LIVE UPDATES
Bota

Podcast me Luiz dhe reperin Fedez! Prokurori i Antimafias Italiane tregon sekretet e jetës: Korrupsioni në Shqipëri, i frikshëm, mafia është pasuruar!

Magjistrati Gratteri, fillimisht ishte murator “mbante thasë 50 kilogramë”, pastaj punoi si karrocier, mekanik, bukëpjekës natën dhe më pas ia dedikoi jetën luftës së mafias.

29 Nëntor 2022, 11:33 Nga k.m.
Podcast me Luiz dhe reperin Fedez! Prokurori i Antimafias Italiane tregon
Pamje nga podcasti

ITALI- Ai nuk e fsheh se është një super fans i Nicola Gratterit. Reperi Fedez, i njohur si Federico Lucia, e pranon këtë duke "paraqitur" kryeprokurorin e Catanzaro në "Myshk i lirë", podkastin kushtuar çështjeve të kulturës dhe shoqërisë, të realizuar me Luis Sal.

Magjistrati Gratteri, fillimisht ishte murator “mbante thasë 50 kilogramë”, pastaj punoi si karrocier, mekanik, bukëpjekës natën dhe më pas ia dedikoi jetën luftës së mafias. Dje tregoi historinë e bosit të Ndranghetës, Roberto Pannunzi, një trafikant droge me origjinë nga Kalabria, i cili jetonte në Amerikën e Jugut, i aftë për të eksportuar 3 deri në 5000 kilogramë kokainë në Evropë. Ai u arratis tri herë.

Shpiku sëmundjen e zemrës, por ishte fejuar me një 22-vjeçare, e prej kohësh jetonte në Venezuelë në kufirin me Kolumbinë dhe kur u prangos, ofroi 5 mln euro për lirimin e tij.

Gratteri thotë: Vetëm 2 për qind e 'Ndrangheta-ve janë të pasur, të tjerët janë budallenj dhe mendojnë se mund të ngjitin shkallët duke u pagëzuar. ndrangheta ka kërkuar gjithmonë marrëveshje me burra nga institucionet, nga forcat e rendit, me politikën. Mafiat hanë e vishen si ne. Kemi bosë mafioz që duken si "lordë anglezë" se qëllimi i tyre është sjellja e mirë që i nxjerr nga burgu.

Gjithçka nisi në vitin 1989.

“Isha e fejuar me gruan time aktuale, po kryeja hetime të rëndësishme dhe të fejuarës sime i pushkatuan shtëpinë. Pastaj e telefonuan në shtëpi ku i thonë të mos martohej me mua se do të martohej me një të vdekur. Që atëherë ka qenë gjithnjë e më shumë një kreshendo”.

Më shumë se një mijë arrestime, por asnjë kënaqësi.

Asnjë emocion, as kënaqësi, as pakënaqësi, përndryshe ju e humbni kthjelltësinë”.

Ai foli edhe për mafian shqiptare. (Shiko minutën 20.00)

"Mafia shqiptare është shumë e strukturar dhe është bërë shumë e pasur në vendin tonë, falë edhe ndaj korrupsionit të jashtëzakonshëm. Nuk është më ajo e grabitjeve në vila, por është një mafia shumë e strukturuar që është pasuruar dhe është një nga tre mafiat, bashkë me atë të Ndraghetës dhe atë Afrikane, më të fuqishme në vend,"- ka deklaruar Prokurori i Antimafias Italiane Nicola Gratteri.

Sipas prokurorit, duhet investuar në arsim që shkolla të bëhet më konkurruese, ndërsa shtoi se fëmijët duhet të qëndrojnë në shkollë sa më gjatë që të jenë të apasionuar pas kinemasë dhe muzikës.

"Të mos humbasë kultura e bukurisë, e prodhuar në Itali dhe e eksportuar me krenari në të gjithë botën."

nicola gratteri

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare