LIVE UPDATES
Bota

Izraeli publikon dokumente/Detaje nga përgatitjet, sulmi dhe qendresa e Hamasit

Dokumentet dhe videot që kanë të bëjnë me rrjetin e tunelit poshtë Gazës sugjerojnë se ai është më i gjerë nga sa e kuptoi Izraeli dhe se disa prej tuneleve janë mjaft të mëdhenj për të kaluar kamionët.

4 Dhjetor 2023, 19:30 Nga A.TH
Izraeli publikon dokumente/Detaje nga përgatitjet, sulmi dhe qendresa e
Dokumentet

GAZA- Ushtria izraelite ka publikuar dokumente dhe video që pretendon se i ka zbuluar në trupat e luftëtarëve të Hamasit. Përmes një libri frazash nga arabisht në hebraisht, i gjetur në zonën e Re'im, ushtria izraelite thotë se ndihmuan luftëtarët e Hamasit të komunikonin me pengjet. Midis 45 frazave janë fjali të tilla si: :Ku është koka e kibucit?” dhe "Ne do të vrasim pengjet."

IDF thotë se qindra kompjuterë janë sekuestruar me miliona skedarë, si dhe mijëra orë pamje nga kamerat GoPro të mbajtura nga luftëtarët e Hamasit. Edhe pse një pjesë e materialit është lëshuar për publikim, pjesa më e madhe e tij ka mbetur "tepër sekret" edhe pse na është dhënë leja të shkruajmë për atë që pamë. Një libër tjetër ka udhëzime dhe diagrame që i drejtojnë luftëtarët për të sulmuar automjetet e blinduara dhe tanket izraelite. Një hartë e zbuluar brenda vetë Gazës zbulon bazat dhe postet komanduese të Hamasit të theksuara me ngjyrë rozë. Një video e Hamasit e marrë nga një dron tregon se ai kalon gardhin kufitar Gaza-Izrael dhe përpiqet të zbresë mbi një tank izraelit për të shpërthyer, por ai goditet dhe përplaset në tokë. Luftëtarët morën me vete ilaçe dhe ushqime, duke pritur të qëndronin në Izrael për një periudhë të gjatë dhe Izraeli pretendon se ka prova që vërtetojnë se Hamasi donte të shtrinte pushtimin e tij më thellë në Izrael, duke përfshirë rrethinat e Jeruzalemit dhe afër Tel Avivit.

Dokumentet dhe videot që kanë të bëjnë me rrjetin e tunelit poshtë Gazës sugjerojnë se ai është më i gjerë nga sa e kuptoi Izraeli dhe se disa prej tuneleve janë mjaft të mëdhenj për të kaluar kamionët. Dhe, sipas materialit që Izraeli pretendon se gjeti, njësive të ndryshme të Hamasit iu dhanë broshurat specifike për detyrën e tyre, me deklarata të misionit të tilla si: "Sulmoni kibbutz Alumim me qëllimin për të shkaktuar vdekje, merrni pengje dhe stabilizohuni në brendësi derisa të lëshohet një urdhër tjetër". Broshurat kanë tabela të ndryshme thirrjeje për njësi të caktuara, listojnë numrin e luftëtarëve dhe mjetet e transportit.

Sky News thotë se nuk është në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur materialin e lëshuar, por, nëse është i saktë, e gjithë kjo mbështet teorinë se sulmet e Hamasit kishin qenë në planifikim me vite dhe nënvizon dështimin e inteligjencës izraelite për ta penguar atë. Provat janë shqyrtuar nga një njësi e sapo reformuar në inteligjencën ushtarake izraelite. Njësia u krijua pas sulmeve të 7 tetorit dhe përbëhet kryesisht nga ushtarë rezervë me përvojë në punën e inteligjencës. Sipas burimeve izraelite të sigurisë, inteligjenca ka ndikuar drejtpërdrejt në operacionet e IDF në Gaza. Ai gjithashtu ka ekspozuar nivelin e njohurive të hollësishme që kishte Hamasi për bazat ushtarake izraelite, duke sugjeruar se ata mund të kishin pasur informacion të brendshëm nga kontraktorët palestinezë që punonin atje.

lufta izrael-palestine

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni