KRYESORET
Bota

Blinken në Gjermani dhe Francë, ndërsa Finlanda kërkon anëtarësimin në NATO

Takimi i NATO-s në Berlin ka gjasa të fokusohet të konfirmimi i udhëheqësve të Finlandës se dëshirojnë t’i bashkohen NATO-s pa vonesë, për shkak të sulmit të Rusisë në Ukrainë. Suedia gjithashtu po shqyrton marrjen e një vendimi të ngjashëm.

14 Maj 2022, 16:00 Nga DOSJA
Blinken në Gjermani dhe Francë, ndërsa Finlanda kërkon
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken po viziton Gjermaninë dhe Francën për të zhvilluar takime në NATO dhe për çështjet e tregtisë. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Cindy Saine, Finlanda ka deklaruar ndërkohë se dëshiron të anëtarësohet në NATO për shkak të sulmit të Rusisë në Ukrainë. Rusia ka paralajmëruar se do t’i kundërpërgjigjet kësaj lëvizjeje që e quan armiqësore.

Ndërsa forcat ruse vazhdojnë të vrasin civilët në Ukrainë, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të takohet të dielën me aleatët e NATO-s në Berlin, përpara se të vizitojë Parisin ditën e hënë.

Takimi i NATO-s në Berlin ka gjasa të fokusohet të konfirmimi i udhëheqësve të Finlandës se dëshirojnë t’i bashkohen NATO-s pa vonesë, për shkak të sulmit të Rusisë në Ukrainë. Suedia gjithashtu po shqyrton marrjen e një vendimi të ngjashëm.

“Mendoj se nuk ka ndonjë pikëpyetje, siç e keni parë nga deklaratat e ndryshme të udhëheqësve të NATO-s, se do të ketë mbështetje të gjerë nga vendet anëtare të NATO-s për Finlandën dhe Suedinë”, tha Jen Psaki, Sekretare e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të premten se kundërshton anëtarësimin e dy vendeve skandinave në NATO, duke i akuzuar ato se strehojnë militantët kurdë.

Ministri i jashtëm finlandez Pekka Haavisto tha se shpreson të ketë mundësinë që ta diskutojë këtë çështje të dielën në Berlin me homologun turk.

Ministria e jashtme ruse paralajmëroi se anëtarësimin e Finlandës apo Suedisë në NATO do ta shikonte si një kërcënim ndaj sigurisë së saj dhe se do të kundërpërgjigjej.

Ekspertët i thonë Zërit të Amerikës se një anëtarësim i Finlandës në NATO do të ndryshojë rendin e sigurisë në Evropë, si për NATO-n ashtu edhe për Rusinë.

“Është një vijë e gjatë kufitare dhe do ta afrojë NATO-n shumë pranë Shën Petërburgut. Njëkohësisht do t’i japë NATO-s më shumë territor që duhet ta mbrojë pranë kufirit rus. Këto janë hapa dhe ndryshime të mëdha”, thotë Michael Kimmage, nga Fondi Gjerman Marshall.

Sekretari Blinken gëzon popullaritet në Gjermani dhe pritet ta inkurajojë Berlinin që të shkëputet nga energjia ruse dhe që t’i ofrojë më shumë armatime të rënda Ukrainës.

“Pala amerikane mund të ushtrojë ndikim që Gjermania të shkëputet nga gazi dhe nafta ruse. Nuk do të ndodhë menjëherë, por gradualisht”, thotë zoti Kimmage.

Vizita e Sekretarit Blinken në Paris të hënën do të jetë e para që nga rizgjedhja e Presidentit francez Emmanuel Macron, një zhvillim që perceptohet si jetik për unitetin transatlantik në mbështetje të Ukrainës./VOA

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar