LIVE UPDATES
Bota

The Guardian: Faqja bërthamore e Sellafield është hakuar nga grupe të lidhura me Rusinë dhe Kinën

Sellafield ka rezervuarin më të madh të plutoniumit në planet dhe është një depozitë e madhe plehrash për mbetjet bërthamore nga programet e armëve dhe dekada të prodhimit të energjisë atomike.

4 Dhjetor 2023, 20:24 Nga A.TH
The Guardian: Faqja bërthamore e Sellafield është hakuar nga
Foto Ilustruese

ANGLI- Vendi më i rrezikshëm bërthamor i Mbretërisë së Bashkuar, Sellafield, është sulmuar nga grupe kibernetike të lidhura ngushtë me Rusinë dhe Kinën. Zbulimi befasues dhe efektet e tij të mundshme janë mbuluar vazhdimisht nga stafi i lartë në vendin e madh të mbetjeve bërthamore dhe dekomisionimit, ka zbuluar hetimi.

The Guardian ka zbuluar se autoritetet nuk e dinë saktësisht se kur u komprometuan për herë të parë sistemet e IT. Por burimet thanë se shkeljet u zbuluan për herë të parë që në vitin 2015, kur ekspertët kuptuan se malëare, softuer që mund të fshihet dhe të përdoret për të spiunuar ose sulmuar sistemet ishte futur në rrjetet kompjuterike të Sellafield. Ende nuk dihet nëse malëare është zhdukur. Mund të nënkuptojë se disa nga aktivitetet më të ndjeshme të Sellafield, të tilla si lëvizja e mbetjeve radioaktive, monitorimi për rrjedhje të materialeve të rrezikshme dhe kontrolli për zjarre, janë komprometuar. Burimet sugjerojnë se ka të ngjarë që hakerat e huaj të kenë akses në nivelet më të larta të materialit konfidencial në vend, i cili shtrihet në 6 km katrorë.

“Shkalla e plotë e çdo humbjeje të të dhënave dhe çdo rreziku të vazhdueshëm ndaj sistemeve u bë më i vështirë për t'u llogaritur nga dështimi i Sellafield për të alarmuar rregullatorët bërthamorë për disa vite”, thanë burimet.

Zbulimet janë shfaqur në Nuclear Leaks, një hetim njëvjeçar i The Guardian për hakerimin kibernetik, kontaminimin radioaktiv dhe kulturën toksike të vendit të punës në Sellafield. Vendi ka rezervuarin më të madh të plutoniumit në planet dhe është një depozitë e madhe plehrash për mbetjet bërthamore nga programet e armëve dhe dekada të prodhimit të energjisë atomike. I ruajtur nga policia e armatosur, ai gjithashtu mban dokumente të planifikimit emergjent për t'u përdorur nëse Mbretëria e Bashkuar bie nën sulm të huaj ose përballet me fatkeqësi. E ndërtuar më shumë se 70 vjet më parë dhe e njohur më parë si Windscale, ajo bëri plutonium për armë bërthamore gjatë Luftës së Ftohtë dhe ka marrë mbetje radioaktive nga vende të tjera, duke përfshirë Italinë dhe Suedinë.

sellafield

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni