Bota

Dalin detaje të reja, thirrje serioze mes Saud al-Qahtani dhe konsullit saudit në Stamboll për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Në artikullin e fundit gazeta turke shkruan për përmbajtjen e një thirrje serioze midis ish-këshilltarit në Gjykatë, Saud al-Qahtani dhe konsullit saudit në Stamboll, fillimi i planifikimit të vrasjes së "Khashoggi".
Featured image of article: Dalin detaje të reja, thirrje serioze mes Saud al-Qahtani dhe konsullit saudit në Stamboll për vrasjen e gazetarit Khashoggi Jamal Khashoggi

TURQI- Gazeta turke Sabah, e cila është më afër shërbimeve të inteligjencës dhe sigurisë së Turqisë, ka publikuar të dhëna të reja lidhur me vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi dhe prova të përfshirjes së konsullit saudit në Stamboll, Mohammed Al-Otaibi.

Në artikullin e fundit gazeta turke shkruan për përmbajtjen e një thirrje serioze midis ish-këshilltarit në Gjykatën Mbretërore, Saud al-Qahtani dhe konsullit saudit në Stamboll, fillimi i planifikimit të vrasjes së “Khashoggi”.

Saud al-Qahtani, një telefonatë drejtuar konsullit saudit në Stamboll, Mohamed al-Otaibi, i tha atij se Sigurimi i Shtetit po kërkon një person të besuar dhe konsullatë të regjistruar për të kryer një punë shumë të fshehtë të sigurisë.

Thirrja, “Al-Qahtani” drejt “Al-Otaibi”, erdhi  pas një telefonate midis kolonelit në inteligjencën saudite Këngëtari Maher dhe atasheut ushtarak Ahmed Abdullah Muzaini, në të cilën ai shprehu tronditjen e tij për të parë “Khashoggi” brenda konsullatës.

Gazeta, publikoi informacione të tjera, të cilat përfshijnë një dialog midis “ekstremistit” dhe mjekoligjencës Salah al-Tabiqi për prerjen e trupit të “Khashoggi” dhe mënyrën e shpërndarjes së pjesëve të trupit (gjoksi dhe barkut) në qese plastike.

Regjistrimet, dukshëm të zbuluara nga inteligjenca turke, përfshinin tingujt e sulmit ndaj Khashoggi, duke i thënë atij se ai do të shkonte në Rijad, dhe përpjekjet e tyre për ta detyruar atë t’i shkruante një letër djalit të tij duke thënë se ishte në Stamboll.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas regjistrimeve, tingujt e fundit të zbuluar përfshinin zhurmën “Khashoggi” dhe tingujt e frymëmarrjes së thellë brenda çantës ku ishte vendosur koka e tij, dhe më pas dëgjohet zëri i një sharrë elektrike për gjysmë ore.

Ndërsa në raportin e djeshëm në të cilin thuhej se Ahmed Asiri, ish-zëvendës shefi i inteligjencës themeloi tre ekipe: e para për inteligjencë, dhe e dyta për bindje dhe negociata, dhe e treta për mbështetje logjistike, të jetë e Përgjithshme Mansour Ebu Huseini përgjegjës.

Ajo sqaroi se “për herë të parë është e qartë se përgjegjës për ekipin zbatues, i përbërë nga tre grupe është Abu Hussein, dhe jo siç mendohej më parë se ishte këngëtarja në krye të procesit të negociatave me Khashoggi, dhe është njeriu i dytë në ekip

Sipas gazetës, Asiri hiqet përgjegjësia për vrasjen dhe tha në deklaratën e tij se ai e kishte udhëzuar Ebu Huseinin që ta sillte Khashoggin në Stamboll,  dhe nuk i kërkoi që ta sillte me forcë.

Burimi: News1 

A.C/Dosja.al

Shto Koment