LIVE UPDATES
Bota

Covid “mbërthen” Lindjen, pasiguri në Perëndim/Evropa hyn në dimrin e dytë pandemik

25 Tetor 2021, 18:41 Nga DOSJA
Covid “mbërthen” Lindjen, pasiguri në Perëndim/Evropa

MBRETËRI E ABSHKUAR- Mbylljet, rastet e reja dhe ndarja e vaksinave po krijon fillimin e dimrit të dytë pandemik të Evropës, duke sjellë kaos në vendet e Evropës Lindore dhe pasiguri për ato në Perëndim.

Sipas CNN, pavarësisht disponueshmërisë në shkallë të gjerë të vaksinave këtë dimër në krahasim me të kaluarin, Evropa është e vetmja pjesë e botës që raporton një rritje të rasteve të reja me Covid-19 sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Kjo është java e tretë radhazi që rajoni regjistron një rritje të rasteve.

Të enjten e kaluar, Letonia u bë vendi i parë në Bashkimin Evropian që vendosi një lockdown pasi vendi po lufton me një rritje të rasteve mes marrjes së ulët të vaksinimit. Vetëm 56% e të gjithë të rriturve i kanë marrë të dyja dozat e injektimit në krahasim me mesataren e BE-së prej 74.6%. Shtimet e rasteve të infektimit mund të jenë të larta në disa vende të Evropës Perëndimore, por falë vaksinave, vdekjet dhe shtrimet në spital nga Covid-19 kanë mbetur kryesisht të sheshta në krahasim me homologët e tyre lindorë.

“Ka dy mënyra në këtë udhëkryq: vaksinimi ose mbyllja,” tha presidenti i ukrainës, Volodymyr Zelensky në një intervistë televizive me kanalin ukrainas të transmetimit ICTV të hënën. “Çdo ditë ne përballemi me këtë sfidë dhe këtë zgjedhje. Unë jam plotësisht kundër bllokimit, për shkak të ekonomisë“, tha një zyrtar nga Letonia.

Por deri të premten, shkollat në pikat e nxehta të Covid të Ukrainës u mbyllën dhe qeveria njoftoi certifikatat e vaksinave ose një test negativ për të hyrë në transportin publik në kryeqytet pasi vdekjet ditore arritën një rekord 614, sipas Reuters. Nga ana tjetër Rusia po përballon fazën e saj më të keqe të pandemisë. Moska filloi një bllokim 10 ditor të hënën pasi zyrtarët e saj pranuan hapur se vendi po përballet me një dimër të rëndë. Ajo raportoi numrin e saj më të lartë të rasteve ditore dhe vdekjeve shumë herë në ditët e fundit, dhe regjistroi një rekord 1,028 vdekje zyrtare të mërkurën.

“Evropa Perëndimore nuk do të “arrijë nivelet e krizës që pamë në të kaluarën me ngritjen e spitaleve në terren, sepse vaksinat kanë ndryshuar përfundimisht lojën dhe në këtë kuptim duhet të ketë shumë arsye për optimizëm,” tha eksperti shëndetësor Drobac.

“Evropa nuk duhet të ecë në gjumë në rrugën e saj drejt mbylljeve dhe vdekjeve të dimrit të kaluar. Nuk e dimë se cila do të jetë situata epidemike pas dy muajsh, tre muajsh… do të duhet të jemi pak të kujdesshëm… pak të kujdesshëm”,tha të mërkurën Mike Ryan, drejtor ekzekutiv i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së.

(s.b/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota covid covid ne bote pandemia e covid pandemia e COVID 19 covid covid ne bote pandemia e covid pandemia e COVID 19

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje