LIVE UPDATES
Bota

Përgatitja për luftë apo një pandemi të re? Kompanitë kineze po krijojnë ushtritë e tyre vullnetare si në vitet 1970

Këto njësi, të njohura si Departamentet e Forcave të Armatosura Popullore, përbëhen nga civilë të cilët ruajnë punën e tyre të rregullt.

21 Shkurt 2024, 10:31 Nga r.ll
Përgatitja për luftë apo një pandemi të re?
ushtria kineze

KINË- Kompanitë kineze po bëjnë diçka që rrallë është parë të ndodhë që nga vitet 1970, e cila është ngritjen e ushtrive të tyre vullnetare. Të paktën 16 firma të mëdha kineze, duke përfshirë një kompani gjigante të qumështit me pronësi private, kanë krijuar forca luftarake gjatë vitit të kaluar, sipas një analize të CNN të raporteve të medias shtetërore.

Këto njësi, të njohura si Departamentet e Forcave të Armatosura Popullore, përbëhen nga civilë të cilët ruajnë punën e tyre të rregullt. Ato veprojnë si një forcë rezervë dhe ndihmëse për ushtrinë e Kinës, më e madhja në botë, dhe janë të disponueshme për misione që variojnë nga reagimi ndaj fatkeqësive natyrore dhe ndihma në ruajtjen e rendit shoqëror deri në ofrimin e mbështetjes gjatë kohës së luftës.

Forcat, të cilat aktualisht nuk operojnë jashtë Kinës, kanë më shumë të përbashkëta me Gardën Kombëtare të Amerikës sesa lëvizjen e saj milicie, e cila i referohet organizatave private paraushtarake që zakonisht kanë një fokus politik të krahut të djathtë.

Krijimi i brigadave të korporatave nxjerr në pah shqetësimet në rritje të Pekinit për konfliktin e mundshëm jashtë vendit si dhe trazirat sociale në vend, thonë analistët. Ringjallja shihet gjithashtu si një përgjigje ndaj pandemisë dhe pjesë e përpjekjeve të liderit kinez Xi Jinping për të forcuar kontrollin e Partisë Komuniste mbi shoqërinë, përfshirë sektorin e korporatave.

Ekonomia e Kinës u rrit 5.2% në 2023, pak më mirë se objektivi zyrtar që Pekini kishte vendosur. Por vendi po përballet me një mori sfidash, duke përfshirë një rënie rekord të pronave, papunësi në rritje tek të rinjtë, presion deflacioni, rritje të mospagimit të korporatave dhe rritje të stresit financiar në qeveritë vendore.

Protestat duket se po përhapen ndërsa zhgënjimi rritet. Numri i grevave dhe demonstratave të punëtorëve u rrit në 1,794 në vitin 2023, më shumë se dyfishuar nga viti 2022, kur u regjistruan 830 raste, sipas të dhënave nga China Labor Bulletin, një organizatë jofitimprurëse me qendër në Hong Kong që monitoron protestat e punëtorëve.

Pak më shumë se një vit më parë, protestuesit u përleshën me policinë në fabrikën më të madhe në botë të iPhone në Zhengzhou, ndërsa zemërimi u ndez kundër Foxconn për refuzimin e premtimeve për të rritur pagat dhe përfitimet për të tërhequr punëtorët pas pandemisë. Jashtë sektorit të korporatave, njësitë e milicisë shpesh organizohen nga qeveritë vendore dhe universitetet, sipas rregullave për punën e milicisë. Këto njësi ekzistojnë ende sot në shumicën e këtyre vendeve, vetëm në një shkallë shumë më të vogël se në dekadat e mëparshme.

kine kompani kineze

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni