LIVE UPDATES
Aktualitet

Burri i Donika Prelës kontrollon lejet e ndërtimit në Tiranë, posti kyç që i kanë besuar Rama dhe Veliaj

21 Prill 2019, 16:17 Nga DOSJA
Burri i Donika Prelës kontrollon lejet e ndërtimit në

TIRANË- Drejtuesja e Krimeve të Rënda, Donika Prela, e cila rrezikon të shkarkohet nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit për shkak të pasurisë së paligjshme, duket se ka shumë arsye se pse ka bllokuar dosjet e krimit dhe korrupsionit të ministrave dhe kryebashkiakëve të Edi Ramës. Vitin që Edi Rama, përmes Erion Veliajt, mori drejtimin e Bashkisë së Tiranës, bashkëshorti i Donika Prelës, Vangjel Prela, ka marrë një post shumë të rëndësishëm në Bashkinë e Tiranës.

Në vitin 2015, që përkon me marrjen e bashkisë nga PS, bashkëshorti i Donika Prelës është emëruar përgjegjës në sektorin e kontrollit të zbatimit të lejeve të ndërtimit në Tiranë. Dihet se çfarë rëndësie ekonomike kanë lejet e ndërtimit në Tiranë dhe sa peshë ka ky post në Bashkinë e Tiranës. Më parë, kur bashkia drejtohej nga Lulzim Basha, bashkëshorti i Prelës ka qenë një specialist i thjeshtë në këtë bashki.

Rastësi apo jo, por pas ngritjes në detyrë të burrit në Bashkinë e Tiranës, si përgjegjës për kontrollin e zbatimit të lejeve të ndërtimi, në detyrë është ngjitur edhe vetë Donika Prela. Adriatik Llalla, ushtari i Sali Berishës dhe Ilir Metës, u rrëzua si kryeprokuror, iu sekuestrua një pjesë e pasurisë dhe u shpall non grata nga amerikanët. Llalla u zëvendësuar nga Arta Marku. Asgjë nuk ndryshoi në luftën kundër korrupsionit në nivele të larta. Thjeshtë u zëvendësua një ushtar me një besnike partie. Marku u emërua me forcë nga Rama me më pak se 70 vota në Parlament, gjoja për disa javë, por po kalojnë vite. Ajo po tregohet besnike e politikës. Arta Marku, në 9 janar 2018, emëroi Donika Prelën, në krye të Prokurorisë për Krimet e Rënda. Ky ndryshim nuk solli asgjë, vetëm sa u blindua më tej kultura e pandëshkueshmërisë në Shqipëri.

Organi i akuzës nga duart e Metës dhe Berishës kaloi në duart e Edi Ramës. Me ndryshimin e ligjeve, përgjegjësinë për ndëshkimin e krimit dhe korrupsionit në nivele të larta e ka Prokuroria për Krimet Rënda. Kapja e Vangjush Dakos në lidhje me bandat e drogës, çështja e vëllait të Fatmir Xhafajt, afera e Gjiknurit me Bashkim Ulajn në Unazën e Madhe etj., treguan se kjo prokurori është thjeshtë një tualet i Edi Ramës. Po a mundet që Donika Prela, e ngjitur në detyrë nga pushteti dhe me burrin e emëruar nga pushteti tek lejet e ndërtimit, të luftojë ministrat dhe kryebashkiakët e korruptuar?!

Marrë nga Pamfleti

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet burri i donika preles donika prela edi rama erion veliaj vettingu i prokuroreve burri i donika preles donika prela edi rama erion veliaj vettingu i prokuroreve

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM