KRYESORET
Bota

Takimi i ASEAN-it përfundon pa deklaratë kundër agresionit të Rusisë

Kjo është një shenjë e kompleksitetit gjeopolitik në rajon ndërsa administrata amerikane kërkon të zgjerojë përtej Evropës koalicionin kundër Moskës.

14 Maj 2022, 17:16 Nga DOSJA
Takimi i ASEAN-it përfundon pa deklaratë kundër agresionit
Takimi SHBA-ASEAN në Uashington

SHBA- Pavarësisht thirrjes së Presidentit amerikan Joe Biden që anëtarët e Shoqatës së Vendeve të Azisë Juglindore të mbanin një qëndrim më të fortë kundër luftës në Ukrainë, takimi SHBA-ASEAN përfundoi të premten pa një deklaratë që të dënonte sulmin rus ndaj Ukrainës. Kjo është një shenjë e situatës komplekse gjeopolitike në rajon ndërsa administrata amerikane përpiqet të zgjerojë përtej Evropës koalicionin kundër Moskës.

Presidenti amerikan Joe Biden dhe udhëheqësit e Azisë Juglindore përfunduan takimin special dy-ditor SHBA-ASEAN në Uashington të premten.

"Duam një Indo-Paqësor të lirë, të hapur, të qëndrueshëm, të begatë dhe të sigurt."

Presidenti Biden nuk e përmendi Ukrainën në komentet e tij dhe takimi përfundoi pa një dënim të Rusisë.

Shoqata e Vendeve të Azisë Juglindore, ASEAN, ka shmangur kritikat ndaj presidentit rus Vladimir Putin. Shumë vende anëtare të shoqatës duan të jenë neutrale, përfshirë Indonezinë, e cila i ka rezistuar presionit për të përjashtuar Putinin nga takimi i G-20-ës që do të mbahet në Bali në muajin nëntor, pavarësisht kërcënimeve të Presidentit Bidenit dhe udhëheqësve të tjerë perëndimorë për bojkotim të takimit.

"Shpresojmë që lufta në Ukrainë të ndalet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe t'i jepet shansi zgjidhjes paqësore të konfliktit", tha Retno Marsudi, Ministre e Jashtme e Indonezisë.

Kjo është një shenjë e kompleksitetit gjeopolitik në rajon ndërsa administrata amerikane kërkon të zgjerojë përtej Evropës koalicionin kundër Moskës.

"Administrata e Presidentit Biden i sheh vendet e ASEAN-it si një partner jetik në konkurrencën me Kinën, kështu që nuk është e gatshme të prishë marrëdhëniet për një deklaratë për agresionin rus", thotë Stacie Goddard nga Kolegji Wellesley.

Shtetet e Bashkuara njoftuan një iniciativë për investimin e 150 milionë dollarëve në rajon për projektet e infrastrukturës klimatike dhe shëndetësore, duke përfshirë 60 milionë dollarë për sigurinë detare, një shqetësim për shumë vende të rajonit ndaj militarizimit në rritje të Pekinit në Detin e Kinës Jugore.

"Ne mbështesim aleatët dhe partnerët tanë në mbrojtjen e rendit të bazuar në rregullat detare, i cili përfshinë lirinë e lundrimit dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar", tha Nënpresidentja amerikane Kamala Harris.

Ndonëse shumë ekspertë theksojnë shifrën e ulët të investimeve për këtë rajon krahasuar me dhjetëra miliarda dollarë që po jepen për Ukrainën, takimi sinjalizoi një fokus të Shteteve të Bashkuara në rajonin e Indo-Paqësorit.

"Diplomacia ka të bëjë me paraqitjen dhe shumica u paraqitën. Pavarësisht përqëndrimit tek Ukraina, Presidenti Biden dhe shumica e qeverisë amerikane shpenzuan dy ditë për t’u përqëndruar në takimin me vendet e ASEAN-it. Pra, në këtë aspekt, takimi ishte një sukses", thotë Gregory Poling nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të ASEAN-it shprehën gjithashtu shqetësim për krizën në Mianmar dhe angazhimin për çarmatimin bërthamor të Gadishullit Korean.

Marrë nga VOA 

Sondazh

Poll

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët