LIVE UPDATES
Bota

Reshjet e dendura e përmbytjet në Itali, kreu i mbrojtjes civile: Në rrezik nga rrëshqitja e dheut

Rreshjet e shiut kanë fryrë në masë të madhe lumenjtë, duke shkaktuar rrëshqitje dherash

4 Maj 2023, 11:34 Nga m.s
Reshjet e dendura e përmbytjet në Itali, kreu i mbrojtjes civile:
Pamje nga permbytjet ne Itali

ITALI- Në Itali, për shkak të rreshjeve të rëna gjatë dy ditëve të fundit është shfaqur rreziku për rrëshkitjen e dheut. Qendra të tëra të banuara tashmë të zhytura nga uji i lumenjve në Emilia-Romagna, veçanërisht në provincat e Ravenës dhe Bolonjës. Kreu i mbrojtjes civile Fabrizio Curcio tha: “Në 36 orë ranë më shumë se 140 milimetra ujë, tani rreziku është rrëshqitja e dheut”.

Trenat ndaluan për orë të tëra, shkollat ​​u mbyllën. Rreshjet e shiut kanë fryrë në masë të madhe lumenjtë, duke shkaktuar rrëshqitje dherash, shkruan "TGCOM 24".

"Fenomene që mund të përsëriten", paralajmëron kreu i mbrojtjes civile Fabrizio Curcio: “Moti po përmirësohet, por sasitë e ujit që kanë rënë janë ende të pranishme në zonë dhe duhen monitoruar me kujdes, do të duhet të presim për rrëshqitje të mëdha dhe të vogla ".

“Kurrë nuk ka rënë kaq shumë shi në 48 orë”, thotë presidenti i Rajonit, Stefano Bonaccini. Ai ka bërë të ditur se do të kërkojë gjendjen e jashtëzakonshme dhe garancia e ndihmës ka ardhur nga Qeveria. Ndërkohë, Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella dhe kryeministrja Giorgia Meloni shprehën solidaritetin.

Për shkak të përmbytjeve janë shënuar viktima, e po kështu edhe mbi 500 persona të zhvendosur në Faenza, në Itali. Ndonëse urgjenca kishte nisur me alarmin disa orë më parë, mbrëmjen e së martës, asnjë nga banorët nuk mund ta imagjinonte ndonjëherë një skenar kaq të rëndë. Uji mbuloi makinat, duke prekur edhe katin e parë të banesave. Në total, mbi 500 janë të zhvendosur, ndërsa 5000 të tjerë në zonën e prekur janë në rrezik evakuimi. /Dosja. al 

itali permbytje

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!