LIVE UPDATES
Bota

Pakti për të luftuar emigracionin e paligjshëm, BE-ja planifikon të japë 135 milionë dollarë për Tunizinë

Komisioni tha se 60 milionë euro do të vihen në dispozicion në mbështetje buxhetore për Tunizinë, ndërsa një paketë me vlerë rreth 67 milionë euro që synon forcimin e kapaciteteve të Tunizisë për të luftuar trafikantët e qenieve njerëzore dhe për të forcuar kontrollet kufitare do të shpërndahet në ditët në vijim.

23 Shtator 2023, 07:23 Nga a.l
Pakti për të luftuar emigracionin e paligjshëm, BE-ja planifikon
Foto ilustruese

TUNIZI- Komisioni Evropian njoftoi të premten se do të japë 127 milionë euro (135 milionë dollarë) ndihmë për Tunizinë, si pjesë e marrëveshjes së tij me vendin që synon të luftojë imigracionin e paligjshëm nga Afrika në Evropë.

Komisioni tha se 60 milionë euro do të vihen në dispozicion në mbështetje buxhetore për Tunizinë, ndërsa një paketë me vlerë rreth 67 milionë euro që synon forcimin e kapaciteteve të Tunizisë për të luftuar trafikantët e qenieve njerëzore dhe për të forcuar kontrollet kufitare do të shpërndahet në ditët në vijim.

Tunizia dhe BE-ja në korrik nënshkruan një marrëveshje "partneriteti strategjik" për të luftuar emigracionin e paligjshëm në këmbim të mbështetjes financiare gjatë një rritje të mprehtë të anijeve që largoheshin nga kombi i Afrikës së Veriut për në Evropë.

Në një deklaratë, Komisioni tha se paketa e fundit financiare do të ndihmojë në rinovimin e anijeve të kërkim-shpëtimit, automjeteve dhe pajisjeve të tjera për rojet bregdetare dhe marinën Tuniziane.

Do të ndihmonte gjithashtu në mbrojtjen e migrantëve në Tunizi në bashkëpunim me OKB-në dhe kthimin e emigrantëve në vendet e tyre të origjinës, thuhet në deklaratë.

“Parashikohet gjithashtu ofrimi i anijeve të reja, kamerave termike dhe ndihmës tjetër operacionale, së bashku me trajnimin e nevojshëm,” shtoi Komisioni.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha në korrik se pakti me Tunizinë mund të shërbejë si model për marrëveshjet me vendet e tjera, pasi BE-ja lufton për të frenuar flukset e paautorizuara të emigrantëve nëpër Mesdhe, shkruan Reuters/.

Por disa ligjvënës të BE-së, figura të opozitës tuniziane dhe aktivistë të të drejtave e kanë kritikuar marrëveshjen, duke argumentuar se ajo nuk do të frenojë migrimin, por do të forcojë qeverinë e presidentit Kais Saied, të cilin ata e akuzojnë për qeverisje autokratike.

emigrantet ne tunizi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!