LIVE UPDATES
Bota

Trazirat në Peru, Presidentja Bolluarte kërkon zgjedhje të parakohshme

Dhjetëra njerëz janë vrarë nga trazirat deri më tani. Kongresi votoi më parë më 21 dhjetor në favor të një projekt-ligji të mbështetur nga Boluarte për të çuar përpara zgjedhjet nga 2026 në 2024 në një përpjekje për të shpërndarë tensionet dhe për t'i dhënë fund protestave

27 Janar 2023, 21:52 Nga a.l
Trazirat në Peru, Presidentja Bolluarte kërkon zgjedhje të
Dina Boluarte, Presidentja e Perusë

PERU- Presidentja e Perusë, Dina Boluarte është shprehur e hapur për të përshpejtuar zgjedhjet deri në fund të vitit, ndërsa demonstruesit vazhdojnë të kërkojnë largimin e saj nga detyra dhe reforma politike. Boluarte tha se ajo diskutoi shtyrjen e votimit deri në dhjetor të këtij viti me ministrin e drejtësisë dhe kryeministrin.

Ne e vendosëm këtë projektligj për të çuar përpara zgjedhjet deri në dhjetor 2023 tek ministrat për shqyrtim”, tha ajo gjatë një ceremonie në një aeroport ushtarak në kryeqytetin, Lima.

Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme ka qenë një kërkesë kryesore e protestuesve anti-qeveritare, të cilët kanë demonstruar në të gjithë vendin e Andeve për javë të tëra pas shkarkimit të ish-presidentit Pedro Castillo nga Kongresi i udhëhequr nga opozita në fillim të dhjetorit, shkruan AljaZera. 

Ligjvënësit peruan votuan për largimin e Castillo -s pasi ai njoftoi planet për të shpërndarë legjislaturën dhe për të sunduar me dekret – një veprim që u kritikua gjerësisht si i paligjshëm. Boluarte, i cili më parë shërbeu si zëvendëspresident, u betua  menjëherë pasi u hoq nga detyra.

Ndërkohë, forcat e sigurisë të Perusë janë kritikuar për përdorimin e forcës vdekjeprurëse për të frenuar protestat, të cilat janë drejtuar kryesisht nga mbështetësit e Castillo-s në zonat e varfra dhe rurale, duke përfshirë shumë që janë shtëpia e komuniteteve të mëdha indigjene.

Dhjetëra njerëz janë vrarë nga trazirat deri më tani. Kongresi votoi më parë më 21 dhjetor në favor të një projekt-ligji të mbështetur nga Boluarte për të çuar përpara zgjedhjet nga 2026 në 2024 në një përpjekje për të shpërndarë tensionet dhe për t'i dhënë fund protestave./ Dosja.al

dina boluarte

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!