LIVE UPDATES
Bota

Sot shënohet 1-vjetori i çlirimit të Bucha-s, mizoritë dhe masakra e Rusisë në një MUAJ pushtim, 1400 të vrarë, mes tyre 37 fëmijë

Ata që ishin me forcat ukrainase në Butsa dhe Irpin pak çaste pas tërheqjes përfundimtare të rusëve flasin për masakra dhe shkatërrim total.

31 Mars 2023, 17:44 Nga a.l
Sot shënohet 1-vjetori i çlirimit të Bucha-s, mizoritë dhe
Një vit nga çlirimi i Bucha-s

UKRAINË- Më 31 mars 2022 Bucha, qyteti i vogël jashtë Kievit, po kthehej pas 33 ditëve të pushtimit rus dhe mizorive në duart e forcave ukrainase. Së bashku me qytetin me 36,000 banorë, forcat ukrainase rimorën në të njëjtën ditë Irpin, në veriperëndim të kryeqytetit ukrainas.

Ata që ishin me forcat ukrainase në Bucha dhe Irpin pak çaste pas tërheqjes përfundimtare të rusëve flasin për masakra dhe shkatërrim total. Për presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, të dy qytetet janë një vend martirizimi për qindra njerëz – kryesisht civilë që pësuan torturat më të këqija nga pushtuesit rusë.

Sipas të dhënave të qeverisë ukrainase, më shumë se 1400 njerëz u vranë nga forcat ruse në Bucha brenda një muaji, 37 prej tyre fëmijë të vegjël. Më shumë se 175 njerëz u gjetën të varrosur me nxitim në varrezat masive në zonë. Brenda një viti nga çlirimi i rajonit, autoritetet ukrainase në bashkëpunim me ekspertë perëndimorë kanë mbledhur prova për më shumë se 9000 krime lufte që përfshijnë ushtarë rusë dhe oficerët e tyre.

Në një fjalim të sotëm, presidenti ukrainas e përshkroi ditën si "historike dhe të paharrueshme" dhe theksoi se Ukraina nuk do ta harrojë kurrë atë që rusët kryen kundër civilëve në zonat specifike vetëm disa kilometra nga qendra e Kievit. Që nga dita kur u rimor nga ukrainasit, Butsa ka qenë një nga “ndalesat” e çdo lideri që viziton Kievin për të parë me sytë e tij se çfarë la pas pushtimi rus një frymë larg Metropolit të Ukrainës. Presidentja e Republikës së Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, ka qenë edhe në Butsa në nëntor 2022.

lufta ne ukraine

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN