LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ La pas Floridën me 25 viktima dhe kaos total, uragani Ian i drejtohet dy Karolinave

Cnn shkruan se Ian, i cili u riforcua në Atlantik, po lëshon përmbytje vdekjeprurëse dhe forcë të mjaftueshme për të ndryshuar peizazhin bregdetar, por pritet të kalojë me shpejtësi në një sistem post-tropikal, me një ulje të erërave të tij më të forta ndërsa shtyn në brendësi.

30 Shtator 2022, 21:11 Nga I.A
VIDEO/ La pas Floridën me 25 viktima dhe kaos total, uragani Ian i
Uragani Ian

SHBA- Uragani Ian arriti në tokën pranë Georgetoën, Karolina e Jugut, të premten pasdite duke goditur shtetin me erëra të dëmshme, shi të dendur dhe stuhi kërcënuese për jetën pasi vrau të paktën 25 njerëz në Florida dhe la pas një gjurmë shkatërrimi apokaliptik. CNN shkruan se Ian, i cili u riforcua në Atlantik, po lëshon përmbytje vdekjeprurëse dhe forcë të mjaftueshme për të ndryshuar peizazhin bregdetar, por pritet të kalojë me shpejtësi në një sistem post-tropikal, me një ulje të erërave të tij më të forta ndërsa shtyn në brendësi.

“Kjo është një stuhi e rrezikshme që do të sjellë erëra të forta dhe shumë ujë. Jini të zgjuar, merrni vendime të mira, kontrolloni të dashurit tuaj dhe qëndroni të sigurtm" shkroi në Twitter guvernatori i Karolinës së Jugut, Henry McMaster. 

Një paralajmërim uragani është lëshuar nga lumi Savannah në vijën shtetërore Gjeorgji-Karolina e Jugut deri në Cape Fear, Karolina e Veriut. Përmbytje të konsiderueshme janë të mundshme nga uji i detit dhe shiu, veçanërisht në pjesë të bregdetit të Karolinës së Jugut, ku mund të godasë një stuhi nga 4 deri në 12 inç shi.

Dhe një orë tornado që prek afro pesë milionë njerëz është në fuqi deri në orën 22:00 në disa pjesë të Karolinës dhe Virxhinias, duke përfshirë Myrtle Beach, Wilmington, Norfolk dhe Virginia Beach. Më shumë se 50,000 ndërprerje të energjisë janë raportuar tashmë në Karolinën e Jugut, si dhe më shumë se 17,000 në Karolinën e Veriut, deri në orën 11:50 të mëngjesit.

Në Karolinën e Jugut, fusha ajrore e Aeroportit Ndërkombëtar Charleston u mbyll të premten për shkak të erërave të forta. Ndërsa Ian u largua nga Florida, guvernatorët në Karolinën e Jugut, Karolinën e Veriut, Xhorxhia dhe Virxhinia shpallën emergjenca. Stuhia ka të ngjarë të ketë lënë pas ndryshime të qëndrueshme në peizazhet e Atlantikut. Vijat bregdetare përgjatë Gjeorgjisë dhe Karolinës së Jugut mund të pësojnë ndryshime të rëndësishme sepse valët e fuqishme dhe stuhitë e shkaktuara nga Ian mund të përmbytin dunat e rërës bregdetare, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

Përveç përmbytjes së komuniteteve prapa dunave, stuhia mund ta shtyjë rërën prapa dhe ta depozitojë atë në brendësi, gjë që mund të zvogëlojë lartësinë e dunave mbrojtëse të rërës, të ndryshojë profilet e plazhit dhe t'i lërë zonat prapa dunave më të prekshme nga stuhitë e ardhshme.

Ndërkohë, Florida përballet me shkatërrimin marramendës që Ian shkaktoi në pjesën më të madhe të gadishullit të mërkurën dhe të enjten, pasi u përplas në bregun jugperëndimor si një stuhi e kategorisë 4 dhe u fut në zonat qendrore dhe verilindore. Të paktën 25 vdekje janë raportuar në shtet. Shtëpitë në bregdet u shpërndanë në det, ndërtesat u shkatërruan në të gjithë shtetin dhe ujërat e përmbytjeve rrënuan shtëpitë dhe bizneset dhe bllokuan banorët, madje edhe në brendësi në vende si zona e Orlandos.

Qindra shpëtime janë kryer nga toka, ajri dhe deti, me banorë të ngecur në shtëpi ose të bllokuar në çati, dhe kërkuesit kanë bërë shumë kontrolle shëndetësore, veçanërisht në zonat Fort Myers dhe Napoli, ku një stuhi përmbyti rrugë dhe shtëpi. Roger Desjarlais, menaxher i Qarkut Lee, i cili përfshin Fort Myers, tha të premten se nuk është e tepruar të thuhet se uragani Ian shkatërroi pjesë të zonës dhe duhet të ketë shumë viktima.

“Dukej sikur dikush sapo kishte zbritur nga qielli, mori hotelet dhe ndërtesat dhe i mori me vete. Aq shumë sa në shumë vende nuk kishte as mbeturina. Ne gjithashtu e dimë se jo aq shumë njerëz u evakuuan nga ata ishuj sa kishim shpresuar. Ne e dimë se duhet të ketë ende shumë vdekje për t'u llogaritur,” tha Desjarlais.

Dhe tani, pasojat e stuhisë paraqesin rreziqe të reja, vdekjeprurëse më vete . Një pjesë e ujit të ndenjur është elektrizuar, paralajmëruan zyrtarët, ndërsa manovrimi nëpër ndërtesa dhe rrugë të shpërndara nga mbeturinat - shumë pa sinjale trafiku të punës - rrezikon lëndimin. Mungesa e ajrit të kondicionuar mund të çojë në sëmundje të nxehtësisë dhe përdorimi jo i duhur i gjeneratorit mund të shkaktojë helmim nga monoksidi i karbonit.

uragani ian

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni