Aktualitet

Greva në Rinas/ Ushtria dhe FNSH-ja marrin në mbrojtje godinën, nisin hetimet, Balluku: Do nxirreni jashtë, ky është grusht shteti! Rama kërcënon me burg, Meta dhe Unioni i kontrollorëve kërkojnë dialog: Kthehuni në punë (ZHVILLIMET)

VIDEO
 • Meta PËRGJIGJET për krizën në Rinas: E kam paralajmëruar qeverinë! Po cënohet siguria kombëtare
 • Rama ‘kërcënon’ me burg kontrollorët: Kallëzim penal për organizatorët!
 • Balluku: Grusht shteti, të përfshirë Meta e Berisha. Presidenti takoi kontrollorët, bllokuan hyrjen e vaksinave
 • Basha AKUZA: Pas grevës qëndron Rama, po përdor çdo marifet se e ndjen humbjen
 • REL: Bllokohen të gjitha fluturimet në Aeroportin e Tiranës
 • Miliona lekë për lule, kafe, kufje të reja dhe lyerje fasadash! Albcontrol nuk është aspak në krizë
 • Meta del në konferencë për mediat: U kam bërë apel kontrollorëve të vazhdojnë punën
 • Aeroporti i Rinasit është mbyllur për shkak të grevës së 65 kontrollorëve të Albcontroll. Situata tashmë ka dalë jashtë kontrollit. Qindra qytetarë kanë qëndruar në pritje në Aeroport. Debati merr ngjyrime politike. Ministrja Balluku akuzon Sali Berishën dhe Ilir Metën si të përfshirë në këtë "grusht shteti". meta kërkon dialog. Kontrollorët shprehen se janë të kërcënuar dhe do kërkojnë azil politik.
  Featured image of article: Greva në Rinas/ Ushtria dhe FNSH-ja marrin në mbrojtje godinën, nisin hetimet, Balluku: Do nxirreni jashtë, ky është grusht shteti! Rama kërcënon me burg, Meta dhe Unioni i kontrollorëve kërkojnë dialog: Kthehuni në punë (ZHVILLIMET) Belinda Balluku, Edi Rama dhe Ilir Meta

  TIRANË– Shqipëria i ka të mbyllura të gjitha fluturimet hyrëse dhe dalëse ende pa afat. Një situatë e paprecedentë dhe kaotike ka ndodhur ditën e sotme, ku 65 kontrollorët e Albcontrol (një kompani me kapital 100% shtetërore), refuzuan të dilnin në punë pasi firmosën edhe deklaratën e paaftësisë në punë. Ata kërkojnë që paga e tyre të vazhdojë si përpara pandemisë në mbi 4 mijë dollarë dhe për këtë kërkojnë ndërhyrjen e ministrisë së Energjisë dhe Infrastrukturës.

  Por kërkesat e tyre nuk janë mbështetur. Ministrja Belinda Balluku shkoi vetë fillimisht në Rinas ku bisedoi me kontrollorët por mbledhja dështoi dhe fluturimet vijuan të jenë të mbyllura. Në një konferencë urgjente me gazetarët, ministrja foli për një grusht shteti të mbështetur edhe nga opozita Meta-Berisha. Në një konferencë të dytë për mediat, Balluku deklaroi prerë se çdokush prej kontrollorëve që nuk punon në aeroportin e Rinasit, do të nxirret jashtë që aty.

  Në aeroportin e Rinasit ka zbarkuar ushtria dhe FNSH-ja dhe kanë rrethuar godinën, duke e marrë atë në mbrojtje. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi deklaroi se vigjilenca është rritur pas këtij bojkotimi.

  Qëndrimi i Ballukut u mbështet edhe nga kryeministri Edi Rama i cili në një reagim disa minuta pas konferencës paralajmëroi kontrollorët me burg. “Organizatorët do të kallëzohen penalisht”-tha Rama. Ndërkohë që në një reagim në mbrëmje, Rama përforcoi kërcënimet. Ai ftoi kontrollorët që të ‘braksitin’ organizatorët si dhe shtoi: kush nuk nis nesër punën, nuk gjen më vend në Albcontrol!

  Presidenti Ilir Meta iu përgjigj duke thënë se ai e ka bërë detyrën e tij si numri 1 i shtetit. Meta tha se Shqipëria duhet të garantojë sigurinë e hapësirës ajrore ndërsa tha se ndërprerja e punës nuk është zgjidhje. Presidenti tha se kërkesat e kontrollorëve janë injoruar por puna duhet të vazhdojë. “I kam paralajmëruar institucionet të gjenin zgjidhje”-deklaron sot Meta. Nga Vlora, Kreu i Shtetit kërkon një dialog mes palëve.

  Kjo grevë ka sjellë edhe reagime të tjera. Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror bëri apel që problemi dhe konflikti të zgjidhet në mënyrë të civilizaur nëpërmjet dialogut dhe jo në qasje absolute. Unioni ka ftuar Qeverinë dhe Autoritetet Kombëtare Polake dhe atë Shqiptare për të vlerësuar praktikat e dialogut në mënyrë që të zgjidhej çështja nëpërmjet palëve. Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka teelfonuar kontrollorët pas orëve të gjata të grevës.

  Një nga kontrollorët, Andel Trebicka akuzoi ministren Balluku se ka përdorur gjuhën e Erdoganit duke i kërcënuar me 20 vite burg, ai shtoi se do kërkojnë azil politik, pasi ndihen të kërcënuar.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Greva e kontrollorëve të trafikut ajror ka sjellë rrjedhimisht edhe mbylljen e kullës së vrojtimit, duke penguar uljen e aeroplanëve në pistë. Një avion i nisur nga Athina qëndroi për rreth 30 minuta në ajër dhe më pas u kthye në Greqi.

  Sindikata e Pavarur e Kontrollit të Trafikut Ajror (SPKTA) paralajmëroi që dje protestë pasi ishin të pakënaqur me trajtimin dhe kushtet e punës prej një viti, që nga fillimi i pandemisë, duke renditur të gjitha një më një ankesat e tyre.  Vitin e kaluar bordi i “AlbControl” i uli pagat me 62%, ndërkohë që kontollorët kanë firmosur kontratën e paaftësisë në punë edhe për shkak të stresit ndaj pandemisë, por nuk është marrë parasysh nga drejtuesit. 

  Nga ana tjetër, prokuroria e Rrethit Gjyqësor të Tiranës ka nisur hetimet pa një dite bllokim të trafikut ajtor në Shqipëri. Dosja.al mëson se Prokuroria po heton për veprën penale Shpërdorim detyre, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal. Oficerët e policisë gjyqësore po kryejnë veprimet për të zbardhur personat që fshihen pas protestëve të kontrollorëve. Ndërkohë ka nisur marrja në pyetje të gjithë kontrollorëve. Intervistat nga OPGJ-të do të zbulojnë rolin e secilit kontrollor në këtë grevë të nisur që ka shkaktuar bllokimin e të gjithë vendit.

  Kërkesat e kontrollorëve
  – Rikthim i kolegëve në punë;
  – Shfuqizim i vendimeve të bordit;
  – Rikthimi i pagës së plotë sipas kontratës kolektive;
  – Transparencë financiare e plotë për vitin 2020;
  – Një anëtar sindikate të jetë anëtarë bordi.

  13 fluturimet e anuluara që ishin parashikuar për ditën e sotme
  Austrian Airlines – Tiranë – Vjenë dhe kthim
  Ëizz Air – Tiranë – Milano dhe kthim
  Lufthansa – Tiranë – Frankfurt dhe kthim
  Air Albania – Tiranë – Stamboll dhe kthim
  Air Albania – Tiranë – Bolonja dhe kthim
  Aegean – Tiranë – Athinë dhe kthim
  Ëizz Air – Tiranë – Bergamo dhe kthim
  Air Albania – Tiranë – Bergamo dhe kthim
  Austrian – Tiranë – Vjenë dhe kthim
  Pegasus – Tiranë – Stamboll dhe kthim
  TUI – Tiranë – Bruksel dhe kthim
  Air Albania – Tiranë – Romë dhe kthim
  Alitalia – Tiranë – Romë dhe kthim

  (k.m;f.g;a.b;I.A;f.m/dosja.al)

  • 23:12

   Protesta e kontrollorëve, Prokuroria e Tiranës nis hetimet, shoqërohen disa nga punonjësit

   Prokuroria e Rrethit Gjyqësor të Tiranës ka nisur hetimet pa një dite bllokim të trafikut ajtor në Shqipëri. Dosja.al mëson se Prokuroria po heton për veprën penale Shpërdorim detyre, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal. Oficerët e policisë gjyqësore po kryejnë veprimet për të zbardhur personat që fshihen pas protestëve të kontrollorëve. Ndërkohë ka nisur marrja në pyetje të gjithë kontrollorëve. Intervistat nga OPGJ-të do të zbulojnë rolin e secilit kontrollor në këtë grevë të nisur që ka shkaktuar bllokimin e të gjithë vendit.

  • 20:26

   Greva në Rinas, Rama kërcënon sërish: Ndahuni nga ata që ju futën në këtë lojë të çmendur me zjarrin! Kush nuk kthehet në punë nesër, nuk do gjejë më vend në Albcontrol

   Kryeministri Edi Rama ka vijuar kërcënimet për kontrollorët e Albcontrol të cilët që nga mëngjesi i sotëm kanë braktisur punën dhe për pasojë në aeroportin e Rinasit janë anuluar fluturimet. Në një status në Twitter, Rama u ka bërë apel kontrollorëve që të ndahen nga organizatorët. Kreu i qeverisë shton më tej se kush nuk kthehet në punë nesër, nuk do gjejë më vend në Albcontrol.

   “Apel për kontrollorët e Rinasit: Ndahuni nga ata që ju futën në këtë lojë të çmendur me zjarrin! Braktisini në rrugën e tyre qorre organizatorët e kallzuar penalisht! Kush nuk kthehet në punë nesër, nuk do gjejë më vend në Albcontrol. Koha e Rrumpallës ka vdekur dhe nuk kthehet!”- shkruan Rama.

  • 19:44

   Greva në Rinas, flet kontrollori Andel Trebicka: Balluku kërcënoi me 20 vite burg me gjuhën e Erdoganit, do kërkojmë azil politik

   Një nga kontrollorët në Rinas, Andel Trebicka ka thënë se puntorët në Rinas nuk ajë futur në grevë por kanë shpallur paaftësi të përkohshme. Në një intervistë për mediat, Trebicka ka thënë se qeveria lekët e aviacionit i ka devijuar nga aeroporti i Rinasit në atë të Kukësit dhe në Air Albania.  Gjatë fjalës së tij, Trebicka gjithashtu ka thënë se do të kërkojë azil politik pasi Balluku i ka kërcënuar me 20 vitë burg. Ai ka thënë se e vetmja gjë që kontrollorët po kërkojnë është të kthehet kontrata që kanë pasur si dhe ajo të respektohet. Në lidhje me zëvendësimin e tyre nga ushtria, Trebicka ka thënë se ajo është e pamundur pasi ata nuk kanë kualitetet e duhura, pasi kjo punë kërkon shumë trajnime.

   “Kompanitë ajrore paguajnë paratë për kalimin në këtë vijë ajrore. Qeveria jonë këto lekë të aviacionit i ka devijuar nga aeroporti dhe i ka dërguar në aeroportin e Kukësit dhe Air Albania. Nëse bëhet ky hetim atëherë do të shihet se ku kanë shkuar këto para. Për rrogat, në Shqipëri kur flet ministrja, rrogat në Serbi janë nga 6000 euro, në rast se ne na bie një avion që ka 400 persona ne kalojmë jetën në burg. Greva e paligjshme, ka diçka ne kemi shpall paaftësi dhe jo grevë. Në rast unë jam i stresuar, ne kemi një vit e disa muaj që kërkojmë letra dhe i vetmi që na ka prit ishte presidenti Ilir Meta dhe tani me këto që kanë thënë ministrja Balluku dhe Rama ne sdo të afrohemi për 200 metra. Nuk quhet bojkot, por paaftësi, pasi mbyllet hapësira i dërgon një letër në Bruksel që ne nuk mund ta ofrojmë këtë shërbim. Në rast se nuk plotësohen kushtet. Ajo ka kërcënuar me gjuhën e Erdoganit nuk e di si mund të vazhdoj të punoj ashtu. Ne presim negocim dhe dua të them që nga marsi 2020, ne nuk na lejohej të punonim, dhe më shumë se 20% e kontrollorëve e kanë kaluar Covidin në këmbë pa e ditur. Kemi ndejt në këmbë dhe i kemi cuar covidin në shtëpi. Këtu janë të gjithë sepse të gjithë janë të stresuar dhe kanë hallin e familjes, të burgut. Kontrollorët që ulen çdo ditë dhe të gjithë që janë 65 janë këtu. Unë kam 22 vjet që punoj kontrollor dhe asnjëherë nuk i kam ndalur trajnimet dhe kjo është punë që do trajnime çdo herë sepse është punë që varet nga teknologjia sepse ajo avancon çdo ditë. Profesioni i vetëm që mund të na zëvendësojë janë marinarët që të vijnë me anije. Ushtria nuk na zëvendëson dot sepse nuk ka trajnimet e duhura. Puna jonë është që të monitorojnë çdo moment një avion që është me 200 njerëz brenda. Duke parë instruktorë në krahë dhe nuk të vjen një njeri që ta bëjë dhe jë njeri duhet të jetë minimum 2-3 javë që të kuptojë, por është e rrezikshme. Eurokontrolli nuk të lejon të bësh direkt këtë. Janë dy kërkesa është të kthehen në punë shokët, u pushuan 5 veta dhe sot e çuan në 0 pushimin nga puna të punonjësve. Ne kemi një kontratë kolektive dhe këtë e kanë edhe fqinjët, ne kërkojmë që kjo kontratë të rikthehet. Ne kërkojmë të rikthejnë kontratë dhe ti përmbahen,” tha ai.

  • 19:19

   Greva në Rinas, Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror: Ndalni sulmet, gjithçka zgjidhet me dialog

   Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror ka reaguar për situatën e krijuar në aeroportin e Rinasit ku Albcontroll ka nisur një grevë. Në një deklaratë në faqen zyrtare ka bërë apel që problemi dhe konflikti të zgjidhet në mënyrë të civilizaur nëpërmjet dialogut dhe jo në qasje absolute. Unioni ka ftuar Qeverinë dhe Autoritetet Kombëtare Polake dhe atë Shqiptare për të vlerësuar praktikat e dialogut në mënyrë që të zgjidhej çështja nëpërmjet palëve.

   Njoftimi:

   Në Shqipëri, pesë kontrollues të trafikut ajror (ATCO) janë pushuar nga puna sepse, për shkak të stresit të rëndë me të cilin kanë jetuar gjatë vitit të kaluar, përkeqësuar nga ulja e njëanshme e pagave deri në 70%, shkarkimi i tyre ndodhi pasi ata deklaruan paaftësi të përkohshme për shkak të ndaj këtyre streseve në përputhje me skemën e kompetencës së ATCO-s shqiptare.

   Pasi të pesë u pushuan nga puna, ATCO-të shqiptare u mblodhën për të diskutuar sjelljen e ANSP-së shqiptare me ministrin e tyre, por ndërhyrja e Ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë dështoi të japë ndonjë rezultat. ATCEUC dënon injorancën absolute të PANSA dhe Albcontrol Management në lidhje me bazat e një Dialogu të Shëndetshëm Social. Të dy i vendosin punonjësit e tyre nën një stres të jashtëzakonshëm shtesë që dëmton sigurinë e operacioneve të tyre. Për temat e sigurisë, është e natyrshme të kesh mendime të ndryshme brenda sektorit evropian të ATM-ve. Problemet mund të zgjidhen vetëm përmes një dialogu real dhe kuptimplotë dhe kurrë përmes qasjeve totalitare.

   ATCEUC nxit PANSA dhe Albcontrol të rivendosin menjëherë ATCO-të që ata pushuan dhe fton si Qeverinë dhe Autoritetet Kombëtare Polake dhe atë Shqiptare për të vlerësuar plotësisht praktikat e Dialogut Social të ekipit aktual të Menaxhimit të ANSP.
   Do të ishte e mençur të mos nënvlerësohej solidariteti midis Kontrolluesve Evropian të Trafikut Ajror kur dëshmojmë një manifestim kaq të qartë të abuzimit të pushtetit me të cilin po përballen kolegët tanë nga Polonia dhe Shqipëria!

  • 18:45

   Balluku i kthehet avokatit të kontrollorëve: E kemi marrë një kredi për ato rroga, tjetër nuk marrin

   Ministrja Belinda Balluku i është përgjigjur avokatit të kontrollorëve i cili kërkoi që të merrej kredi për pagat e punonjësve të AlbControl. Në një deklaratë për mediat, Balluku tha se tashmë është marrë një kredi në mënyrë që punonjësve tu jepet paga që marrin dhe se nuk do të merret një tjetër.

   “Ju e keni braktisur detyrën, e keni kthyer Albcontrolin në një dyqan. Nuk keni vënë asnjë nga ato tabelat që ‘kthehem shpejt’ apo çfarë janë keto. E keni kthyer në një dyqan të rëndomtë lagjeje. Se dëgjova avokatin tuaj që thoshte se duhet marrë kredi për pagat tuaja, që të merrni sërish 4 mijë dollarë në muaj. Po ju them se është marrë një kredi, është marrë dhe me atë kredi paguhen rrogat tuaja, këstet vijojnë të paguhen,”- tha Balluku ndër të tjera.

  • 18:40

   Balluku nxjerr jashtë kontrollorët e Albcontrol: S’keni vend në ndërtesë, s’e merrni dot peng

   Ministrja Belinda Balluku ka paralajmëruar se do të nxjerrë jashtë punonjësit e Albcontroll, nësa këta të fundit nuk pranojnë tu jeoen pagat. Në një deklaratë të dytë për mediat, Balluku tha se ndërtesa e aeroportit të Rinasit është objekt i një sigurie strategjike që nuk mund të mbahet peng nga disa punonjës që sipas ministres janë pesë masha politike.

   “Të gjithë qytetarët shqiptarë dinë t’i bëjnë shumë mirë llogaritë. A mbahen katër anëtarët të një familjeje me 2 mijë e 490 dollarë në muaj? Si thoni? Nga ky moment, unë kam informuar aleatët tonë dhe duke qenë se fatkeqësisht kontrollorët kanë vendosur të mos bëjnë detyrën dhe të mos i ofrojnë shërbim askujt. Një ndërtesë e kësaj sigurie nuk duhet të qëndrojë në duart e tyre. Nga ky moment s’do të jenë më aty. Ky nuk është funksion. Të gjithë këta do largohen,”- tha Balluku ndër të tjera.

  • 18:36

   Greva e kontrollorëve, Balluku del prapë në konferencë: Çeta e politikës po merr peng aeroportin

   Ministrja Belinda Balluku ka paralajmëruar edhe një herë tjetër punonjësit e Albcontrol, të cilëve u ka kërkuar që të dalin nga ndërtesa, në momentin që nuk kanë ndërmend të punojnë. Në deklaratën e dytë për mediat, për ditën e sotme, Balluku tha se ata ankohen për paga 2 mijë e 490 dollarëve në një kohë që është pandemia dhe nuk ka punë për të gjithë.

   “Kontrollet kanë vendosur që të bëjnë një grevë, tërësisht të paligjshme. Në kodin e Punës është e përcaktuar qartë që; ndalohet greva për sektorët sensitiv, duke e nënvizuar dhe trafikun ajror. Ka nisur që dje kjo tratativë e jashtëzakonshme e kontrollorëve të trafikut ajror, por jo nga e gjithë. Për të kërkuar para në kohë pandemie. Nga 4 mijë e sa dollarë, sepse disa të tjerë e kanë më të ulët, nëse nuk iu afrohen kaq para; atëherë ata marrin peng Republikën e Shqipërisë sikur ta kenë tokën e babait të vetë. Çeta e politikës ka marrë peng vendin. Braktisja e punës të dashur kontrollorë është bërë. E keni braktisur detyrën dhe është e pavlefshme që të qëndroni brenda ndërtesës në një kohë që ju nuk lejoni kalimin e fluturimeve,”- tha Balluku ndër të tjera. 

  • 18:19

   Telefonata ‘BLIC’, ambasada amerikane kontakton kontrollorët e Albcontrol: S’është problem vetëm për kompaninë, por edhe për imazhin publik

   Ambasada Amerikanë në Tiranë ka telefonuar kontrollorët e AlbControl të cilët kanë pezulluar punnë që prej mëngjesit të sotëm, duke mbyllur kështu aeroportin e Rinasit. Dosja.al mëson se përfaqësues të ambasadës kanë kërkuar zgjidhjen e situatës, duke shtuar se ky nuk është vetëm problem për vetë kompaninë por edhe për imazhin publik.

   “Është problem madhor, s’është vetëm problem për kompanitë por edhe për imazhin publik,”– mësohet të kenë thënë përfaqësues të ambasadës përmes telefonatës.

   Nga ana tjetër, Dosja.al ka mësuar se Shqipëria rrezikon të gjobitet nga EuroControll për pezullimin e trafikut ajror. Eurocontrol është autoriteti që kontrollon Albcontrol. Situata është tensionuar për momentin dhe në aeroportin e Rinasit ka mbërritur policia ushtarake bashkë me Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë.

  • 18:04

   PAMJET NGA VENDI I NGJARJES! FNSH-ja dhe policia ushtarake rrethojnë aeroportin e Rinasit, greva e punonjësve ngre ‘uniformat’ në këmbë

   Dosja.al ju sjell pamje nga aeroporti i Rinasit ku ka zbarkuar policia ushtarake dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë. Siç shihet edhe në pamjet, efektivët janë rreshtuar në hyrje të aeroportit nga godina operacionale, por nuk po kryejnë asnjë veprim. Mësohet se ata kanë shkuar pranë punonjësve të Albcontrol për çështje sigurie.

  • 17:47

   Tensionohet situata, FNSH dhe Ushtria mbërrijnë në Rinas, çfarë po ndodh

   Situata në Rinas po tensionohet. Dosja.al mëson se policia ushtarake dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kanë mbërritur në aeroport dhe po përpiqen të futen tek godina operacionale. Ende nuk dihen detaje të reja nga kjo ngjarje e minutave të fundit që vjen disa orë pas protestës së punonjësve të Albcontrol.

  • 17:42

   Ushtria shkoi në Rinas, Balluku: Do mbrojmë ndërtesën! Kemi kallëzuar në prokurori organizatorët, stërvitja Defender Europe 21 do mbahet

   Ministrja Belinda Balluku ka shënjestruar edhe njëherë tjetër ish-kryeministrin Sali Berisha për grevën e punonjësve të AlbControl. E ftuar në “ReportTV, Balluku tha se ndërtesa e Rinasit do të merret në mbrojtje nga ushtria dhe se nuk mund të merret peng nga politika. Balluku shtoi se të gjithë organizatorët e kësaj proteste janë kallëzuar në prokurori, ndërsa siguroi se stërvitja Defender Europe 21, do të mbahet në Shqipëri, pavarësisht gjithçkaje. 

   Pjesë nga fjala e Ballukut:

   Në aeroport në këto momente ka shkuar ushtria pasi ndërtesa është një ndërtesë e sigurisë së lartë dhe duke qene se kontrollorët e trafikut ajror e kanë braktisur detyrën dhe pavarësisht që qëndrojnë në ndërtesë është i bllokuar. Ajo do të merret në kontroll nga ushtria. Kjo është një grevë e jashtëligjshme pasi pamundësia për të punuar nuk u ndodh të gjithëve në të njëjtën orë, janë munduar të mos shkelin ligjin, por ai është shkelur me të dyja këmbët. Dhe kjo është patjetër politike, pasi kemi dëgjuar që mbrëmë në darkë mallkimet dhe sharjet e Berishës se si duhet të paguheshin njerëzit dhe pse duhej të mbyllej Rinasi. Ju keni bërë tendera dhe nuk keni dhënë rrogat, të dashur qytetarë ata paguhen edhe në kohë pandemie me mbi 2000 dollarë dhe fondet për të bërë tendera nuk ka pasur. Politika patjetër që është pasi kemi informacion të saktë për elementë që kryejnë funksion në këtë fushatë dhe ne i kemi dërguar në prokurori, janë njerëz që janë të lidhur në këtë moment me politikën dhe po ndikojnë në jetën e të gjithë shqiptarëve. Për shkak të arsyeve të sigurisë, ju e shikoni që dhe forcat ushtarake janë duke marrë në mbrojtje ndërtesën. Njerëz që kanë vendosur të bllokojnë hapësirën shqiptare, mund të kryejnë edhe veprime të tjera që mund të vinin në rrezik të gjithë vendin. Nuk mund t’i referohem planit për rinisjen e shërbimeve të navigimit ajror, por do të zgjidhet shumë shpejt. Ne kemi një zgjidhje dhe nuk do të lejojmë që një kast dhe elitë që të plotësojmë tekat e tyre duke penalizuar të gjithë Shqipërisë, kërkon të penalizojë imazhin e saj dhe aq më pak të penalizojë marrëdhëniet tona me aleatët. Kallëzimi penal është bërë për atë që e kanë organizuar, jo për të gjithë, ata që e kanë organizuar ata do të shkojnë para drejtësisë pasi nuk merret dot peng një vend. Do të mbahet patjetër stërvitja ushtarake Defender Europe 21. Qeveria nuk do të dorëzohet prej këtij grushti shtetit. Roli i Berishës është nxitës, ka që dje që i nxit dhe i mbështet me sharje e mallkime të stilit të tij që këta njerëz të bllokonin trafikun, të reagonin me forcë.

  • 17:19

   Greva në Rinas, Kreu i Federatës së Transportit e Telekomunikacionit se KSSH, Gjinaj: Grevë e stisur nga politika qorre!

   Kryetari i Federatës së Transportit e Telekomunikacionit pranë KSSH, Tonin Gjinaj, ka reaguar në mënyrë të ashpër pas futjes në grevë të punonjësve të Albcontrol gjë që ka pezulluar fluturimet për ditën e sotme. Në një deklaratë për mediat, Gjinaj shprehet se kjo grevë është e stisur nga politika qorre e politikës së vjetër, në kundërshtim me nenin 197 të Kodit të Punës. Sipas Gjinajt, e gjithë kjo protest është stisur nga politika qorre.

   Reagimi i plotë: 

   Federata e Transportit e Telekomunikacionit pranë Konfedaratës së Sindikatave të Shqipërisë (KKSH) me indinjatë mëson për ndërprejen e punës nga kontrolloret e ALBCONTROL, të stisur nga politika qorre e politikës së vjetër, në kundërshtim me nenin 197 të Kodit të Punës. Jemi pranë Qeverisë në zgjidhje të kësaj situate me besimin që do u jepet mësimi i duhur konform ligjit atyre që sot tentuan të bllokojnë lëvizjen e lirë të njerëzve. Në këtë kohë pandemie nuk ka greva, por solidaritet me njëri-tjetrin. Me konsideratë, Kryetari i Federatës së Transportit e Telekomunikacionit pranë KSSH, Tonin Gjinaj

  • 15:49

   Protesta e punonjësve të Albcontrol, ambasada e SHBA-ve: Duhet të zgjidhet situata, do mbahet Defender-Europe 21

   Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka kërkuar zgjidhjen e situatës pas grevës që u futën punonjësit Albcontrol në Rinas. Duke qenë se javën tjetër pritet që të zbarkojnë ushtarët dhe mjetet për mbajtjen e Defender-Europe 21, situata duhet që të zgjidhet dhe kjo gjë kërkohet edhe nga Ambasada.

   Kemi kontaktuar me Ministrinë e Mbrojtjes. Duhet të zgjidhet situata. Këtë javë pritet që të mbërrijnë mjetet në kuadër të Defender-Europe 21,”– thuhet në reagim.

  • 15:45

   DOKUMENTI/ Pse u deklarua paaftësia për punë nga kontrollorët: Duam 4 ditë kohë rikuperimi, jemi pa gjumë dhe të stresuar

   Letra e mëposhtme tregon arsyet që shtynë punonjësit e AlbControl që të futen në grevë. Në letër thuhet se punonjësit ndihen të lodhur për shkak të mungesës së gjumit dhe stresit të akumuluar. Ata kërkojnë njër përiudhë tre ose katër ditore rikuperimi. “Duke u bazuar në kapitullin e paaftësisë për punë, kërkojmë një periudhë tre ose katër ditor rikuperimi. Arsyet janë: Mungesë gjumi dhe përqendrimi; Stres i akumuluar për shkak të situatës financiare dhe COVID-19; Mos mbulim i paketës shëndetësore as nga sigurimet shoqërore as nga kompania e Spitalit Amerikan,”- shkruhet në letër. 

  • 15:29

   Greva e Albcontroll mbyli Rinasin, PD: Të gjithë janë fajtorë, përveç Ramës vetë dhe qeverisë së tij të dështuar!

   Selia e PD

   Partia Demokratike ka reaguar pas akuzave të kryeministrit Edi Rama, i cili kërcënoi me burg punonjësit e Albcontrol pasi u ngritën në protestë. Në një reagim zyrtar përmes Alfred Rushajt, drejtuesit të fushatës për PD-në, shkruhet se ministrija Belinda Balluku e cila ishte për tetë vite përgjegjëse për punëtorët, tani po akuzon edhe Opozitën si organizatore të një grevës. Rushaj shton se dështimi i Shqipërisë në fakt është dështimi i Ramës që për tetë vite ka qenë në qeverisje.

   “Ministrja na shpjegoi se për grevën në aeroport duhen fajësuar punëtorët dhe opozita. Ministrja që ishte 8 vite përgjegjëse për punëtorët, tani po na akuzon ne për një grevë. Ky është një mashtrim elektoral i Ramës për qytetarët shqiptarë. Kjo është fryma konstante e qeverisë Rama: të gjithë janë fajtorë, përveç Ramës vetë dhe qeverisë së tij të dështuar.

   Kur paga minimale në Shqipëri është më e ulëta në Europë – arsyeja është pandemia. Kur ai nuk mban dot asnjë premtim – arsyeja është tërmeti. Kur Shqipëria është në mesin e vendeve me vdekjet më të larta në Europë dhe spitalet po kolapsojnë – arsyeja është se qytetarët nuk janë mjaftueshëm të kujdesshëm dhe të mbrojtur. Kur Shqipëria gjobitet me një shumë astronomike prej 110 milion euro – arsyeja është pronari i televizionit dhe vetë kanali televiziv. Kur papunësia arrin kulmin e qindra mijëra të papunëve, Rama shpjegon se kjo vjen për shkakun tonë, vetë qytetarëve shqiptarë që nuk duan të punojnë.

   Por qytetarët shqiptarë e dinë tashmë … është Rama dhe qeveria e tij e dështuar, vetëm ata janë përgjegjës për të gjitha dështimet. Vetëm ata janë përgjegjës për faktin që Shqipëria ka mbetur në vendnumëro për 8 vite. Dështimi i Shqipërisë është dështim i Ramës. Shqipëria duhet të ndryshojë, Shqipëria duhet të nisë të shpresojë sërish. 25 prilli i jep fund justifikimeve të dobëta të Ramës. Shqipëria meriton një qeveri dhe një kryeministër që merr përgjegjësi për rezultatet dhe punon për Shqipërinë,”- shkruhet në reagimin zyrtar.

  • 15:21

   Akuzat për përfshirjen në grevën e AlbControl, Berisha i përgjigjet Ramës: Vijojnë avazin ‘Faji e ka Saliu’, Kreu i Meduzës e ndrikull Gryksia kërkojnë të mbulojnë vjedhjet

   Sali Berisha

   Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili e akuzoi më herët se qëndronte pas organizimit të protestës së punonjësve të AlbControl. Në një status në profilin e tij në Facebook, Berisha shkruan se Rama, të cilin e quan ‘kreun e Meduzës’, kërkon që bashkë me ministren Belinda Balluku të fshehë vjedhjet me avazin ‘fajin e ka Saliu’. Berisha shton se duhet të ndalë censura dhe terrori psikologjik ndaj punonjësve në grevë dhe se duhet nisur inspektimi i ndërmarrjes për të gjetur shkaqet që çuan punonjësit drejt grevës. 

   Statusi i plotë: 

   Kreu i meduzes dhe ndrikull Gryksia ne vend te negociatave me punonjesit greviste te Albkontrollit, te cilin e kane shkaterruar me vjedhje ne tendera dhe prokurime, vazhdojne avazin “Fajin e ka Saliu”! Stop censures dhe terrorit psikologjik ndaj punonjesve ne greve. Hedh poshte me neveri akuzat banale te Kreut te Meduzes dhe Ndrikull Grykesi Ballukut, me te cilat kerkonje te mbulojne vjedhjet dhe shperdorimet e medha me financat e Albkontrollit. I bej thirrje Agjensise Europiane te Aviacionit Civil ne te cilen Albkontroll eshte i anetaresuar, te nise me perparesi inspektimin e kesaj ndermarrje per te gjetur shkaqet qe detyruan punonjesit e saj te shpallin greve.

  • 15:08

   Nuk përmbahet Rama! Akuza për presidentin Meta: Është nxitës i kësaj goditjeje të çmendur, s’ka shqiptar që s’e kupton

   Edi Rama

   Kryeministri Edi Rama ka “drejtuar gishtin” nga presidenti Ilir Meta për protestën që po zhvillohet në aeroportin e Rinasit. Me anë të një postimi në Twitter, Rama shkruan se të gjithë shqiptarët e kuptojnë se është Meta, personi që fshihet pas revoltës në aeroport.

   Humoret vulgare të IM ndërkohë që një grup i nxitur prej tij dhe Saliut, kanë kryer aktin e rëndë të bllokimit të aktivitetit të aeroportit “Nënë Tereza”, thjesht rikonfirmojnë se IM është nxitës i kësaj goditjeje të çmendur e s’ka shqiptar që s’e kupton pse! Po s’do ia dalin jo!”-shkruan Rama.

  • 14:47

   ‘S’e kemi braktisur punën’/ Pezullimi i fluturimeve në Rinas, reagojnë kontrollorët: Shkuam në zyrë por s’jemi të aftë psikologjikisht. Presim marrëveshje me shtetin


   Kontrollorët e aeroportit të Rinasit kanë reaguar zyrtarisht për mediat pas konferencës për shtyp të ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku. Me anë të avokatit të tyre, Rezart Kthupi, kontrollorët janë në vendin e punës por nuk po e ushtrojnë detyrën për shkak të paaftësisë që kanë, duke këmbëngulur tek “alibia” se nuk po ushtrojnë grevë.

   PJESË NGA KONFERENCA: 

   Rezart Kthupi: Nuk jemi në kushtet e braktisjes së punës. Ne shkojmë në punë por nuk ka braktisje. Hyjmë në diskutime ligjore. Ne shkojmë në punë, por nuk e ushtrojmë fuksionin. Kemi pamundësi psikologjike dhe e kemi detyrim ligjor. Mosrespektimi do të sillte gjobitjen tonë.

   Si do të vijoni?

   Rezart Kthupi:Nuk është çështje politike. Kemi dy kërkesa që mund të përmbusheshin me vullnet të mirë.

   Jeni të përgatitur për t’u përballur ligjërisht?

   Rezart Kthupi: Nuk ka hapësirë ligjore për të na çuar në ndjekje penale. Kontrollori ka detyrimin të saktësojë që nuk është i aftë për punë. Nëse konsiderohet si vepër penale atëherë është çështje ligjore. Kontrata e punës është një e drejtë që nuk mund të cënohet. Po të merret dhe logjika është në të gjitha aktet normative. Janë njohur mjetet financiare, mund të shkonin dhe të merrnin kredi dhe të përballonin pagat. Kontrata është marrëveshje, kemi rënë dakord për këto paga. Kontrollori ka nevojë që të jetë në kontakt të vazhdueshëm të punës. Kështu që zgjatja e afateve sjell edhe rrezikun e një cilësie me të ulët.

   Ç’ndodh nesër pas orës 10?

   Rezart Kthupi: Ne jemi ende në pritje të zgjidhjes së situatës. Ne u ndamë me ministren se personat e larguar nga puna duhet të kthehen në punë. Konsiderohet procedurë negociomi por ata nuk rezultojnë të jenë në turne, që do të ishte normale. Jemi në kushtet që ata janë hequr fare nga turnet.

   Presim forca nga NATO, sot priteshin edhe vaksina?

   Rezart Kthupi:Nuk komentoj deklarata! Drejtori i Albcontroll merr pagë më të lartë se kontrollorët. Kontrollori më i lartë ka pagë 190 mijë lekë të vjetra.

   Do mbeteni në vendin e punës?

   Rezart Kthupi: Ne jemi gati që të gjejmë një marrëveshje me shtetin shqiptar.

   Aeroporti i Rinasit ka pezulluar sot të gjitha fluturimet. Shkak është bërë mosplotësimi i kërkesave të kontrollorëve. Ministrja Belinda Balluku ka hequr të gjitha përgjegjësitë nga shteti, ndërsa ka ngritur alarmin për “puç shteti”. Presidenti Ilir Meta ka kërkuar zgjidhje nga qeveria, ndërsa kryeministri Edi Rama i ka kërcënuar punonjësit e ‘Albcontrol’ me burg.

  • 14:57

   Nuk ka fluturime në Rinas! Rinisin nesër, biletat e udhëtimeve do përdoren në ditët në vijim

   Të gjitha fluturimet në aeroportin e Rinasit janë pezulluar për ditën e sotme. Biletat e fluturimeve do të përdoren në ditët në vijim, kur të nisin fluturimet. Pra, në këtë mënyrë qytetarët nuk do duhet që të paguajnë për një biletë tjetër. Fluturimet do të jenë të bllokuara deri ditën e nesërme, sipas informacioneve që kanë punonjësit e aeroportit.

  • 14:46

   Grumbullime në Rinas! Iu anuluan fluturimet, me valixhe në duar, qytetarët presin në ankth jashtë dyerve të aeroportit

   Mbyllja e aeroportit të Rinasit ka shkaktuar radhë të gjata të qytetarëve që prisnin të udhëtonin drejt vendit. Me valixhe në duar dhe me maska, qytetarët shihen grumbull jashtë ambienteve të aeroportit.

  • 14:42

   PARALAJMËRIMI i presidentit! Meta jep THIRRJEN e fundit: Do t’ia jap përgjigjen Ramës sot pasdite nga Vlora, ftohet dhe “Tërmeti”

   Presidenti Ilir Meta i ka kthyer sërish përgjigje kryeministrit Edi Rama lidhur me protestës që është zhvilluar sot në aeroportin e Rinasit dhe që ka “paralizuar” fluturimet në vend. Meta ka paralajmëruar se do t’i përgjigjet zyrtarisht sot nga Vlora, ndërkohë që ka ftuar të marrë pjesë në konferencën e tij edhe ish-ministrin e Transporteve, Damian Gjiknurin.

   Qeverisë së 1 Prillit do t’ia jap sot pasdite nga Vlora përgjigjen për çështjen e Aeroportit të Rinasit, si çështje shumë e rëndësishme e sigurisë kombëtare dhe e detyrimeve ndërkombëtare. Nëse është hapur Aeroporti i Vlorës, konferencën e shtypit do e bëjmë atje, por nëse jo, në një ambient tjetër të përshtatshëm për të cilin gazetarët do të njoftohen në kohë. Ftohet dhe “Tërmeti” të marrë pjesë për shkak të përvojës së tij me aeroportet, fluturimet dhe jo vetëm,”-shkruan Meta.

   POSTIMI I PLOTË:

  • 14:36

   Rama i përgjigjet Metës: Ilir, dokrrat nuk pinë ujë! Je një nga dy nxitësit e kësaj goditjeje të çmendur, ta harrosh rrëzimin e qeverisë dhe shtetit

   Edi Rama dhe Ilir Meta

   Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur presidentit Ilir Meta, i cili më herët deklaroi se shkaku i pezullimit të punës në Aeroportin e Rinasit është për shkak të mosmarrjes parasysh të kërkesave të kontrollorëve. Rama thotë se këto janë dokrra, ndërsa e akuzon Metës si një nga dy nxitësit e situatës pasi kërkon rrëzimin e qeverisë dhe shtetit.

   REAGIMI I PLOTË I RAMËS NË TWITTER: 

   Ilir,dokrrat me injorimin e kërkesave të pseudosindikatës së kontrollorëve dhe predikimet për mosndërprerjen e punës në aeroport nuk pinë ujë!Je një nga dy nxitësit e kësaj goditjeje të çmendur, në kërkimin e palodhur të rrëzimit të qeverisë e të vetë shtetit!T’i harrosh të dyja!

  • 14:19

   I kërcënoi me burg kontrollorët, Basha AKUZA: Pas grevës qëndron Rama, po përdor çdo marifet se e ndjen humbjen

   Lulzim Basha

   Kryedemokrati Lulzim Basha ka kërkuar nga qeveria dhe kryeministri Edi Rama që të ndërpresë grevën që po zhvillohet tek aeroporti i Rinasit. Me anë të një postimi në Twitter, Basha u shpreh se e gjitha është një “marifet” i kreut të qeverisë, që sipas tij, e ndjen që ka afër humbjen e zgjedhjeve. 

   Rama e di tashmë fare mirë se do të humbasë, prandaj po përdor çdo marifet të pisët. Pas grevës në aeroport që dëmton qytetarët shqiptarë qëndron vetë Rama. Ai është i vetmi përgjegjës për këtë. I bëj thirrje Ramës ta ndërpresë menjëherë grevën dhe të ndalë kërcënimet ndaj shqiptarëve që sot duan ndryshim dhe shpresë pas 8 viteve të dështimeve të tij,”-tha Basha.

  • 13:56

   “Po bëhet puç shteti”/ Meta PËRGJIGJET për krizën në Rinas: E kam paralajmëruar qeverinë! Kontrollorët të kthehen në punë, po cënohet siguria kombëtare

   Ilir Meta

   Presidenti Ilir Meta ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me situatën e krijuar në aeroportin e Rinasit, ku është pezulluar çdo fluturim. Në reagimin e tij zyrtar, Meta shkruan se i ka paralajmëruar publikisht të gjithë institucionet përgjegjëse të qeverisë, në mënyrë që të merrnin masa konkrete për zgjidhjen e problemit, në mënyrë që të mos shkaktonin kaosin e sotëm. Megjithatë në fjalën e tij, kreu i shtetit ka shtuar se greva e punonjësve cënon sigurinë kombëtare ndaj duhet të rikthehen në krye të detyrës. 

   REAGIMI I PLOTE I PRESIDENTIT ILIR META: 

   Jam shumë i shqetësuar për situatën, që po zhvillohet me ndërprerjen e shërbimeve të fluturimeve ajrore për shkak të reagimit të Sindikatës së Pavarur të Kontrollit të Transportit Ajror, të cilët duket se nuk kanë arritur një dakordësi me Qeverinë dhe organet drejtuese të “Albcontrol”, lidhur me kërkesat e tyre. Ndërprerja e punës për monitorimin dhe kontrollin e Trafikut Ajror nga kontrollorët e “Albcontrol” nuk është zgjidhje. Siguria e hapësirës ajrore në Republikën e Shqipërisë, është çështje e sigurisë kombëtare. I kam paralajmëruar publikisht dhe zyrtarisht të gjitha institucionet përgjegjëse të Qeverisë se duhet të merrnin masa konkrete për t’i dhënë zgjidhje kësaj çështje. Injorimi i kërkesave të kontrollorëve nuk është e drejtë. Edhe pse askush nga institucionet përgjegjëse nuk ka treguar sinqeritet dhe gadishmëri për të diskutuar në kohë me anëtarët e Sindikatës së kontrollorëve të trafikut ajror lidhur me shqetësimet e tyre, ritheksoj edhe një herë se është e domosdoshme që: – Kontrollorët duhet të qëndrojnë në detyrë pa asnjë ndërprerje dhe të përmbushin misionin e tyre për të garantuar funksionimin e përshtatshëm dhe pa asnjë problematikë të kontrollit të trafikut ajror shqiptar; – Në çdo kohë dhe pa ndërprerje të garantohet cilësia dhe objekti i punës së “Albcontrol” për administrimin dhe kontrollin e hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë për fluturimin ajror civil dhe ushtarak, në përputhje me standardet e pranuara ndërkombëtare;– Republika e Shqipërisë, si vend anëtar i NATO-s, ka përgjegjësinë dhe detyrimin, që të garantojë, që hapësira ajrore e saj të konsiderohet në çdo kohë e sigurtë për fluturimet ajrore; – Nuk duhet të lejohet asnjë rrezik për cenimin e sigurisë dhe mirëqarkullimit të hapësirës ajrore në Republikën e Shqipërisë, sidomos në kushtet kur për pak ditë në Shqipëri do të nisë përgatitja dhe zhvillimi i stërvitjes së përbashkët të forcave të vendeve anëtare të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe të vendeve partnere të kësaj organizate “Defender Europe 21”, nga ku pritet që trafiku ajror në vendin tonë të rritet ndjeshëm, si në fluturimet ushtarake, edhe në ato civile. Qeveria dhe Organet Drejtuese të “Albcontrol”, duhet të vlerësojnë me seriozitet dhe shumë kujdes kërkesat e kontrollorëve, qëndrimet zyrtare që ATCEUC-Kontrolluesit e Trafikut Ajror dhe Koordinimit të Bashkimit Europian, për gjetjen e zgjidhje të drejtë, duke ju referuar praktikave më të mira të vendeve fqinje, për trajtimin e kontrollorëve të trafikut ajror në këtë kohë krize globale të shkaktuar nga Covid-19, ku para së gjithash primare duhet të jetë garantimi i sigurisë së fluturimeve në hapësirën ajrore shqiptare.

  • 13:56

   Protesta në Aeroportin e Rinasit! Rama ‘kërcënon’ me burg kontrollorët: Kallëzim penal për organizatorët!

   Edi Rama

   Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas pezullimit të fluturimeve në Aeroportin e Rinasit, për shkak të bllokimit të punës nga kontrollorët. Me anë të një postimi të bërë në ‘Twitter’, Rama shkruan se organizatorët do të kallëzohen penalisht dhe do të përballen me ligjin. Rama shkruan se punonjësit duhet të vendosin nëse janë ose me shtetin në punë ose me antishtetin në një proces penal.

   REAGIMI I PLOTE I RAMES:

   Organizatorët do të kallzohen penalisht dhe do të përballen me ligjin,që ndalon rreptësisht ndërprerjen e aktivitetit të kullës nga ana e kontrollorëve! Të tjerët duhet të vendosin menjëherë:O me shtetin në punë o me antishtetin në një proces penal për cënim të sigurisë kombëtare! Sabotimi i rëndë i aktivitetit të Aeroportit “Nënë Tereza” nuk do të tolerohet! Frymëzuesit e kësaj lëvizjeje të çartur çartiste, Saliu që gjuan me gurë digjitalë dhe Iliri, që hedh gurin e markës “Leshko” dhe fsheh dorën, duan mbylljen e aeroportit për të mos ardhur vaksinat!

  • 13:30

   ‘Ky është grusht shteti!’/ Shpërthen Belinda Balluku, i bën THIRRJE Metës: President reago! A mundet shteti të kapet peng?


   Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku ka përfshirë në çështjen e bllokimit të trafikut ajror, ish-kryeministrin Sali Berisha dhe presidentin Ilir Meta. Balluku tha se Berisha ka ekzaltim, ndërsa Metës i kërkoi të ndërhyjë në këtë situatë, meqënëse i ka takuar më herët grevistët.

   “Kam ndjekur me vëmendje Sali Berishën i cili ka një ekzaltim të madh sepse do të mbyllet aeroporti i vetëm ndërkombëtar. E gjitha kjo është një organizim i mirëfilltë politik për shkak të fushatës. Sot në aeroportin e Rinasit nuk do të vijnë dot vaksinat që duhet të vinin për të vazhduar vaksinimin e shqiptarëve. Unë do t’i kërkoja Presidentit të Republikës i cili i ka takuar më parë i ka takuar dhe i ka informacion kontrollorëve të trafikut ajror. Do të doja të dija nga zoti Meta a mendon se do të duhet të bllokohet ardhja e vaksinave”? A duhet vendi të kapet peng është një grusht shtetit, a duhet të kapet nga disa persona të cilat janë të stresuar me pagën 2490 dollare dhe nëse nuk ja bëjnë 4490 dollarë atëherë ato do të mbajnë vendin peng. Erdha në Rinas, ose të iki dhe të bjerë vendimi i këshillit mbikqëyrës erdha të flas me ato se kjo nuk është një lojë këtu preket çdo qytetar i RSH dhe siguar e qytetarëve dhe lëvizja e lirë e qytetarëve. Nuk është një lojë nga ky moment do të nda duhet të marrim disa masa ligjore. Nuk do të jenë të mira për maskën dhe do të jenë edhe për navigimin ajror. Të gjithë kontrollorët e trafikut ajror janë trajnuar në akademitë më të mira”, ka thënë Balluku.

  • 14:13

   Balluku: Sot në Rinas nuk do të vijnë dot vaksina!


   Ministrja Belinda Balluku ka bërë të ditur se për shkak të bllokimit të fluturimeve ajrore nuk do të vijnë vaksinat. Kjo u bë e ditur ditën e sotme, teksa ministrja ka qënë në një konferencë për shtyp. Balluku tha se sot punonjësit e aeroportit kanë futur në kolaps sistemin.

   DEKLARATA E BALLUKUT:

   Albcontrol ofron shërbim esencial dhe është e vetmja kompani që e ofron në kushtet e monopolit. Kështu që kodi i punës ka të sanksionuar qartë që greva nuk mund të ushtrohet në kushtet e rëndësisë jetike. Në pikën ç të nenit; janë shërbimet e kontrollit të trafikut ajror që ndalohen me Kod Pune. Është 197/5 tek Kodi i Punës. Pavarësisht se kanë zgjedhur këtë mënyrë kjo është grevë ilegale. Sepse janë deklaruar që të gjithë në të njëjtin moment, kanë shkuar me të njëjtat letra dhe me të njëjtin arsyetim. Kanë deklaruar paaftësi duke e futur në kolaps sistemin. Ka pasur interes nga politika. Kam ndjekur Sali Berishën, i cili ka ekzaltim sesi do të mbyllet aeroporti dhe sesi nuk do fluturojë asnjë persona. Unë e kuptoj Berishën sepse është moment fushate. Sot në Rinas nuk do të vijnë dot vaksina.

  • 12:31

   Anulohen të gjitha fluturimet! Mbyllet Aeroporti i Rinasit, mungesa e stafit sjell pezullim të lëvizjeve

   Aeroporti i Rinasit është mbyllur! Kjo vjen pasi në aeroport ka mungesë të stafit. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar. Pritet që të mos ketë asnjë ulje-ngritje avionësh në Aeroportin e Rinasit deri ditën e nesërme në orën 10:00. Ky vendim është marrë pasi nuk ka staf, pasi dolën ditën e sotme në protestë. Mësohet se dhe te mbikalimet nuk do të ketë punonjës për të bërë të ditur nëse qielli është i lirë për avionët apo jo.

  • 12:21

   Zbardhet DEBATI mes ministres dhe punonjësve! Balluku: Mos u lodhni me kolegun tuaj, nuk ka nevojë për përfaqësim, është në diskutime


   Dosja.al zbardh debatin mes ministres Belinda Ballukut dhe kontrollorëve të Aeroportit të Rinasit. Kanë qënë punonjësit ata të cilët kanë kërkuar që tre kolegët e tyre të rikthehen në punë, ndërsa ministrja i drejtohet duket i thënë se kolegët përfaqësohen vetë. Ministrja Balluku flet për një ndërhyrje flagrante të një punonjësi të larguar tek një prej drejtorëve të Operacionales për tu rikthyer në fund. Para ikjes, ajo iu thotë kontrollorëve “thuaj Ilirit të merret me Tan Isakun”. 

   BISEDA E PLOTË:

   Kontrollorët: Ne kërkojmë kthimin në punë të 3 kolegëve

   Balluku: Kush është larguar?

   Kontrollorët: Iliri dhe Lola…

   Balluku: Kush është Lola?

   Kontrollorët: Është shkarkuar nga puna për shkak se ka shpallur paaftësinë e përkohshme për punë

   Balluku: Ilir Ciko është në negociatat e veta, nuk besoj se që ju ka kontaktuar juve, e ke kërkesën nga Ilir Ciko? Se ai është në kontakt me të tjerë, dhe me drejtorin e operacionales. A ke folur me personin, se nuk besoj që kërkon të përfaqësohet nga ju. Ai ka një marrëdhënie të vetën, lëreni të flasë për veten e vetë, vazhdojmë me dy kolegët që i keni me merak.

   Kontrollorët: Sapo fola me Ilirin dhe pret të kthehet në punë, ka kontakt dhe me ju

   Balluku: Unë nuk kam kontakt me njeri, nuk kam folur ndonjëherë me Ilir Cikon

   Kontrollorët: Unë dje kam qenë në punë me 4 kolegë, dhe të gjithë kolegët kanë qenë të stresuar, në fund të turnit kanë shpallur paaftësinë e përkohshme, sipas shkresës që e keni firmosur vetë ju, dhe zotëria më ka thënë mua që të mos vij më në punë.

   Balluku: Referojuni kodit të punës, ti nuk shkon dot në punë se thua që ke marrë borxhe te familjarët, për të jetuar. Nuk je hequr nga grafiku se t’u dha letra për ballafaqim. Prandaj Kodi i punës vendos ballafaqimin, dhe është lënë në datën 12, nuk të ka hequr njeri nga puna. Ju keni dhënë paaftësinë e punës në grup.

   Kontrollori: Nëse shefat do të sillnin 3 apo 4 kontrollorë të tjerë, unë do isha përgjegjës për punët administrative. Nuk dinin që të më thonin një arsye se pse po më hiqnin nga puna, i kërkova që të më jepte referencë ligjore

   Balluku: Mua nuk më rezulton asnjë person që të jetë larguar nga puna, ka vetëm pritje për ballafaqim

   Kontrollorja: Këtu shkruan qartë se në ballafaqim do të njiheni mbi arsyen e zgjidhjes së marrëdhënies së punës, dhe keni të drejtën që të tregoni argumentet tuaja.

   Balluku: Nëse do të kishte shkarkim nga puna, pse do të jepje ti pretendime atëherë

   Kontrollorja: Kështu është bërë gjithnjë, unë nuk kam ndërprerë punën asnjëherë, unë nuk kam cënuar sigurinë ajrore, gjithçka ka ndodhur pas përfundimit të turnit.

   Kontrollori: U kuptua skema juaj, donit ti pushoni dhe ndaj e keni quajtur si ballafaqim

   Belinda Balluku: Iliri të vazhdojë të flasë me Tan Isakun, asnjë prej jush nuk është larguar nga puna, mos e bëni ballafaqimin në datën 12, bëjeni sot, meqë jeni mbledhur

   Kontrollorja: Pse të mos e bëjmë sot që jemi të gjithë këtu

   Belinda Balluku: Nuk mund të bëhet ballafaqim me drejtorin e burimeve njerëzore me kaq persona, uluni sot dhe mbani procesverbal, dhe uluni dhe sqarohuni. Nuk mund të keni kontrata në grup, duhet të ballafaqoheni veç e veç, kontratat i keni individuale

   Kontrollorja: Ne nuk kemi ardhur për negociatë, kontratat kolektive i keni firmosur vetë ju (pas këtij momenti punonjësit largohen, pa u diskutuar mbi kërkesat e tjera të tyre).

  • 11:58

   Protesta te Albcontrolli, dështon takimi me ministren Balluku, biseda mbyllet pa marrëveshje

   Takimi mes ministres Belinda Balluku dhe punonjësve të aeroporti të Rinasit ka përfunduar. Nuk është arritur asnjë marrëveshje mes ministres dhe punonjësve.

  • 11:55

   Takim pa marrëveshje/ Punëtorët pas mbledhjes me Ballukun: E ka personale, pezullimi do vijojë. Nuk e pranon shkarkimin…

   Takimi mes ministres Belinda Balluku dhe punonjësit të Aeroportit të Tiranës ka përfunduar pa sukses. Balluku nuk ka arritur dot të bindë 65 kontrollorët e aeroportit të Rinasit.

   Punonjësit: Më tha që nuk e quaj këtë shkarkim, por mund të ulemi dhe ballafaqohemi. Tym i zi në takim. Të kthehen kolegët në punë.

   ‘’E ka personale. Pezullimi i punës do të vijojë. Kam plotësuar skemat e kompetencës, formularin, kur unë nuk e plotësoj dhe jam e stresuar, gjobitem me 2 milion lekë. Dorëzova deklaratën. Zgjidhja e kontratës së punës, duhet të paraqitem për këtë zgjidhje dhe nëse unë kam pretendime. Pata diskutim vetë, nuk e quaj shkarkim tha, por mund të ulem më mbrapa. Kemi kërkuar ta heqë këtë pikë.’’- tha një kontrollore tjetër.

  • 11:56

   Pezullimi i punës në Rinas, Goxhaj: Nëse ata nuk shkojnë në punë do ketë bllokim të avionëve, e gjithë për inat personal të ministres

   Dritan Goxhaj

   Nënkryetari i Sindikatës së Aviacionit Civil, Dritan Goxhaj tha ditën e sotme për ‘Faxweb’ se mbështet grevën që kanë nisur ditën e sotme kontrollorët e aeroportit. Ai tha se nëse kontrollorët nuk do të shkojnë në punë nuk do të jetë e disponueshme për avionët që të ulen dhe të ngrihen. Ndër të tjera ai thotë se kërkesat që po kërkohen nuk po plotësohen për shkak të një inati të vetë ministres Balluku.

   DEKLARATA:

   Jam këtu për të mbështetur veprimin e tyre e cila duhet thënë se nuk është një grevë, por një shpallje e paaftësisë për shkak të heqjes së rrogave me vendim të paligjshëm nga Bordi i Aviacionit dhe ministrja e Infrastrukturës. Kërkesa e dytë është rikthimi në punë i 5 persnave të cilit janë hequr nga puna padrejtësisht dje me një vendim absurd. Këto janë dy kushtet e panegociueshme të kontrollorëve për tu rikthyer në punë. Në rast se kontollorët nuk do të shkojnë në punë hapësira ajërore nuk do të jetë e disponueshme për avionët të cilët do të ulen dhe ngrihen në vendin tonë, si dhe do të ketë një bllokim të avionëve që do të kalojnë në hapësirën ajërore të Shqipërisë. Do të ketë një kosto për shtetin shqiptarë për avionët të cilët do të devijojnë trafikun mbi Shqipëri. E gjitha kjo për shkak të një inati personal të ministres Belinda Ballaku.

  • 11:25

   Takimi me punëtorët që bllokuan punën, Belinda Balluku mbërrin në Aeroportin e Tiranës, pritet rinegociim

   Belinda Balluku

   Ministrja Belinda Balluku ka mbërritur ditën e sotme në Aeroporin e Tiranës për të diskutuar më nga afër me punonjësit që bllokuan punën për disa minuta. Ndërprerja e punës u bë pasi kontrollorët kërkojnë që ministrja t’ju plotësojë disa pika. Punonjësit, të gjithë bashkë, kanë firmosur një deklaratë ku shkruhet se janë të paaftë të punojnë për shkak të stresit të vazhdueshëm që kanë në punë, dhe se janë të ndikuar nga pandemia.

   Kërkesat e kontrollorëve: Rikthim i kolegëve në punë. Shfuqizim i vendimeve të bordit. Rikthimi i pagës së plotë sipas kontratës kolektive. Transparencë financiare e plotë për vitin 2020. Një anëtar sindikate të jetë anëtarë bordi.

  • 10:42

   Protesta e kontrollorëve në Rinas, TIA njofton: Mungon stafi! Dy fluturime janë prekur sot, operimet kanë rifilluar

   Aeroporti i Tiranës ka dalë në një njoftim zyrtar në lidhje me protestën që po zhvillohet nga kontrollorët. Ata bëjnë të ditur se dy fluturime janë prekur nga kjo grevë. Aegean Airline me destinacion Athinë-Tiranë dhe Air Albania me destinacion Stamboll-Tiranë, që do të ketë 40 minuta vonesë, ndërkohë shkruhet se fluturimet kanë rifilluar në orën 09:55 dhe do të sillen pasagjerët në Tiranë.

   POSTIMI: Sot, më 7 Prill 2021, nga ora 9.23 deri në ora 09.55, orë lokale, janë ndërprerë operimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, për shkak të mungesës së stafit në Agjencinë e Trafikut të Kontrollit Ajror. Dy fluturime janë prekur nga ky fakt, Aegean Airline me destinacion Athinë-Tiranë dhe Air Albania me destinacion Stamboll-Tiranë, që do të ketë 40 minuta vonesë. Aegean Airline është kthyer sërish në Athinë. Operimet kane rifilluar në 09.55 dhe Aegean pritet të riniset për të sjellë pasagjerët në Tiranë. Tirana International Airport

  • 10:36

   Greva e kontrollorëve në Rinas, avionët nuk mund të ulen, kthehet pas avoni i ardhur nga Greqia

   Ditën e sotme është ndërprerë puna nga kontrollorët e Aeroportit të Rinasit. Kontrollorët kanë nënshkruar një deklaratë paftësie dhe kanë ndërprerë punën. Nga kjo grevë, avion i nisur nga Athina qëndroi 30 në qiellin e Rinasit dhe më pas u kthye në Athinë sërish.

  Shto Koment