LIVE UPDATES
Bota

Lavrov për Blinken dhe Borrell: Janë frikacakë, u larguan nga Shkupi për të shmangur përballjen

Blinken dhe Borrell udhëtuan për në Shkup të mërkurën pasdite ku qëndruan për disa orë dhe më pas u larguan, i pari për në Izrael, i dyti për në Bruksel, pak para se Sergej Lavrov të arrinte në Shkup.

1 Dhjetor 2023, 21:54 Nga A.TH
Lavrov për Blinken dhe Borrell: Janë frikacakë, u larguan nga
Sergei Lavrov

SHKUP- Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i quajti frikacakë sekretarin amerikan të shtetit Anthony Blinken dhe shefin e politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell që nuk qëndruan në Shkup për të marrë pjesë në konferencën ministrore të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE), e cila u zhvillua dje dhe sot në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut.
Blinken dhe Borrell udhëtuan për në Shkup të mërkurën pasdite ku qëndruan për disa orë dhe më pas u larguan, i pari për në Izrael, i dyti për në Bruksel, pak para se Sergej Lavrov të arrinte në Shkup, raportojnë mediat e huaja.

“Kolegu im Blinken e shmangu konferencën, por unë jam këtu. Blinken është zhdukur, Borrell është zhdukur. Pse e bënë këtë? Ata ndoshta donin të theksonin qëllimin e tyre për të izoluar Rusinë, por unë mendoj se ata vepruan thjesht si frikacakë. Ata kishin frikë nga çdo bisedë e sinqertë e bazuar në argumente”, tha Sergej Lavrov në një konferencë për media sot në Shkup.

Përfaqësuesi i Përhershëm i SHBA-së në OSBE, Michael Carpenter, duke komentuar deklaratat e Lavrov vuri në dukje se Rusia mbetet e izoluar në OSBE dhe askush nuk e mbështet sulmin e saj ushtarak ndaj Ukrainës.

"Askush nuk dëshiron të dëgjojë gënjeshtrat, dezinformatat dhe propagandën e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov”, shtoi Carpenter.

Ministrat e Jashtëm apo përfaqësuesit e 57 vendeve të OSBE-së që morën pjesë në këtë konferencë vendosën sot unanimisht që Malta të marrë presidencën e Organizatës për vitin 2024. Fillimisht, vetëm Estonia kishte aplikuar për të marrë kryesimin e OSBE-së në vitin 2024, por Rusia vuri veton për shkak se vendi baltik fajëson Moskën për luftën në Ukrainë. Në fund, Malta u zgjodh të kryesojë Organizatën për vitin e ardhshëm.

sergei lavrov osbe

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni