LIVE UPDATES
Bota

“Ne s’na plas fort për rusët"/ Dalin bisedat e tensionuara të Macron me Putin dhe Zelenskyy

DailyMail ka zbuluar një regjistrim me bombë. Presidenti francez sulmoi homologun e tij rus pas pretendimet të tij se  ai duhet të negociojë me separatistët pro-rusë, duke i bërtitur në një moment: Nuk e di se ku e mësuan ligjin avokatët tuaj!

6 Korrik 2022, 19:20 Nga k.m.
“Ne s’na plas fort për rusët"/ Dalin bisedat e
Pamje nga momenti i bisedës

PARIS- Presidentët Emmanuel Macron dhe Vladimir Putin patën një përplasje të furishme telefonike vetëm katër ditë përpara se forcat ruse të pushtonin Ukrainën. DailyMail ka zbuluar një regjistrim me bombë. Presidenti francez sulmoi homologun e tij rus pas pretendimet të tij se  ai duhet të negociojë me separatistët pro-rusë, duke i bërtitur në një moment: Nuk e di se ku e mësuan ligjin avokatët tuaj!

Shkëmbimi i tensionuar përfundoi me Putinin që deklaroi se ishte në palestër për të luajtur hokej mbi akull, pasi hoqi dorë nga kërkesat për të mbajtur një takim me Joe Biden. Detajet e thirrjes konfidenciale të 20 shkurtit u zbuluan nga transmetuesi France 2 në një dokumentar mbi trajtimin e konfliktit. Në diskutimin e zjarrtë, Macron i tha Putinit: Nuk e di se ku e ka mësuar ligjin avokati juaj! Unë thjesht po shikoj tekstet dhe po përpiqem t'i zbatoj ato! Nuk e di se cili avokat do t'ju thotë se në një vend sovran, tekstet e ligjeve propozohen nga grupet separatiste dhe jo nga autoritetet e zgjedhura në mënyrë demokratike.

Biseda fillon me Macron që kërkon qartësi mbi 'synimet' e Putinit dhe pyet se cilat 'veprime të dobishme' mund të parandalojnë një luftë të plotë. Putin gjithashtu inkurajon Macron të negociojë me separatistët, por ai me zemërim u përgjigj: Nuk janë separatistët ata që do të bëjnë propozime për ligjet e Ukrainës! Macron i kërkoi Putinit t'i jepte fund stërvitjeve ushtarake që kishin parë dhjetëra mijëra trupa ruse të grumbulluara në kufi, ndërsa presidenti rus u përgjigj pa përkushtim se ato 'ndoshta' do të përfundonin sonte. Katër ditë më vonë, ata hynë në Ukrainë.

Në fund të telefonatës, Macron sugjeron lëshimin e një njoftimi për shtyp se Putin dhe Biden do të takohen 'në parim'.

TRANSKRIPI I BISEDËS SË PLOTË:

Emmanuel Macron: Që nga biseda jonë e fundit, tensionet kanë vazhduar të rriten dhe ju e dini angazhimin tim dhe vendosmërinë time për të vazhduar dialogun. Unë do të doja që ju të më jepni leximin tuaj të situatës së pari dhe ndoshta mjaft drejtpërdrejt, ndërsa ne të dy më tregoni se cilat janë qëllimet tuaja. Dhe më pas, doja të përpiqesha të shihja nëse kishte akoma veprime të dobishme për t'u ndërmarrë dhe t'ju bëja disa sugjerime.

Vladimir Putin: Çfarë mund të them? E shihni vetë se çfarë po ndodh. Ju dhe kancelari Scholz më thatë se Zelenskyy ishte gati të bënte një lëvizje, se kishte përgatitur një projektligj për zbatimin e Marrëveshjeve të Minskut... Në fakt, kolegu ynë i dashur, zoti Zelenskyy, nuk bën asgjë. Ai po ju gënjen... Nuk e di nëse e keni dëgjuar deklaratën e tij dje ku thoshte se Ukraina duhet të ketë akses në armët atomike. Dëgjova gjithashtu komentet tuaja gjatë konferencës për shtyp në Kiev më 8 shkurt. Ju thatë se Marrëveshjet e Minskut duhet të rishikohen, citoj, 'në mënyrë që ato të jenë të zbatueshme'.

Emmanuel Macron: Vladimir, para së gjithash, unë kurrë nuk thashë se Marrëveshja e Minskut duhej të rishikohej. Nuk e kam thënë kurrë, as në Berlin, as në Kiev, as në Paris. Thashë se duhen zbatuar, se duhen respektuar gjërat dhe nuk kam të njëjtin lexim si ju të ditëve të fundit.

Vladimir Putin: Dëgjo Emmanuel, nuk e kuptoj problemin tënd me separatistët. Ata të paktën bënë gjithçka të nevojshme, me insistimin tonë, për të hapur një dialog konstruktiv me autoritetet ukrainase.

Emmanuel Macron: Për atë që thatë, Vladimir, disa vërejtje: së pari, Marrëveshjet e Minskut janë një dialog me ju, keni absolutisht të drejtë. Në këtë kontekst, nuk pritet që baza e diskutimit të jetë një tekst i dorëzuar nga separatistët. Dhe kështu, kur negociatori juaj përpiqet të detyrojë ukrainasit të diskutojnë mbi bazën e udhërrëfyesve të separatistëve, ai nuk po respekton Marrëveshjet e Minskut. Nuk janë separatistët ata që do të bëjnë propozime për ligjet e Ukrainës!

Vladimir Putin: Sigurisht, ne kemi një lexim krejtësisht të ndryshëm të situatës. Gjatë intervistës sonë të fundit, ju kujtova dhe madje lexova nenet 9, 11 dhe 12 të Marrëveshjes së Minskut.

Emmanuel Macron: I kam para vetë! Është shkruar mirë që qeveria e Ukrainës – paragrafi 9, etj. – propozon, dhe se është në konsultim dhe në marrëveshje me përfaqësuesit e rretheve të caktuara të rajoneve Donetsk dhe Lugansk, në kuadër të grupit trepalësh të kontaktit. Kjo është pikërisht ajo që ne propozojmë të bëjmë. Kështu që nuk e di ku e ka mësuar ligjin avokati juaj. Unë, thjesht shikoj tekstet dhe përpiqem t'i zbatoj ato! Dhe nuk e di se çfarë juristi do t'ju thotë se në një vend sovran tekstet e ligjeve propozohen nga grupet separatiste dhe jo nga autoritetet e zgjedhura në mënyrë demokratike.

Vladimir Putin: Kjo nuk është një qeveri e zgjedhur në mënyrë demokratike. Ata erdhën në pushtet me një grusht shteti, kishte njerëz të djegur të gjallë, ishte një gjakderdhje dhe Zelenskyy është një nga ata që janë përgjegjës.
Më dëgjoni me kujdes: parimi i dialogut është të merren parasysh interesat e palës tjetër. Propozimet ekzistojnë, separatistët, siç i quani ju, ua transmetuan ukrainasve por nuk morën përgjigje. Ku është dialogu?

Emmanuel Macron: Por sepse, siç sapo ju thashë, ne nuk i japim asnjë mallkim propozimeve të separatistëve. Ajo që ne u kërkojmë është të reagojnë ndaj teksteve të ukrainasve dhe gjërat duhet të bëhen në këtë mënyrë sepse është ligji! Kjo që sapo thatë vë në dyshim, diku, vullnetin tuaj për të respektuar Marrëveshjet e Minskut, nëse gjykoni se keni të bëni me autoritete jolegjitime dhe terroriste.

Vladimir Putin: Më dëgjoni me kujdes. Më dëgjon? Ju them sërish separatistët, siç i quani ju, reaguan ndaj propozimeve të autoriteteve ukrainase. Ata u përgjigjën, por të njëjtat autoritete nuk i ndoqën.

Emmanuel Macron: Pra, në rregull, në bazë të përgjigjes së tyre ndaj teksteve të ukrainasve, ajo që ju propozoj është që ne të kërkojmë nga të gjitha palët një takim brenda kornizës së grupit të kontaktit për të vazhduar ecjen përpara. Nesër mund të kërkojmë që të bëhet kjo punë dhe të kërkojmë që të gjithë aktorët të mos kenë një politikë karrige bosh. Megjithatë, dy ditët e fundit, separatistët nuk deshën t'i jepeshin këtij diskutimi. Unë, do të kërkoj menjëherë atë të Zelenskyyt. A jemi dakord për këtë? Nëse biem dakord, e nis dhe kërkoj takim nesër.

Vladimir Putin: Pra, për të qenë dakord, sapo ta mbyllim telefonin, unë do t'i studioj këto propozime. Por që në fillim ishte e nevojshme të ushtrohej presion mbi ukrainasit, por askush nuk donte ta bënte këtë.

Emmanuel Macron: Por po, unë bëj çmos për t'i shtyrë ata, ju e dini mirë.

Vladimir Putin: E di, por fatkeqësisht nuk është efektive.

Emmanuel Macron: Kam nevojë që të më ndihmosh pak. Situata në linjën e kontaktit është shumë e tensionuar. Unë me të vërtetë thirra Zelenskyyn dje për t'u qetësuar. Do t'i them përsëri, qetësoni të gjithë, qetësoni në rrjetet sociale, qetësoni Forcat e Armatosura të Ukrainës. Por ajo që unë shoh gjithashtu është se ju vërtet mund të bëni thirrje për të qetësuar forcat tuaja të armatosura të para-pozicionuara. Dje pati shumë granatime. Nëse duam t'i japim një shans dialogut, duhet t'i qetësojmë gjërat në rajon. Si e shihni evolucionin e stërvitjeve ushtarake?

Vladimir Putin: Ushtrimet po ecin sipas planit.

Emmanuel Macron: Pra, ata përfundojnë sonte, apo jo?

Vladimir Putin: Po, ndoshta sonte, dhe ne patjetër do të lëmë një prani ushtarake në kufi derisa situata në Donbas të qetësohet. Diskutimi do të bëhet në konsultim me Ministrinë e Mbrojtjes dhe të Punëve të Jashtme.

Emmanuel Macron: Në rregull. Vladimir, ju them shumë sinqerisht, për mua, rikthimi i diskutimeve në kuadrin e duhur dhe shmangia e tensioneve është një parakusht absolut. Dhe ajo që ka rëndësi për mua – dhe po ju pyes vërtet ju – është që ne e kemi situatën nën kontroll. Kjo është shtylla e parë. Dhe unë po llogaris shumë tek ju. Mos u dorëzoni ndaj provokimeve të asnjë lloji në orët dhe ditët në vijim. Doja t'ju bëja dy propozime shumë konkrete. E para, organizoni një takim në ditët në vijim në Gjenevë mes jush dhe Presidentit Biden. Fola me të të premten në mbrëmje, e pyeta nëse mund ta bëja këtë propozim. Më tha t'ju them se ishte gati për të. Presidenti Biden reflektoi gjithashtu për mënyrat për të de-përshkallëzuar në mënyrë të besueshme situatën, për të marrë parasysh kërkesat tuaja dhe për të trajtuar shumë qartë çështjen e NATO-s dhe Ukrainës. Më thuaj datën që të përshtatet.

Vladimir Putin: Faleminderit shumë Emanuel. Është gjithmonë një kënaqësi e madhe dhe një nder i madh të flasësh me homologët e tu evropianë si dhe me Shtetet e Bashkuara. Dhe gjithmonë kënaqem shumë duke folur me ju, sepse ne jemi në një marrëdhënie besimi. Pra, Emmanuel, të sugjeroj t'i kthesh gjërat në të kundërt. Para së gjithash, ju duhet ta përgatisni këtë takim paraprakisht. Vetëm më pas do të mund të flasim, sepse nëse vijmë kështu, për të folur për gjithçka dhe asgjë, do të na fajësojnë përsëri për këtë.

Emmanuel Macron: Por a mund t'i themi vetes sot, në fund të këtyre diskutimeve, se jemi dakord për parimin? Do të doja një përgjigje të qartë nga ju për këtë. E kuptoj hezitimin tuaj për një takim, por a jeni gati të vazhdoni dhe të thoni sot 'do të doja një takim me dy persona me amerikanët, pastaj të shtrihej me evropianët' apo jo?

Vladimir Putin: Ky është një propozim që meriton të merret parasysh dhe nëse doni që ne të jemi të harmonizuar mirë se si ta formulojmë atë, ju sugjeroj që t'u kërkoni këshilltarëve tanë të thërrasin njëri-tjetrin për të rënë dakord... por dijeni këtë në parim , jam dakord.

Emmanuel Macron: Shumë mirë, ju më konfirmoni se jeni dakord për parimin. Unë sugjeroj që ekipet tona të përpiqen të plotësojnë një tekst të përbashkët, një lloj komunikate për shtyp në fund të kësaj thirrjeje.

Vladimir Putin: Për të qenë i sinqertë me ju, doja të shkoja të luaja hokej mbi akull, sepse këtu po ju flas nga palestra para se të filloj ushtrimet fizike. Së pari do të telefonoj këshilltarët e mi.

Emmanuel Macron: Gjithsesi, faleminderit Vladimir. Ne qëndrojmë në kontakt në kohë reale. Sapo ka diçka, më telefononi.
Vladimir Putin: Faleminderit zoti President.

emmanuel macron vladimir putin

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët