Bota

Brexit/ Boris Johnson do të mbyllë Parlamentin, i kërkon Mbretëreshës të shtyjë fjalimin e rradhës

Kryeminsitri i ri i Anglisë Brois Jonhson i ka kërkuar Mbretëreshës Elizabetë të mbyllë Parlamentin vetëm disa ditë pasi deputetët të kthehen në punë në shtator, dhe vetëm disa javë para afatit të funndit për arritjen e Brexit.
Featured image of article: Brexit/ Boris Johnson do të mbyllë Parlamentin, i kërkon Mbretëreshës të shtyjë fjalimin e rradhës Boris Johnson

BRITANI E MADHE – Boris Johnson ka thënë se fjalimi i Mbretëreshës së Britansië do të shtyhet në mënyrë që situate politike të jetë më e përshtatshme për Brexit-in deri më 14 tetor.

Ndërsa afati i fundit për Brexit është më 31 tetor të këtij viti.  Por kryeministri britanik kërkon të shtyhet fajlimi i Mmbretëreshës deri më 14 tetor pasi i duhet kohë për të përshkruar axhendën e tij.

Ky vendim që do të marrë Jonhson, nëse konfirmohet edhe nga Mbretëresha do të krijonte një krizë në Britaninë e Madhe.

Mbyllja e parlamentit, e njohur si prorogim,  ndodh pasi kryeministri këshillon Mbretëreshën që ta bëjë atë.

Vendimi për ta bërë këtë tani është shumë i diskutueshëm sepse kundërshtarët thonë se kjo do t’i ndalojë deputetët të luajnë rolin e tyre të plotë demokratik në procesin e Brexit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një numër zyrtarëve të lartë, përfshirë ish-kryeministrin John Major, kanë kërcënuar të shkojnë në gjykata për ta ndaluar atë, dhe një sfidë ligjore e udhëhequr nga zëdhënësi i drejtësisë i SNP, Joanna Cherry, tashmë po punon nëpër gjykatat skoceze.

Korrespodenti mbretëror i BBC, Jonny Dymond tha se ishte krijuar precedent për të mbrojtur Parlamentin para fjalimit të Mbretëreshës.

 Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment