LIVE UPDATES
Sport

Covid-19: Kufizime tifozësh, ose stadiume me dyer të mbyllura. Ja situata në Europë

9 Janar 2022, 11:01 Nga DOSJA
Covid-19: Kufizime tifozësh, ose stadiume me dyer të mbyllura. Ja

ITALI – Në gadishullin Apenin është miratuar dispozita, që gjatë ndeshjeve të Seria A, numri maksimal i spektatorëve të mundshëm në stadium të jetë deri në 5000 persona. Ja sesi pesë vendet europiane me futboll më të zhvilluar, po e trajtojnë situatën e pandemisë.

ANGLI – Nuk ka kufizim kapacitetesh në stadiumet angleze. Megjithatë, spektatorët duhet të pajisen me certifikatën e vaksinimit (të ngjashme me lejen e gjelbër), ose duhet të shfaqin një test antigjen negative, të kryer në 48 orët para ngjarjes. Para se të shkojnë në stadium, ata duhet të regjistrohen në faqen e internetit të klubit të tyre. Në ditën e ndeshjes, kontrollet kryhen në mënyrë të rastësishme dhe jo sistematike. Maska është e detyrueshme në zonat e mbyllura të implanteve.

SPANJË – Pas disa muajsh me kapacitet 100%, më 29 dhjetor, ministria e shëndetësisë spanjolle uli pjesëmarrjen e tifozëve në ambientet e jashtme në masën 75% (dhe sallat sportive në 50%). Prandaj, me vitin e ri, për shkak të rritjes së infeksioneve që pushtoi Spanjën, La Liga u rikthye duke ulur pjesëmarrjen në tribuna me 25%. Të shohim se sa do të zgjasë, sepse varianti ‘Omicron’ vazhdon të udhëtojë i pashqetësuar në të gjithë vendin dhe nuk është e sigurt që pjesëmarrja në futboll do të ulet më tej.

FRANCË – Maksimumi pesë mijë njerëz, edhe në stadiumet franceze. Për momentin, vija e ashpër kundër valës së infeksioneve që po prek edhe Francën, mbetet në fuqi. Në kuadër të procesit të miratimit të superkalimit të ri të gjelbër, megjithatë, nga deputetët u miratua një amendament, që lejon akses në proporcion me kapacitetin e stadiumit në fjalë. Nga nesër, ligji përkatës do të shqyrtohet nga senatorët për të vazhduar rrugën e tij.

GJERMANI – Gjermania luan pas dyerve të mbyllura, duke filluar nga 28 dhjetori i kaluar. Edhe kancelari i ri Olaf Scholz, u soll si Angela Merkel, duke e shpallur masën para Krishtlindjeve. Ajo vlen për të gjitha qarqet, por edhe para zgjedhjes së qeverisë, disa presidentë rajonalë kishin mbyllur impiantet e tyre. Bundesliga rifilloi këtë fundjavë me dyer të mbyllura, masë që vlen për të gjitha ngjarjet sportive, shfaqjet kulturore, koncertet dhe ngjarjet e tjera të mëdha publike.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport “futbollisti i sezonit” në bundesliga për edicionin 2020/21 ambasadoret e seria a bundesliga kampionët e premier league la ligas spanjolle seria a “futbollisti i sezonit” në bundesliga për edicionin 2020/21 ambasadoret e seria a bundesliga kampionët e premier league la ligas spanjolle seria a

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS