LIVE UPDATES
Aktualitet

Ç’fshihet pas testit antidrogë?Polici në prag pensioni rezulton përdorues: Po shefat

7 Dhjetor 2021, 12:40 Nga DOSJA
Ç’fshihet pas testit antidrogë?Polici në prag pensioni

“Unë pagova 20 mijë lekë, jam 58 vjeç dhe kam një jetë në polici”.

Kështu e nis rrëfimin e tij për Gazetasi.al, një nga policët që iu nënshtrua testit të drogës. Por polici që nuk pi as duhan dhe as alkool, nuk është i shqetësuar për paratë që shpenzoi për një analizë që eprorët e urdhëruan ta kryejë. Por për rezultatin.

“Jam i shokuar, jam i terrorizuar, kam dalë përdorues droge, kurrë në jetë s’kam pirë drogë. Nëse këta kërkojnë rezultate apo justifikime meqë lidhën kontratë dhe duan të bëjnë bujë se po pastrojnë policinë nga drogaxhinjtë, mirë bëjnë, por jo me dinjitetin tim dhe fatin tim”, – thotë punonjësi i policisë në anonimitet të plotë (emrin e tij Gazetasi.al e disponon, por do ta publikojë në një moment tjetër).

Pyetjes se si i bëri analizat, ai i përgjigjet: “Na mori eprori në telefon, më tha nesër në mëngjes tek ‘X’ laborator do bëhen analizat, na njoftoi grupin që ishim në detyrë. Mirë thashë, për të hequr e kisha. Shkuam, aty ishte rrëmujë. Më dhanë një epruvetë, askush nuk më monitoroi, as më ndoqi as më vëzhgoi. Ishte për urinën. U ktheva ua dhashë”, – tregon polici.

Rrëfimi i policit dhe zhgënjimi

Ai i thotë Gazetasi.al, se disa orë më vonë u telefonua nga shefi: “Ke dalë pozitiv më tha, s’di ç’ka ndodhur, s’di çfarë të të them, por ke dalë përdorues’”.

Për policin në prag pensioni, kjo është një vrasje për profesionin e tij.

“Këta tallen me jetë njerëzish, kam qenë polic kur shteti ra në vitin 1997, kur u arrestua Nehat Kulla e ca të fortë të tjerë. Turp t’ju vijë që bëjnë ‘show’ dhe tallen me policët e tyre kështu. Ata e dinë mirë se kush përdor drogë, duke nisur nga kokainomanë që janë ca shefa, e deri te agjentë krimesh”.

Po përse duhet besuar versioni i tij?

Mos më besoni për moshën, as ngaqë jam gjysh, as ngaqë kam mbi 25 vjet në polici. Nuk përdor drogë dhe denoncoj që rezultati është fiktiv. Ose kanë ngatërruar etiketën ose kanë bërë diçka që e dinë vetëm ata”, – këmbëngul efektivi.

Kërkesa e tij dhe kundërshtimet e disa të tjerëve, janë bërë shkak që ndryshe nga çfarë thuhet publikisht nga selia qendrore e policisë, që shpërndahet si arritje, në të vërtetë këto rezultate do konfirmohen përmes mjekësisë ligjore në analizat e tjera gjak dhe urinë.

Skandali

Edhe pse testi i drogës është marrë me rezerva nga policët, skema e procesit të testimit të tyre ka një faturë financiare që duhet marrë në konsideratë.

“Çdo polic nxjerr nga xhepi 20 mijë lekë të vjetra për këtë analizë. Fatura i jepet atij në dorë dhe askush nuk është në gjendje të thotë se mbi ç’kritere u zgjodh kompania për të analizuar 11 mijë policë. Ky është një proces i rëndësishëm që ka një faturë financiare dhe nuk zbatohet me preferencë, nëse merret në konsideratë se sa shkon fitimi në përmbyllje. Është miliona lekë pa llogaritur edhe besueshmërinë, kush kontrollon kë, sa e besueshme është, si lihet karriera e një polici, supozojmë kundër krimit të organizuar në duar të tilla”, – ngre pikëpyetje një zyrtar për Gazetasi.al.

Por “përse u shmang mjekësia ligjore”, – ngre dyshimet një tjetër ekspert pranë Gazetasi.al, i cili njëlloj si punonjësi i policisë e denoncon si aferë korruptive.

Xh, (inicial i ndryshuar), thotë i prerë për Gazetasi.al.

“Jam tek të 60-at, unë drogë? Pfff, kjo është e shëmtuar. Pasi të marr analizat tek mjekësia ligjore, do t’i hedh në gjyq, nga i pari tek i fundit. Janë tërhequr, as më kanë pezulluar, asgjë. Por në rajon bëjnë shaka me mua dhe më të rinjtë më thanë: ‘Plako, paske bërë pompa’. Ndihem i turpëruar, por ta harrojnë, nuk e vras veten”, – shfryn polici tjetër.

Edhe ai tregon faturën dhe pyet: “Po mirë, nëse do isha përdorues, mendon që do shkoja me këmbët e mia? Asnjëherë. Ta nisin nga shefat njëherë”, – akuzon ai.

Ndërkohë, javën e ardhshme do të jetë edhe konferenca e prezantimit të rezultateve për testin e drogës të uniformave blu, që ka nisur prej një jave pranë komisariateve në të gjithë vendin.

Marrë nga Gazeta “Si”

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet testi i droges per policet testi i droges per policet

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni