LIVE UPDATES
Bota

Ç'po ndodh në Irak? Kriza politike vazhdon

Problemi doli sërish në pah pas mobilizimeve të ndjekësve të klerikut shiit Moqtada Sadr, të cilët arritën deri aty sa pushtuan parlamentin e vendit në shenjë proteste ndaj planeve të partive të tjera për të formuar një qeveri.

6 Gusht 2022, 16:01 Nga k.m.
Ç'po ndodh në Irak? Kriza politike vazhdon
Foto ilustruese

IRAK- Kriza politike në Irak vazhdon në sfondin e pakënaqësisë së madhe sociale dhe zhvillimeve më të gjera gjeopolitike në rajon. Thirrja e Misionit të Asistencës së OKB-së në Irak për t'i dhënë fund krizës politike që e ka lënë vendin prodhues të naftës të paaftë për të formuar një qeveri dhe kryeministër 10 muaj pas zgjedhjeve të fundit parlamentare. Por kjo gjendje vetëm ka nënvizuar problemin që ka krijuar.

Problemi doli sërish në pah pas mobilizimeve të ndjekësve të klerikut shiit Moqtada Sadr, të cilët arritën deri aty sa pushtuan parlamentin e vendit në shenjë proteste ndaj planeve të partive të tjera për të formuar një qeveri.

Zgjedhjet dhe përforcimi i Sadr

Për të kuptuar krizën politike në Irak, duhet të kemi parasysh se mënyra se si është formuar sistemi politik irakian (dhe procesi zgjedhor) përpiqet t'i përgjigjet ekuilibrit midis komuniteteve të ndryshme të vendit si dhe atyre të ndryshme. Të mos harrojmë se Iraku është një vend ku grupi më i madh janë arabët shiitë, grupi tjetër më i madh janë arabët sunitë, të ndjekur nga kurdët.

Irani luan një rol të rëndësishëm edhe në çështjet politike të Irakut, kryesisht përmes gravitateve shiite dhe për shkak se milicitë pro-iraniane, luajtën një rol të rëndësishëm në luftën kundër Shtetit Islamik dhe kjo u dha atyre prestigj të konsiderueshëm. 

Krahas kompleksitetit të ligjit zgjedhor, në këtë cikël politik gjërat janë komplikuar edhe me vendimin e Gjykatës së Lartë të datës 3 shkurt, që në mënyrë që mbledhja e Kuvendit Kombëtar për zgjedhjen e presidentit të jetë e ligjshme, të paktën. dy ose tre anëtarët e saj. Kjo do të thotë se një pakicë prej një të tretës mund të bllokojë të gjithë procesin.

Zgjedhjet e fundit në Irak u zhvilluan në tetor 2021 dhe formuan një peizazh disi të ndryshëm. Lëvizja që mbështet Moqtada al-Sadr (i cili është shiit, veçanërisht popullor dhe me theks në pavarësinë dhe kundër Iranit) ishte fitues i zgjedhjeve, ndërsa partitë me pozita më pro-iraniane (dhe që në zgjedhjet e mëparshme ishin forcuar).

Por ndërkohë që dukej se po formohej një aleancë më e gjerë që përfshinte Lëvizjen Sadrist, Koalicionin kryesor Sunit dhe Partinë Demokratike Kurde në pushtet në Kurdistanin irakian, ajo nuk ishte në gjendje të fitonte dy ose tre vende në Asamblenë Kombëtare. Kjo lejoi koalicionin kryesor shiit (i cili përfshin koalicionin e ish-kryeministrit Nouri al-Maliki), Kornizën e Koordinimit, e cila kundërshton rezultatet e zgjedhjeve, Unionin Patriotik të Kurdistanit dhe një numër të vogël deputetësh sunitë të bllokojnë procesin. Në thelb, kuadri i koordinimit propozoi formimin e një "qeveri konsensusi", ndërsa Sadr logjikën e një qeverie të shumicës.

Dorëheqja e deputetëve të Sadr

Gjërat u ndërlikuan edhe më shumë në qershor kur Moqtada al-Sadr urdhëroi deputetët që e mbështesnin të dorëzonin dorëheqjet e tyre, gjë që ata e bënë. Dorëheqja e grupit nënkuptonte që 73 deputetët e lëvizjes do të ndaheshin midis partive me parimin që kandidati i dytë ta zëvendësojë atë. Kjo nënkuptonte edhe forcimin, mbi të gjitha të tjerat, të partive shiite pro-iraniane.

Kjo bëri të mundur "teknikisht" formimin e një qeverie pa lëvizjen e Sadrit, por në të njëjtën kohë e bëri të qartë se një qeveri e tillë do të kishte një reagim të fortë nga "rruga". Në fund të fundit, Sadr mbi të gjitha mbështetet tek njerëzit që ndihen të pakënaqur me problemet e mëdha sociale. Megjithatë, edhe formimi i një qeverie kaq të gjerë konsensusi nuk ishte aspak e lehtë, kryesisht për shkak të rezervave si të kurdëve ashtu edhe të partive kryesore sunite.

Gjërat më të komplikuara ishte rrjedhja e një regjistrimi në të cilin Nouri al-Maliki dëgjohet duke folur në mënyrë shumë agresive për Sadr dhe duke thënë përafërsisht se fisi i tij, Beni Malik, do ta luftojë atë, si dhe do të jetë shumë agresiv ndaj sunitëve dhe kurdëve të tyre.

Pushtimi i pasuesve të Sadrit në parlament

Por njoftimi se kishte një kandidat për kryeministër u pa nga mbështetësit e lëvizjes Sadr si një shenjë se gjërat po shkonin drejt formimit të një qeverie "anti-Sadr". Kjo shkaktoi protestën që çoi në sulmin e protestuesve në ndërtesën e parlamentit dhe pushtimin e tij.

Mbështetësit e Kornizës së Koordinimit do të protestojnë gjithashtu, por kanë shmangur hyrjen në brezin e gjelbër të Bagdadit dhe përplasjen me mbështetësit e Sadrit. Vetë Sadr u bëri thirrje të gjithë irakianëve, përfshirë fiset dhe Njësitë e Mobilizimit Popullor që t'i bashkohen lëvizjes së tij në një "revolucion total" për një "ndryshim të thellë në sistemin politik".

Në të njëjtën kohë, protestuesit në parlament duket se shprehin një zemërim dhe indinjatë më gjithëpërfshirëse dhe më të thellë për situatën e keqe në vend dhe problemet me të cilat përballen shtresat popullore, duke marrë sërish fillin e mobilizimeve të mëdha të 2019-ës.

Vetë Sadr u bëri thirrje ndjekësve të tij më 3 gusht që të vazhdojnë protestat në parlament, duke argumentuar se zgjidhja e vetme është shpërbërja e parlamentit dhe shpallja e zgjedhjeve të parakohshme./ in.gr

irak kriza politike ne irak

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit