LIVE UPDATES
Bota

Britania shton listën e personave të sanksionuar rusë, mes tyre edhe “Kasapi i Mariupolit”

31 Mars 2022, 15:04 Nga DOSJA
Britania shton listën e personave të sanksionuar rusë, mes tyre

BRITANI- Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka zgjeruar sanksionet e saj kundër Rusisë në 14 persona dhe organizata të tjera të përfshira kryesisht në informacion dhe media, duke përfshirë një spikere të njohur televizive dhe grupin që kontrollon kanalin televiziv RT.

Sipas, Guardian, masat e reja, të zbuluara nga sekretarja e jashtme, Liz Truss, synojnë të kundërshtojnë atë që Truss e quajti “përroi i gënjeshtrave” nga mediat ruse për pushtimin e Ukrainës.

Një tjetër individ i shënjestruar në këtë grup sanksionesh është koloneli Mikhail Mizintsev, i njohur ndryshe si “Kasapi i Mariupolit” oficeri i lartë i ngarkuar për rrethimin e Mariupolit, qyteti jugor ukrainas i cili është bombarduar pamëshirshëm nga forcat ruse me kosto të mëdha civile.

Mizintsev, i cili drejton qendrën ruse të menaxhimit të mbrojtjes kombëtare, akuzohet se ka përdorur taktika të ngjashme më parë në bombardimin e qyteteve siriane.

Në mesin e atyre që janë në shënjestër është Sergey Brilev, një prezantues në kanalin shtetëror rus, Rossiya. Njoftimi i Ministrisë së Jashtme thoshte se Brilev ka jetuar më parë në MB, por nuk do të ishte më në gjendje të vizitonte ose të hynte në asnjë pasuri në Mbretërinë e Bashkuar.

Gjithashtu në shënjestër është TV-Novosti, i cili kontrollon RT, stacionin televiziv rus, licenca e të cilit për të transmetuar në MB u hoq kohët e fundit nga rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar, Ofcom. Një grup tjetër mediatik quhet, Rossiya Segodnya, i cili kontrollon agjencinë shtetërore të lajmeve Sputnik.

Individë të tjerë të përmendur përfshijnë: Aleksandr Zharov, shefi ekzekutiv i Gazprom-Media dhe ish-kreu i Roskomnadzor, shërbimi federal rus për mbikëqyrjen e komunikimeve, teknologjisë së informacionit dhe masmedias; Alexey Nikolov, drejtor menaxhues i RT; dhe Anton Anisimov, kryeredaktor i Sputnik.

Mbretëria e Bashkuar deri më tani ka vënë në shënjestër më shumë se 1000 individë dhe subjekte për sanksione, duke përfshirë një numër biznesesh dhe dhjetëra oligarkë.

LAJMI KRYESOR:LUFTA/ Civilët evakuuohen në Mariupol, Zelenskyy flet në parlamentin australia

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota liz truss lufta ukraine-rusi mikhail mizintsev sanksionet ndaj rusise liz truss lufta ukraine-rusi mikhail mizintsev sanksionet ndaj rusise

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra