LIVE UPDATES
Bota

"Tani jam i lirë të fluturoj ku të dua", personi i parë që përdori eutanazinë në Itali

Federico ishte 44 vjeç dhe jetonte në Senigallia, një provincë e Ankonës me pamje nga deti, së bashku me nënën e tij, në të njëjtën shtëpi në rajonin Marche. Ai prej 12 vitesh jetonte si tetraplegjik për shkak të një aksidenti tragjik rrugor, në të njëjtën shtëpi ku ai vdiq sot. 

17 Qershor 2022, 16:07 Nga d.a
"Tani jam i lirë të fluturoj ku të dua", personi i
Federico Carboni

ITALI- Mario, emri i vërtetë i të cilit është Federico Carboni, është personi i parë që vdiq në Itali me vetëvrasje të asistuar mjekësor ose eutanazi. 

Sipas mediave vendase, Federico ishte 44 vjeç dhe jetonte në Senigallia, një provincë e Ankonës me pamje nga deti, së bashku me nënën e tij, në të njëjtën shtëpi në rajonin Marche. Ai prej 12 vitesh jetonte si tetraplegjik për shkak të një aksidenti tragjik rrugor, në të njëjtën shtëpi ku ai vdiq sot. 

Sipas vullnetit të tij deri më tani identiteti i tij kishte mbetur i fshehur. Shoqata Luca Coscioni, e cila e ndihmoi në betejën e tij ligjore, për mbledhjen e fondeve të nevojshme për të blerë instrumentin dhe ilaçin vdekjeprurës, sot ka zbuluar emrin dhe fytyrën e tij.

Nuk e mohoj që më vjen keq që largohem nga jeta, do të isha fals dhe gënjeshtar po të thosha të kundërtën sepse jeta është fantastike dhe ne kemi vetëm një. Por fatkeqësisht shkoi kështu”- këto janë fjalët e tij të fundit, të shkruara në një letër disa javë më parë.

“Bëra çdo gjë që të mund të jetoja sa më mirë dhe të mundohem të shërohem sa më shumë nga paaftësia ime, por tani jam i rraskapitur si mendërisht ashtu edhe fizikisht. Mund të them që që në shkurt mora opinionin e fundit pozitiv për ilaçin po mendoj vazhdimisht për të një ditë nëse jam i sigurt se çfarë do të bëj, sepse e di që shtypja e atij butoni do të jetë një rënie në gjumë, mbyllje e syve pa kthim, por duke menduar cdo ditë, sapo zgjohem deri në mbrëmje kur më zë gjumi, sikur jetoj dhe kaloj ditët e shtyj ate qe do te me ndryshonte. Jam i vetëdijshëm për kushtet e mia fizike dhe perspektivat e mia në të ardhmen, ndaj jam plotësisht i qetë për atë që do të bëj”.-shtoi ai.

44-vjeçari ishte shofer kamioni dhe udhëtonte me kilometra çdo ditë duke e shëtitur të gjithë Italinë nga veriu në jug. Ai ishte i apasionuar pas motoçikletave, gazmor, plot miq, disa prej të cilëve e shoqëruan edhe sot, në xhiron e fundit.

Aksidenti ndodhi një mbrëmje, nga e cila ai nuk mendoi se do të zgjohej dhe përkundrazi hapi sytë përsëri. Në një shtrat nga i cili nuk u ngrit kurrë, pranë nënës së tij, pas vdekjes së babait në vitin 2015, dhe dy infermiereve që e asistonin çdo ditë në funksionet e tij parësore.

Ai prej vitesh luftoi bashkë me shoqatën Luca Coscioni për të bërë të mundur që të përdorje eutanazinë duke u bërë dhe rasti i parë në Itali. 

Vetëvrasja e asistuar është një procedurë e lejuar në Zvicër prej dekadash. Kjo praktikë është e ligjshme edhe në disa vende të tjera, duke përfshirë Holandën, Luksemburgun, Spanjën dhe Belgjikën. 

federico carboni

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare