LIVE UPDATES
Bota

Ndizen tensionet? Sulmohet baza ushtarake e mbështetur nga Irani në Irak, tre të plagosur, Izraeli dhe SHBA mohojnë përfshirjen

PMU, e quajtur edhe Forcat e Mobilizimit Popullor, është një forcë paraushtarake e mbështetur nga Irani me bazë në Irak. Ndryshe nga grupet e tjera të mbështetura nga Irani në rajon, PMU është e lidhur me qeverinë lokale dhe është e lidhur ngushtë me blloqet të lidhura me Iranin që kanë dominuar politikën në Irak për vite me radhë.

20 Prill 2024, 08:39 Nga r.ll
Ndizen tensionet? Sulmohet baza ushtarake e mbështetur nga Irani në
pamje nga shperthimet

IRAK- Të paktën tre persona u plagosën pasi pesë shpërthime tronditën një bazë ushtarake që i përkiste një milicie të mbështetur nga Irani në Irak. Shpërthimet ndodhën në një vend që i përkiste Njësive të Mobilizimit Popullor (PMU), sipas Muhannad al-Anazi, një anëtar i Komitetit të Sigurisë në Guvernatën e Babilonisë, në jug të kryeqytetit Bagdad. Shkaku i shpërthimit ende nuk dihet.  . Zyrtarët izraelitë dhe amerikanë thanë se asnjëri nuk ishte i përfshirë në shpërthim, një ditë pas një sulmi ushtarak në Iran, i cili i është atribuar Izraelit.

PMU, e quajtur edhe Forcat e Mobilizimit Popullor, është një forcë paraushtarake e mbështetur nga Irani me bazë në Irak. Ndryshe nga grupet e tjera të mbështetura nga Irani në rajon, PMU është e lidhur me qeverinë lokale dhe është e lidhur ngushtë me blloqet të lidhura me Iranin që kanë dominuar politikën në Irak për vite me radhë, shkruan CNN

PMU tha se shpërthimi ndodhi "në bazën ushtarake Kalsu në distriktin Al-Mashrou në autostradë, në veri të Guvernatorit të Babilonisë". Hetuesit aktualisht ndodhen në vendin e shpërthimit, i cili shkaktoi edhe dëme materiale, shtoi PMU.

Shpërthimi vjen në një kohë tensionesh të larta në Lindjen e Mesme, teksa Izraeli zhvillon luftë kundër Hamasit në Gaza, pasi grupi militant palestinez i mbështetur nga Irani nisi një inkursion vdekjeprurës në Izraelin jugor në tetor. Sulmet kokë më kokë këtë muaj kanë sjellë gjithashtu hapur një luftë e cila ishte në hije prej dekadash midis Izraelit dhe Iranit.

Izraeli kreu një sulm ushtarak ndaj Iranit herët të premten, tha një zyrtar amerika, në një përshkallëzim potencialisht të rrezikshëm. Izraeli nuk ka komentuar dhe Irani nuk e ka identifikuar burimin e sulmit, ndërsa nuk raportohet për dëme të mëdha. Pas shpërthimit në Irak, një zyrtar izraelit pretendoi se Izraeli nuk ishte i përfshirë.

Ndërkohë, Komanda Qendrore e SHBA-së postoi në mediat sociale: “Ne jemi në dijeni të raporteve që pretendojnë se Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore në Irak sot. Ato raporte nuk janë të vërteta. Shtetet e Bashkuara nuk kanë kryer sulme ajrore në Irak sot.”

Në vitin 2016, parlamenti irakian miratoi një projekt-ligj që njeh PMU-në si një ent qeveritar që vepron së bashku me ushtrinë irakiane. Organizata është një grup ombrellë, me disa forca që veprojnë nën krahun e saj – duke përfshirë Kataib Hezbollahun e fuqishëm të Irakut.

lufta ne lindjen e mesme irak izrael iran

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni