LIVE UPDATES
Bota

Merrnin drogë para gardianëve dhe thërrisnin banditë shqiptarë, dalin detaje nga banda e Eskos në Greqi

Krerët e bandave donin t'i kthenin qendrat e Universitetit Politeknik në një "strofkë" ilegaliteti dhe terrorizmi, pasi kishin pushtuar ambientet e tij. 

3 Tetor 2022, 12:14 Nga I.A
Merrnin drogë para gardianëve dhe thërrisnin banditë
Policia

GREQI- Gjithnjë e më shumë po dalin në dritën e opinionit publik në lidhje me veprimin e bandës së Politekniut. Krerët e bandave donin t'i kthenin qendrat e Universitetit Politeknik në një "strofkë" ilegaliteti dhe terrorizmi, pasi kishin pushtuar ambientet e tij. Siç raporton Prototheme shkruan se ata ftuan banditë nga Shqipëria të qëndronin në bujtina, për t'i përdorur si bazë, duke kryer veprimtari kriminale me sigurinë e konviktit të studentëve, ku do të qëndronin. Sipas të njëjtit raport, autoritetet kanë dalë në këtë përfundim pas arrestimit të 26-vjeçarit shqiptar 'Ekso' (Esmin Ferhati) për gjashtë grabitje të karburanteve dhe supermarketeve, një vjedhje motorrike, si dhe lëndime të rënda trupore dhe vepra të tjera.

Në këto krime duket se kanë marrë pjesë edhe dy-tre bashkatdhetarë të tjerë që ende nuk janë arrestuar.  Nga hetimet e asaj kohe, ishte vërtetuar se baza e atyre banditëve ishte Politeknioupoli në Zografou. Madje aty kanë gjetur edhe motoçikletën e vjedhur. Vihet  re se në ditët në vijim priten prova të reja nga analizat e aparateve celulare të kriminelëve të Universitetit Politeknik. Nga këta celularë pritet të bëhen të njohura kontakte të panjohura online, si dhe materiale vizive.

3 banda, 29 grabitje

Kujtohet se tre banda u çmontuan përfundimisht pas operacionit të ELAS-it në rezidencat e studentëve në Kampusin Politeknik Zografou mëngjesin e së martës. Siç është bërë e ditur, janë arrestuar gjithsej 34 anëtarë të këtyre bandave, mes të cilëve edhe drejtuesit e tyre. Sipas ELAS, këto banda kanë kryer gjithsej 29 grabitje me pikënisje konviktet e studentëve në Universitetin Politeknik Zografou. Konkretisht, banda e parë përbëhej nga 9 anëtarë dhe ishte përfshirë në 80 raste të trafikut të drogës. Banda e dytë listonte 24 anëtarë dhe kishte kryer 27 grabitje ndërsa banda e tretë kishte 18 anëtarë, ndërsa policia ende kërkon pesë persona të paidentifikuar. Siç u konstatua, nga rastet e trafikut të drogës, 28 kanë ndodhur brenda ambienteve të universitetit.

Banda e grabitësve

Sidomos për bandën që kryente grabitjet, sipas ELAS-it, ajo kishte nisur aktivitetin e saj më shumë se një vit më parë duke përdorur rezidencat studentore si për të planifikuar sulmet, ashtu edhe për shpërndarjen e mallrave të vjedhura. Lidhur me operacionin, u konstatua se grabitjet i kanë kryer pjesëtarët e spirales së caktuar, duke i mbuluar me maska ​​të plota dhe doreza tiparet e tyre, në mënyrë që të mos identifikoheshin. Në të njëjtën kohë, ata kishin armë zjarri dhe thika të cilat i shfaqnin në rrjetet sociale në shenjë pushteti duke përdorur aparate telefonike të regjistruara në emra të të huajve që nuk ekzistonin. Banda kishte zhvilluar madje një sistem kontrolli për hyrjen e njerëzve në zonën e kampusit me njerëz të armatosur që kryenin kontroll joformal të fytyrës ndaj njerëzve të panjohur ose të dyshimtë, të cilëve nuk hezitonin t'u tregonin armët.

Banda e konvikteve u shkatërrua pak ditë më parë. Aksioni nisi që në orët e para të mëngjesit me synim arrestimin e anëtarëve të bandës, por shqiptari ‘Esko’ kundërshtoi efektivët dhe njërën prej tyre tentoi ta plagoste me kaçavidë. Policja iu kundërpërgjigj duke e qëlluar me armë zjarri në këmbë. Shqiptari u dërgua në spital, ndërsa mbi 30 të tjerë u vunë në pranga. Mes tyre ishte edhe nja vajzë police e një tjetër, që kishte dëshmuar edhe përdhunime të shumë grave të cilave iu futeshin në shtëpi, nga anëtarët e bandës.

esko esmin ferhati

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni