LIVE UPDATES
Bota

Ulen çmimet e naftës në tregun botëror, u ndikuan nga frika e recensionit global

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent ishin pak më të larta mbi 94 dollarë për fuçi dhe çmimet e së ardhmes së papërpunuar të SHBA ishin gjithashtu më të larta në 88.70 dollarë për fuçi, pasi u mbyllën në nivelet e tyre më të ulëta që nga shkurti në seancën e mëparshme.

5 Gusht 2022, 10:29 Nga d.a.
Ulen çmimet e naftës në tregun botëror, u ndikuan nga
Foto ilustruese

SHBA- Çmimet e naftës mbetën në nivelin më të ulët që nga fillimi i luftës në Ukrainë të premten mes frikës për një recesion global.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent ishin pak më të larta mbi 94 dollarë për fuçi dhe çmimet e së ardhmes së papërpunuar të SHBA ishin gjithashtu më të larta në 88.70 dollarë për fuçi, pasi u mbyllën në nivelet e tyre më të ulëta që nga shkurti në seancën e mëparshme.

Këto çmime janë më të ulëtat që nga fillimi i luftës në Ukrainë, pasi tregu llogarit se, pavarësisht niveleve "të shtrënguara" të ofertës, kërkesa do të ulet, në sfondin e ngadalësimit të ekonomive.

Shqetësimet për një recesion global jo vetëm mbeten, por edhe intensifikohen, pasi lufta e vazhdueshme në Ukrainë shtohet nga kriza në marrëdhëniet e Kinës me Tajvanin, e cila mund të ketë pasoja të paparashikueshme. Në të njëjtën kohë, lojërat e Rusisë me gazin natyror dhe mundësia që ajo të mbyllë kanulën drejt Evropës dimrin e ardhshëm, i mban të ulëta çmimet e naftës, të cilat janë formuar në nivelet para pushtimit të Ukrainës nga Putin.

Çështja, megjithatë, është se kjo ulje ndërkombëtare e çmimit të naftës, veçanërisht në vendin tonë, duhet të reflektohet edhe në pompë. Dhe mund të vërehet një de-përshkallëzim relativ në javët e fundit, rreth 0.30 euro për litër benzinë, por sërish ky reduktim nuk mjafton, saqë mund të thuhet se kthimi i çmimeve në nivelet e para-ukrainisë është në horizont të krizës.

Bazuar në Observatorin e Çmimeve të Ministrisë së Zhvillimit, çmimi mesatar i benzinës më 3 gusht në të gjithë territorin ishte 2,149 euro për litër, krahasuar me 1,892 euro për litër në ditën e pushtimit rus të Ukrainës - një ndryshim prej 13,6%.

Ndërsa për naftën, dje çmimi mesatar ishte 1,892 euro për litër (2,042 euro nëse llogaritet edhe subvencioni i dhënë), krahasuar me 1,626 euro më 24 shkurt. Diferenca arrin në 25.6%.

Gradualisht, dhe ndërsa frika për një recesion global mbetet në "kornizë", vlerësimet e aktorëve të tregut janë se brenda dy javëve të ardhshme, pra, javës së dytë dhe të tretë të gushtit, çmimi i paplumbit do të fillojë gradualisht të tërhiqet në disa pika karburanti, ndoshta nën dy euro.

ulet cmimi i naftes

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE