LIVE UPDATES
Bota

Zbulohet një spiune ruse në Greqi! Maria kishte vjedhur identitetin e një foshnjeje që vdiq në vitin 1991 (HISTORIA)

Spiunët zakonisht preferojnë të vjedhin emrat dhe mbiemrat e fëmijëve të vegjël, sepse është më e lehtë të shpikësh të kaluarën e dikujt që nuk ka jetuar shumë.

19 Mars 2023, 08:38 Nga A.B
Zbulohet një spiune ruse në Greqi! Maria kishte vjedhur identitetin e
Maria Tsalla

GREQI- Zbulimi i kohëve të fundit në Greqi! Një spiune ruse, Irina Alexandrovna-Smireva, qarkullonte në Greqi me emrin “Maria Tsalla”. Ajo u largua nga Athina më 4 janar, duke hipur në një avion për në Moskë, duke mos dhënë shumë shpjegime por historia e saj është zbuluar së fundmi.

E gjitha është si në filma! Gruaja, rreth të tridhjetave, mbërriti në Greqi në vitin 2018, duke pretenduar se është fëmijë emigrantësh e duke thënë se kishte shitur gjërat që kishte në Brazil për t'u vendosur në Atikë dhe për të nisur një eksperiencë të re.

Zbulohet një spiune ruse në Greqi! Maria kishte vjedhur identitetin e

Ajo nis të rregullohet, tregon një çertifikatë lindjeje, regjistrohet në bashki, i bën gjërat siç duhet. Të paktën kështu duket në zyrën e gjendjes civile. Ajo ka burime financiare, thotë se është fotografe dhe më pas hap një dyqan në lagjen “Pangrati” të kryeqytetit grek.

Ajo nisi të shiste pulovra të punuara me dorë, stoli. Maria është poliglote, di të paktën tre gjuhë, ka një partner, shoqërohet me njerëz, shfaqet kudo, përdor llogaritë sociale për të reklamuar produktet e saj dhe për të blerë.

Hetimi nis nga të dhënat personale e aty kuptohet se “shitësja” i mashtroi të gjithë duke vjedhur identitetin e një vajze të porsalindur që kishte vdekur në dhjetor 1991.

Zbulohet një spiune ruse në Greqi! Maria kishte vjedhur identitetin e

Një teknikë tekstuale, e përdorur gjatë Luftës së Ftohtë. Spiunët zakonisht preferojnë të vjedhin emrat dhe mbiemrat e fëmijëve të vegjël, sepse është më e lehtë të shpikësh të kaluarën e dikujt që nuk ka jetuar shumë.

Është pjesa numër një e "legjendës" e ndërtuar nga shefat e saj në Rusi, një histori e besueshme, e aftë për të përballuar pyetjet e një të njohuri, vëmendjen e një fqinji tepër kurioz dhe ato të një polici në rast kontrolli për arsye të tjera.

Fjalët dhe gjestet e përditshme janë të rëndësishme. Është një “kostum” i bërë me porosi. Sa më i saktë të jetë, aq më shumë përdoruesi mund të vazhdojë me maskim personal.

Maria e veshi mirë atë "kostum", ndoshta nuk do të ishte gjetur kurrë nëse nuk do të kishte qenë për dëshpërimin e bashkëpunëtorëve të dyshuar të saj "argjentinas".

Maria-Irina, ka ngjashmëri me operacionin e një Maria të tretë, Maria Adela, e cila iku nga Italia në Rusi, pasi kishte grumbulluar informacione në qarqet e NATO-s në Napoli.

Autoritetet po përpiqen të sqarojnë rolin e vërtetë të “Maria Tsallës” dhe po hetojnë:

- Kompjuterin 

- Telefoni që përdorte

- Udhëtimet që bënte në Evropë.

Autoritetet janë në kërkim të përgjigjeve për pyetjet kritike për sigurinë kombëtare:

- A ka arritur të marrë “kontakte”?

- A ka marrë informacione të rëndësishme?

Mister mbetet edhe burri i saj, i cili dyshohet se ishte në të njëjtin program spiunazhi dhe kishte ndërtuar një jetë të ngjashme në Brazil. 

Burimi: Protothema.gr

maria tsalla

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it