LIVE UPDATES
Bota

Postimi i 6 viteve më parë i Muratit, vajza e Jakup Krasniqit: Pse ke kaq urrejtje patologjike ndaj UÇK-së

Në një postim në Facebook Gresa ka komentuar postimin ku Murati shkruante se për “këta tre muaj luftë të një ushtrie guerile dojnë me na dalë shumë ma shtrenjtë se ni ushtri e rregullt”.

30 Qershor 2022, 15:57 Nga d.a.
Postimi i 6 viteve më parë i Muratit, vajza e Jakup Krasniqit: Pse ke
Jakup Krasniqi dhe Gresa

KOSOVË- Vajza e ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi, Gresa ka komentuar statusin në rrjetet sociale të ministrit të financave Hekuran Murati në vitin 2016.

Në një postim në Facebook Gresa ka komentuar postimin ku Murati shkruante se për “këta tre muaj luftë të një ushtrie guerile dojnë me na dalë shumë ma shtrenjtë se ni ushtri e rregullt”.

Ajo ka shpërndarë këtë postim në Facebook dhe e pyet se pse ka një urrejte të tillë patologjike ndaj UÇK-së dhe u shpreh se UÇK ka qenë organizatë çlirimtare me pjesëtarë vullnetarë, të cilët e rrezikuar vetën dhe familjarët e tyre në këmbim të asaj që ti aspak se meriton sot, Lirinë.

UÇK ka qenë organizatë çlirimtare me pjestarë vullnetarë të cilët rrezikuan jo vetëm veten por edhe familjarët e tyre në këmbim të asaj që ti aspak se meriton sot- LIRINË”, ka shkruar ajo.

Postimi i 6 viteve më parë i Muratit, vajza e Jakup Krasniqit: Pse ke
Postimi i Muratit

Postimi i plotë:

Pse kjo urrejte patologjike ndaj UÇK-së?
Pse kjo dëshirë kaq e sëmur për të krijuar urretje ndaj çdo pjestari të UÇK-së që guxoi të luftoj?
A mendon Hekurani se lufta sdo duhej të bëhej kurrë, e Hekurani e shumë Hekuranë të tjerë ta gëzonin vllazërim-bashkimin me Serbinë?
A mendon Hekurani se gabimi më i madh është UÇK-ja dhe lufta e lavdishme e saj?
Hekuran, a ti pysim familjarët e dëshmorëve çka mendojn për luften e për ty? A ti pysim familjarët e veteranëve çka mendojnë per lirinë?
Hekuran, logjika jote është aq e cekët saqe është e pamundur me tejkalu pertej urretjes tënde per UÇK-në. E tash me lejo mua “një fmi i komandatëve” qysh shpesh keni qef me na quajt, me të tregu se ky krahasim i yti i ushtarëve vullnetarë të “luftes guerile” me një ushtri të rregullt është krahasimi më absurd që një njëri me mendje e logjikë të shëndoshë mund të bëjë.
UÇK ka qënë organizatë çlirimtare me pjestarë vullnetarë të cilët rrezikuan jo vetëm veten por edhe familjarët e tyre në këmbim të asaj që ti aspak se meriton sot- LIRINË.
UÇK është ushtria me e lavdishme çlirimtare e shqiptarëve por që as armatim të denjë ska pas. A ish çliru Kosova pa ndihmen e NATO-së dhe kombeve e organizatave tjera ndërkombëtare? JO!
A e kish marrë Kosova mbështetjen e NATO-së dhe përkrahjen e kombeve dhe organizatave tjera ndërkombëtare, pa këtë luftë të lavdishme guerile? JO, kurrë as edhe 500 vjet tjera!
Hekuran në ata “tre muaj të asaj lufte guerile” 10.812 shqiptar mbetën të vrarë, mbi 800 mijë shqiptarë të Kosovës u dëbuan nga shtëpitë e tyre nga forcat. Këto të dhëna gjenden në një raport të organizatës së OKB-së për refugjatët, (UNHCR), e cila njofton se 862,979 refugjatë u larguan nga Kosova nga 23 marsi deri më 9 qershor 1999.
Janë 6.057 raste të personave të zhdukur, si pasojë e luftës në Kosovë. Fati i shumicës prej tyre tashmë është zbardhur, por për 1.647 persona ende nuk dihet asgjë.
Në dokumentet e Tribunalit të Hagës, në aktakuzat e prezantuara për shumë të akuzuar për krime lufte nga pala serbe, prej marsit të vitit 2000 janë identifikuar 529 varreza masive, shumica dërmuese e tyre në Kosovë. Në këto varreza janë gjetur trupat e pajetë të 4.300 personave të vrarë.
Pas luftës së Kosovës, në Serbi janë zbuluar disa varreza masive, ku janë futur trupat e shqiptarëve të vrarë në Kosovë. Sipas UNIMK-ut në vitin 2001, trupat e shqiptarëve të vrarë në Kosovë janë gjetur në Batajnicë, në afërsi të Beogradit, ku u zbuluan 744 trupa. Në të njëjtin vit, në Petrovo Selo, në Serbinë Lindore, në një varrezë tjetër masive u gjetën 61 trupa.
Në vitin 2001, në liqenin Peruqac u zbulua një varrezë masive me 84 trupa. Në vitin 2013, në Rudnicë, në jugperëndim të Serbisë, në afërsi të vendkalimit kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Jarinë u gjetën mbetjet mortore të 52 personave. Dhe së fundmi në vitin 2020 u zbulua një varrezë masive në afërsi të Rashkës në Kizhevak me mbetjet mortore të 17 personave që besohet se janë shqiptarë të Kosovës.
Numri i viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës llogaritet të jetë rreth 20 mijë vetë.
E mos të flasim për shkatrrim të pronës private. Vetem në fshatin tim në Negroc, pas luftës mbeten vetëm rrënojat sepse çdo gjë u dogj e u shkatrrua nga forcat serbe.
Prandaj Hekuran, ti ndoshta lirinë e ke pas krejt të lirë, por ne që e kemi vuajt atë sistem, lirinë e kemi shumë të shtrenjtë!
Prandaj Hekuran, ti e soji yt, PO duhet me falenderu çdo dëshmorë, çdo të vrarë, çdo të zhdukur, çdo të dhunuar dhe çdo veteran, për lirinë që aq pa meritë e gëzon.
Veç fal kësaj “lufte guerile” ti sot me aq pak dinjitet përfaqëson institucionet e Kosoves.
Po Hekuran, e ki të domosdoshme për çdo ditë që e gëzon, me ju thane faleminderit.
Vetem ti smeriton falenderime!

jakup krasniqi gresa krasniqi hekuran murati

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!