LIVE UPDATES
Bota

Lukashenko: Bjellorusia po përgatitet për luftë, po trajnohen njësitë ushtarake

Pavarësisht këtyre deklaratave, Lukashenko këmbënguli se Bjellorusia nuk përbën kërcënim për asnjë komb.

2 Prill 2024, 17:24 Nga r.ll
Lukashenko: Bjellorusia po përgatitet për luftë, po trajnohen
aleksander lukashenko

BJELLORUSI- Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko ka deklaruar hapur se ndërsa vendi i tij nuk po kërkon ndonjë konflikt, ai po përgatitet në mënyrë aktive për luftë. Lukashenko i bëri këto komente gjatë një vizite në Grodno.

"Mos i besoni askujt se ne duam të luftojmë. Ne po përgatitemi për luftë, dhe unë po flas për këtë sinqerisht. Nëse doni paqe, përgatituni për luftë," tha Lukashenko.

Ai gjithashtu zbuloi se Bjellorusia po trajnon njësitë ushtarake dhe po furnizon me armatim dhe pajisje forcat e saj të armatosura.

"Nëse dikush ankohet nga vendet jomiqësore dhe na kritikon, dijeni se po bëjmë gjënë e duhur. Nëse ata fillojnë të na lavdërojnë atje, është një fatkeqësi," tha ai.

Pavarësisht këtyre deklaratave, Lukashenko këmbënguli se Bjellorusia nuk përbën kërcënim për asnjë komb. Vetë Lukashenko deklaroi në shkurt të vitit 2023 se autoritetet bjelloruse janë të gatshme të ofrojnë territorin e tyre për një ofensivë të re të mundshme nga trupat ruse në Ukrainë dhe paralajmëroi gatishmërinë për t'u përfshirë në konflikt nëse Bjellorusia përballet me agresion nga Ukraina.

Në vitin 2023, Rusia dhe Bjellorusia ranë dakord të vendosin armë taktike bërthamore ruse në tokën bjelloruse, ku presidenti rus Vladimir Putin sqaroi se kjo lëvizje nuk do të shkelte Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore. Lukashenko i kishte përshkruar më parë raketat taktike bërthamore të ofruara nga Vladimir Putin si "kombëtare" ose "pasuri të veta", duke theksuar se ato do të kontribuonin në vetëqeverisjen dhe lirinë e Bjellorusisë.

Armët bërthamore të dërguara nga Rusia janë armë taktike të destinuara për përdorim në fushëbetejë dhe kanë rreze relativisht të shkurtër dhe rendiment relativisht të ulët. Nuk është e qartë se sa armë janë vendosur në Bjellorusi dhe nuk është menjëherë e qartë nëse doktrina e re e Minskut do të përfshijë përdorimin e armëve ruse.

aleksander lukashenko bjellorusi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni