LIVE UPDATES
Politike

DEBATI me Bashën, Flamur Noka rrëfen PRAPASKENAT: Nuk lejoj Kongres anti-amerikan tha…E pranoi se 80% e bazës mbështes

20 Shtator 2021, 19:02 Nga DOSJA
DEBATI me Bashën, Flamur Noka rrëfen PRAPASKENAT: Nuk lejoj Kongres

TIRANË– Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka ka bërë me dije se detaje nga debati me kryedemokratin Lulzim Basha gjatë pasdites së sotme në mbledhjen e Kryesisë së grupit parlamentar. Në fjalën e tij gjatë emisionit “Çim Peka Live”, Noka bëri me dije se Basha ishte shprehur se nuk do të lejonte një Kongres anti-amerikan, ndërsa shtoi se kryedemokrati kishte pranuar se më shumë se 80% e bazës ishte në mbështetje të Berishës.

“Debati ka qenë shumë i gjatë, i mbështetur me parim. E kam kundërshtuar se nuk mund të pranoja që të diskutonim çështje të rendit sikur nuk ka ndodhur asgjë. I kam kërkuar që çështjet të sqarohen dhe të trajtohen. Është zgjidhja më e mirë që baza të diskutojë. I kam qëndruar që ditën e parë kësaj ideje. Në debatet e shumta, Basha kundërshtoi idenë e respektimit të statutit. Kundërshtoi idenë e një Kongresi të jashtëzakonshëm, citoj: Nuk lejoj Kongres anti-amerikan. Berisha është lideri historik se i ka sjellë 3 herë fitoren, 80% e bazës është me të, vetëm ai mund të sjellë fitoren sërish PD-së. Jam dakord tha. I thashë që kjo që thatë ju është diabolizëm ekstrem ndaj PD-së, këtë nuk ka guxuar t’ja thonë as kundërshtarët. I thashë ndalojeni këtë se po shkatërroni PD-së sepse po thoni që keni drejtuar prej 8 vitesh një parti anti-amerikane. Ndërkohë që iu bëj me dije se këtë parti na ka mbledhur ëndrra amerikane. Na ka mbledhur shpresa për të implementuar demokracinë, pra pro-amerikani më i madh ka qenë tek Berisha. Kush ka qenë anti-amerikan, ka kaluar tek partia tjetër. Ramë dakord që të mos e bënim publik debatin, por kur mora vesh njoftimin e PD, detyrohem që të them të vërtetën. I thashë që partia është e përçarë se ke marrë një vendim kundër 80% të anëtarësisë. Duke pasur Sali Berishën e 80% nuk e munde Ramën, si do e mundësh pa Berishën. Si mund ta drejtosh partinë nëse nuk je kryetari i shumicës, kur 80% e mbështesin Berishën,”-tha Flamur Noka.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike flamur noka mbledhja e grupit parlamentar te pd flamur noka mbledhja e grupit parlamentar te pd

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!