LIVE UPDATES
Bota

Trishtim në mbarë botën, katedralja e Notre Dame shkrumbohet nga zjarri, zemra e kombit francez humb kupolën

15 Prill 2019, 17:15 Nga DOSJA
Trishtim në mbarë botën, katedralja e Notre Dame shkrumbohet nga

FRANCË- Shkrumbohet nga flakët simboli i Parisit! Pasditen e sotme, Katedralaja e Notre Dame-it u përfshi nga flakët. Mendohet se zjarri ka nisur nga një papafingo e katedrales, megjithatë ende nuk dihen shkaqet e vërteta të zjarrit. Ajo që ra e para ishte kupola e katedrales, e cila shtoi edhe më shumë flakët. Kupola e katedrales ishte 93 metra e lartë dhe konsiderohej ndryshe si simboli i qytetit të Parisit. Në vendngjarje kanë mbërritur zjarrfikësit dhe disa helikopterë që po fluturojnë mbi zonë dhe ende po merren me shuarjen e zjarrit. Presidenti Emmanuel Macron e ka quajtur të trishtë djegien e Katedrales. Reagime ka pasur edhe nga Rama dhe Trump. Katedralja, një monument emblematik i Parisit e ndërtuar midis viteve 1163 dhe 1345, tërheq rreth 13 milionë vizitorë çdo vit. Kohët e fundit, Katedraleja po i nënshtrohej një rikonstruksioni që kushton 11 milionë dollarë ndërsa punimet e rinovimit pritet të përfundojnë rreth vitit 2022. 

[sgallery url=”https://dosja.al/katedralja-e-notre-dame-perfshihet-nga-flaket/”]

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ora 22:25- Ministria e Brendshme: Zjarrfikësit mund të mos e shpëtojnë dot Notre Dame

Zjarri në Notre Dame, reagon Ministria e Brendshme franceze. Ministria e Brendshme shprehet se zjarrfikësit mund të mos e shpëtojnë dot Notre Dame.

Ora 21:21 – Kjo është historia e katedrales Notre Dame

Katedralja e ndërtuar për një shekull, ‘Notre Dame’ u përfshi sot nga flakët duke i lënë në mosbesim sytë e të gjithëve që një monument i kësaj magnitude po shkatërrohej në sytë e të gjithë adhuruesve të arketekturës gotike.

Ora 20:23- Rrëzohet kupola e përfshirë nga flakët 

Ora 19:51- Presidenti Macron anulon vizitën jashtë vendit: I trishtuar teksa e shoh të digjet

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka anuluar një vizitë jashtë vendit për shkak të zjarrit të tmerrshëm që ka përfshirë katedralen e Notre Dame. Me anë të një postimi në Facebook, Macron shkruan se ishte i trishtuar nga djegia e një historie. 

Ora 19:19- Trump jep ‘mend’ nga Amerika: Fikeni zjarrin me helikopter, veproni shpejt!

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka shprehur keqardhjen për shkrumbimin e Katedrales së Notre Dame-it në Paris. Edhe pse mijëra kilometra larg, Trump ka menduar që të këshillojë miqtë në mënyrat se si duhet ta fikin zjarrin.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota donald trump emmanuel macron shkrumbohet notre dame donald trump emmanuel macron shkrumbohet notre dame

Sondazh

Poll
Bota 15 Prill 2019, 17:32

Katedralja e Notre-Dame përfshihet nga flakët

Katedralja e Notre-Dame është përfshirë nga flakët. Sipas mediave vendase, zjarri mund të ketë lidhje me rinovimet që po i bëhen ndërtesës.Mendohet se zjarri ka...

Bota 15 Prill 2019, 14:27

Tre luanë jasnë shpëtuar nga kopështi zoologjik i Fierit në Shqipëri, ku media britanike DailyMail e përshkruan si kopështin zoologjik ‘më të keq në Europë’.Tre...

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare