LIVE UPDATES
Bota

Përmbytje dhe stuhi në Itali/ Evakuuohen banorët, pezullohet transporti hekurudhor në disa zona (FOTO)

Kryebashkiakët këshillojnë qytetarët në zonat më të rrezikuara të mos lëvizin me makina dhe të qëndrojnë në katet e sipërme të banesave.

3 Maj 2023, 08:38 Nga m.s
Përmbytje dhe stuhi në Itali/ Evakuuohen banorët, pezullohet
Moti

ITALI- Moti i keq ka goditur Italinë. Në Emilia Romagna por edhe në zona të tjera, dalja e lumenjve nga shtrati dhe rrëshqitjet e tokës kanë shkaktuar probleme të mëdha. Po kështu, stuhitë kanë fryrë lumenjtë.

Sot u dha alarmi i kuq në Emilia Romagna. Shiu gjatë natës nuk kishte të ndalur. Shkollat ​​u mbyllën në disa komuna si masë paraprake, si Faenza, Castel Bolognese, Selva dhe San Martino di Molinella. Mediat italiane raportojnë se familjet janë evakuuar prej mbrëmjes së djeshme dhe po vlerësohen situata të tjera. Sakaq, kryebashkiakët këshillojnë banorët në zonat më të rrezikuara të mos lëvizin me makina dhe të qëndrojnë në katet e sipërme të banesave, raporton 'Tgcom'.

Përmbytje dhe stuhi në Itali/ Evakuuohen banorët, pezullohet

Në zonën e Ravenës, dy situatat më kritike janë ato të Lamone dhe Montone në fshatrat San Pancrazio dhe Ragone, San Marco, Santerno, Ammonite, Mezzano, Glories dhe Towers. Urat u mbyllën gjithashtu në zonën e Modenës, ndërsa rruga shtetërore Futa, në Apenine, u mbyll në Loiano për shkak të rrëshqitjes së dheut. Disa rrugë provinciale në zonën e Bolonjës u mbyllën gjithashtu. Përsëri për shkak të rrëshqites së dheut që shkaktoi thyerjen e tubit kryesor, furnizimi me gaz u ndërpre në të gjithë Predappio Alta (Forlì-Cesena).

Edhe trenat ndaluan në disa zona. Për shkak të motit të keq, trafiku hekurudhor u pezullua në disa zona të Emilia-Romagna: midis Faenza dhe Forlì (linja Bolonja-Rimini), Russi dhe Lugo (linja Bolonja-Ravena), Russi dhe Granarolo ( Linja Faenza-Ravena) dhe midis Lavezzola dhe Mezzano (linja Ferrara-Ravena).

Përmbytje dhe stuhi në Itali/ Evakuuohen banorët, pezullohet

Pezullimi u bë i nevojshëm për të ngritur nivelin e alarmit të lumenjve Montone, Lamone, Senio dhe Santerno për shkak të shirave të dendur dhe të zgjatur në kohë. Teknikët e RFI kanë qenë në terren në kontakt me Prefekturën dhe Mbrojtjen Civile. Për shkak të situatës së rëndë, trenat u ndaluan në stacione.

Po kështu mediat italiane raportojnë më tej se në zonën e Ravenës janë evakuuar mbi 250 persona, e ndërsa ushtria është në terren. Gjatë natës përfunduan operacionet e evakuimit të 60 banorëve të tjerë në Conselice. 100 njerëz u dëbuan gjithashtu në Biancanigo di Castel Bolognese. Prefektura me qendrat operative bashkiake po monitorojnë situatën. Drejtuesit e formuar nga zjarrfikësit dhe vullnetarët e mbrojtjes civile janë në gatishmëri. Po kështu edhe ushtria./Dosja.al 

permbytje itali

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!