LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Nëse ligji nuk ndryshon, të gjithë në Japoni do të kenë të njëjtin mbiemër

2 Prill 2024, 19:15 Nga r.ll
Studimi: Nëse ligji nuk ndryshon, të gjithë në Japoni do
foto ilustruese

JAPONI- Të gjithë në Japoni do të kenë të njëjtin mbiemër deri në vitin 2531, nëse nuk ndryshohen ligjet për të lejuar çiftet e martuara të kenë emra të ndryshëm, sipas një studimi të ri. Sato është emri më popullor i familjes në Japoni, i ndarë nga 1.5% e popullsisë.

Studimi, i udhëhequr nga Hiroshi Yoshida, një profesor në Universitetin Tohoku, projekton që do të rritet në 100% në pak më shumë se 500 vjet nëse nuk ka ndryshim në legjislacionin që aktualisht kërkon që çiftet e martuara të marrin ose mbiemrin e burrit ose gruas. Profesor Yoshida theksoi se vlerësimi i tij ishte llogaritur mekanikisht bazuar në një skenar të supozuar, sipas gazetës japoneze The Mainichi.

Por ai shtoi: “Nëse të gjithë bëhen Sato, mund të na duhet të na drejtohemi me emrat tanë ose me numra. Unë nuk mendoj se mund ta quajmë atë një botë të mirë për të jetuar."

Sipas hulumtimit, përqindja e japonezëve të quajtur Sato u rrit 1.0083 herë nga viti 2022 në 2023. Nëse kjo normë mbetet konstante - pa asnjë ndryshim në ligj - gjysma e popullsisë japoneze do të mbajë atë mbiemër në 2446, duke u rritur në 100% në 2531.

Prof Yoshida tha se të gjithë që kanë të njëjtin mbiemër jo vetëm që do të jenë të papërshtatshëm, por gjithashtu do të minojnë dinjitetin individual, sipas gazetës japoneze Asahi Shimbun.

Studimi u porosit nga Think Name Project dhe organizata të tjera që duan që ligjet e Japonisë të ndryshojnë në mënyrë që çiftet të mund të zgjedhin të kenë mbiemra të ndryshëm. Japonia është i vetmi vend në botë që kërkon që çiftet e martuara të përdorin të njëjtin emër. Sipas një skenari ku çiftet lejoheshin të merrnin emra të ndryshëm, Yoshida parashikoi se 8% e njerëzve do të quheshin Sato deri në vitin 2531. Ai e modeloi këtë në një sondazh të vitit 2022 nga Konfederata e Sindikatave Japoneze, e cila zbuloi se 39.3% e të anketuarve donin të ndanin një mbiemër, edhe nëse kishin mundësinë të përdornin mbiemra të veçantë.

japoni studim

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh