LIVE UPDATES
Bota

Protesta në Egjipt pasi banesat përgjatë lumit Nil janë shkatërruar

Disa nga shtëpitë lundruese, të ankoruara në bregun e lumit, janë të banuara nga banorë të varfër, ndërsa të tjerat janë kthyer në restorante, zyra dhe palestra.

29 Qershor 2022, 13:31 Nga j.c
Protesta në Egjipt pasi banesat përgjatë lumit Nil janë
Shtëpitë përgjatë lumit Nil

EGJIPT- Varkat e shtëpive prej druri me ngjyra të ndezura të vendosura përgjatë lumit Nil janë një pjesë ikonike e trashëgimisë së pasur kulturore dhe arkitekturore të Kajros. Duke filluar nga kjo javë, 30 të fundit që kanë mbetur do të shkatërrohen ose hiqen nga autoritetet egjiptiane si pjesë e asaj që ata e përshkruajnë si një përpjekje për të zbukuruar bregdetin.

Disa nga shtëpitë lundruese, të ankoruara në bregun e lumit, janë të banuara nga banorë të varfër, ndërsa të tjerat janë kthyer në restorante, zyra dhe palestra.

"Është një mënyrë jetese ndryshe, ju jeni plotësisht i zhytur në natyrë. Lumi është vetëm një metër poshtë jush. Ideja e lundrës së shtëpisë ka qenë gjithmonë e lidhur me diçka paksa të pazakontë. Ata ndihen romantikë për brezat e egjiptianëve dhe arabëve,"- thotë romancieri i njohur egjiptian Ahdaf Soueif, shtëpia e familjes së të cilit është planifikuar për tu shkatërruar.

Nga veranda e saj shihen rimorkiatorë dhe vinça që rrotullohen në pronat në qendër të kryeqytetit. Tre shtëpi ndërtesa dykatëshe të lidhura me gomone u hoqën të martën. Më parë gjatë javës, të tjerët u hoqën dhe një prej tyre u shkatërrua gjatë procesit.

Sipas BBC, shumë egjiptianë kanë qenë kundër heqjes së shtëpive buzë lumit pasi sipas tyre janë një monument historik.

"Jo vetëm që këto varka janë shtëpi për njerëzit që kanë jetuar atje për dekada, por disa prej tyre janë monumente historike. Ato janë pjesë e trashëgimisë sonë që nuk mund të fshihet," -shkroi Nora Zeid në Twitter .

Qeveria egjiptiane ka mbrojtur vendimin e saj për të lëshuar urdhra prishjeje, duke deklaruar se banesat janë ndërtuar dekada më parë pa pëlqimin e saj dhe se pronarët e tyre nuk arritën të merrnin lejet dhe licencat e duhura.

egjipt psishja e shtepive ne nil lumi nil

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët