LIVE UPDATES
Sport

Champions League, skuadrat e kualifikuara në 1/16 finale dhe situata e grupeve…

8 Dhjetor 2021, 10:46 Nga DOSJA
Champions League, skuadrat e kualifikuara në 1/16 finale dhe situata e

ZVICER – Kanë mbetur vetëm 90 minuta për t’u luajtur në grupet E, F, G, H për të përfunduar fazes e ndeshjeve në grupe të Champions League, vendimtare për të kompletuar tablonë e skuadrave të kualifikuara për në fazën e 1/16-ve. Për momentin janë përcaktuar 12 skuadra, përfshirë edhe Interin (si i dyti) dhe Juventusin, që do të luajë për vendin e parë. Milani ka mbetur jashtë çdo gjëje, ndërsa Atalanta ka në dorë fatin e vet. Barcelona rrezikon dhe ka gjasa të përjashtohet nga emrat e mëdhenj. Interi njeh pothuajse të gjithë kundërshtarët e mundshëm: Manchester City, Liverpool, Ajax, Bayern Munich dhe Manchester United.

GRUPI ‘A’: Manchester City 12 pikë (kualifikuar si i pari), PSG 11 (kualifikuar), Leipzig 7 (në Europa League) dhe Bruges 4.

GRUPI ‘B’: Liverpool 18 pikë (kualifikuar si i pari), Atletico Madrid 7 (kualifikuar), Porto 5 (në Europa League), Milan 4.

GRUPI ‘C’: Ajax 18 pikë (kualifikuar si i pari), Sporting Lisbonë 9 (kualifikuar), Borussia Dortmund 9 (në Europa League), Besiktas 0.

GRUPI ‘D’: Real Madrid 15 pikë (kualifikuar si i pari), Inter 10 (kualifikuar), Sheriff Tiraspol 7 (në Europa League), Shakhtar Donetsk 2

GRUPI ‘E’: Bayern Munich 15 pikë (kualifikuar si i pari), Barcelona 7, Benfica 5, Dynamo Kiev 1 (eliminuar). Ndeshja e fundit në grup: Bayern-Barcelona dhe Benfica-Dinamo Kiev. Në rast të pikëve të barabarta, Benfica ka epërsi ndaj Barcelonës në ndeshjet direkte (3-0 dhe 0-0).

GRUPI ‘F’: Manchester United 10 pikë (kualifikuar si i pari), Villarreal 7, Atalanta 6, Young Boys 4. Ndeshja e fundit në grup: Atalanta-Villarreal dhe Manchester United-Young Boys. Atalanta në rast barazimi me spanjollët dhe fitoreje të Young Boys, do të kalojë në Europa League ku përballjet direkte janë 1-0 dhe 3-3.

GRUPI ‘G’: Gjithçka e hapur, Lille 8 pikë, Salzburg 7, Sevilla 6, Wolfsburg 5 pikë. Ndeshjet e fundit në grup: Wolfsburg-Lille dhe Salzburg-Seville. Lille kualifikohet në rast fitoreje apo barazimi (por edhe me ‘KO’ dhe barazim në Salzburg-Sevilje). Edhe Salzburg kualifikohet në rast fitoreje apo barazimi. Sevilla në rast fitoreje (me barazim dhe mosfitore të Wolfsburgut shkon në Europa League). Wolfsburg nëse fiton (në rast të barazimit në pikë me Salzburgun, është në epërsi në ndeshjet ballë për ballë: 1-3 dhe 2-1).

GRUPI ‘H’: Chelsea 12 pikë (i kualifikuar), Juventus 12 (i kualifikuar), Zenit St. Petersburg (në Europa League) 4, Malmo 1. Ndeshja e fundit në grup: Zenit-Chelsea dhe Juventus-Malmo. Juve renditet i pari nëse bën një rezultat më të mirë se Chelsea, ndërsa me pikë të barabarta do të ishte i dyti për ndeshjet direkte (1-1 dhe 0-4).

Shorti për ndeshjet në çerekfinalet e Champions: Shorti do të hidhet në Nyon të Zvicrës, të hënën, më 13 dhjetor, në orën 12:00. Tetë skuadrat e renditura të para në grupe do të përputhen me skuadrat që do të përfundojnë të dytat. Asnjë ekip nuk do të mund të përballet me kundërshtarë që ka patur në grup, ose është nga i njëjti vend. Ndeshjet e para do të luhen më 15 dhe 22 shkurt, ndeshjet e kthimit më 8 dhe 16 mars (në rast të barazimit në 90′, do të shkohet në kohë shtesë dhe më pas në penallti).

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport ajax bayern munich Champions League deri tani Liverpool manchester city manchester united në Nyon të Zvicrës ajax bayern munich Champions League deri tani Liverpool manchester city manchester united në Nyon të Zvicrës

Sondazh

Poll

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!