, 16:21 Nga DOSJA
VD-Denoncoi bastisjen e zyrës! Këlliçi: Mos u çudisni

TIRANË– Ish-kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi pasi ka bërë denoncimin në selinë e PD se janë bastisur zyrat dhe i janë vjedhur gjërat personale që kishte lënë brenda, ka shkuar për të bërë denoncimin në Komisariatin nr.1. Pasi ka bërë denoncimin brenda në Komisariar, jashtë për mediat ai ka pretenduar se nuk ndjehej i kërcënuar. Ndërkohë që sa i përket padisë, u shpreh se nuk priste rezultate, aq më pak kur e paramendonte se pamjet ishin fshirë nga kamerat e sigurisë brenda selisë blu. 


“Mbajeni të regjistruar këtë që po ju them tani, nuk do të jetë çudi nëse kamerat janë fshirë dhe të mos ekzistojnë më pamje. Janë persona të tjerë që nuk i njeh askush, asnjë prej të rinjve. Nuk janë shoqërues që ne i kemi parë prej vitesh tek ne. Nuk e di pse nuk ka ardhur policia, pyesni policinë për këtë gjë, sepse mua për minuta më ka marrë nga selia deri këtu në këmbë. Unë erdha të bëj detyrën time sepse më vonë na thonë se përse nuk bëtë kallëzim. Më vjen keq që situata në PD ka shkuar në këtë nivel,” tha Këlliçi.

DEKLARATA E PLOTË: 

Belind Këlliçi: Unë bëra kallëzimin se prova nuk mund të depozitohej fizikisht, përveçse ju keni qenë sot në zyrat e FRPD-së. Keni qenë vetë, keni filmuar vetë, keni parë vetë bastisjen e zyrës. Keni dokumentuar më mirë se të tjerët. Zyra ka qenë e thyer. 3 dyert e jashtme ishin me bravat e ndërruara. Zyra ime personale me bravë të ndërruar, dera e hapur, zyra e bastisur. Denoncova vjedhjen e laptop-it tim “Gateëay” kur isha student në SHBA, disa USB ku kisha materiale personale, disa dhëna të tjera. Bëra detyrën time në institucionet e shtetit.

Kë bëni fajtor?

Belind Këlliçi: Drejtpërdrejt Lulzim Bashën dhe Gazment Bardhin, si dy ish-drejtuesit më të lartë të PD-së që mund të kenë autoritet për të dhënë një urdhër të tillë. Nuk mendoj se ka ndonjë njeri që mendon se mund të hyjë brenda pa dhënë urdhër një person jashtë kësaj duoje për të bërë këtë bastisje. Sigurisht që duhet një urdhër politik.

A keni parë persona të armatosur, a i referuat këto?

Belind Këlliçi: Po, i kam referuar kur kam komunikuar me mediat kur bëja transparencën e ngjarjes. Keni qenë prezent mund të ma konfrimoni nëse them të vërtetën apo jo se të rintjë e FRPD-së janë ndjerë të kërcënuar nga persona të armatosur brenda ambjenteve të PD, ku kam kërkuar të merren kamerat e PD-së. Regjistrojeni mirë këtë që do ju them, nuk është çudi qe me siguri të jenë fshirë kamrat dhe të mos ekzistojë kamera në PD që monitorohen nga IT dhe komunikon drejtpërdrejt me kryetarin.

A i njihnit personat?

Belind Këlliçi: Persont nuk i njohim, nuk kanë lidhje me PD-në e sqarova në komisariat. Nuk pjesë e grupit zyrtar që shoqërojnë zotin Basha. Janë persona të tjerë të panjohur që kanë qenë të armatosur.

Zoti Basha ka deklaruar…

Belind Këlliçi: Duhet të pyesni policinë. T’ua drejtoni atyre pyetjet.Nga selia deri këtu nuk më ka marrë më shumë se 10 minuta me këmbë. N.q.s. vullneti do të ksihte qenë për të bërë transparente këtë ngjarje, me një biçikletë, motor, policia mund të vine për 5 minuta. Makinat po qëndronin aty, po prishnin urdhër nga qeveria.

A ndiheni i kërcënuar?

Belind Këlliçi: Absolutisht nuk ndihem i kërcënuar. Sot kam ardhur të bëj detyrën time si qytetar që të mos thonë të tjerët ‘pse nuk e kallëzuar në polici?! Duhet ta kishit kallëzuar në polici’. Nuk prej asnjë rezultat nga policia, bëj detyrën si qytear. Nuk më shqetëson presioni dhe shantazhi sepse jemi për një kauzë të drejtë për një PD që të mos i ngjajë kësaj PD-je që keni parë në ditët e fundit.

Më vjen keq që situata politike në PD ka precipituar në këtë pikë.

Belind Këlliçi: Zoti Basha ka deklaruar pas largimit të Berishës se disa persona me precentë kriminale dhe lidhje me grupe kriminale e oligarkë kanë qenë sot në PD?

Kishim oligarke sot?!

Belind Këlliçi: Gjatë kësaj kohe, zoti Basha është mburrur me FRPD-në, një frymë shumë e re, shumë e mirë. Pse këto akuza sot ndaj forumit rinor? Pyesni Bashën që e ka kthyer partinë në shpk personale. E kam drejtpërdrejtë me zotin Basha.

LAJMI KRYESOR: VD-TENSIONE! Berisha dhe grupi i rithemelimit në selinë e PD, Basha vijon mbledhjen

(I.A;f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike belind kelliçi perplasje ne partine demokratike belind kelliçi perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE