LIVE UPDATES
Bota

Kush është fajtor për ‘sabotimin’ e tubacioneve ruse?

Teksa hetimet e autoriteteve evropiane po vazhdojnë, policia suedeze tha më 6 tetor se dyshimet për sabotim të madh në tubacionet e gazit janë forcuar, pas hetimeve të kryera në vendngjarje.

7 Tetor 2022, 08:03 Nga A.B
Kush është fajtor për ‘sabotimin’ e tubacioneve ruse?
Deti

Rrjedhjet masive që shpërthyen papritur në tubacionet e gazit të Rrjedhës Veriore, që kalojnë nga Rusia për në Evropë nën Detin Baltik, kanë bërë që të dalin shumë teori. Por, ka pak përgjigje të qarta se kush apo çfarë i shkaktoi këto dëme.

Më poshtë mund të mësoni se çfarë dihet deri më tani për këto rrjedhje të gazit.

Teksa hetimet e autoriteteve evropiane po vazhdojnë, policia suedeze tha më 6 tetor se dyshimet për sabotim të madh në tubacionet e gazit janë forcuar, pas hetimeve të kryera në vendngjarje.

Danimarka po ashtu po kryhen një hetim dhe së bashku me Suedinë, kanë përjashtuar mundësinë që Rusia të përfshihet në hetime.

Ministria e Jashtme ruse tha të enjten se “është e paimagjinueshme” që një hetim për rrjedhjet nga gazsjellësit rusë Rrjedha Veriore 1 dhe 2, të vazhdojë pa pjesëmarrjen e Moskës.

Deri më tani, qeveritë perëndimore dhe zyrtarët kanë shmangur që të fajësojnë direkt dikë, ndërkaq Rusia ka fajësuar Perëndimin për katër rrjedhjet në tubacionet ruse.

Fatih Birol, kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, tha se “është shumë e qartë” se kush qëndron pas kësaj, por nuk pranoi të specifikonte se për kë po fliste.

Kremlini tha se pretendimet për përgjegjësinë ruse ishin “budallallëk” dhe zyrtarët rusë thanë se Uashingtoni ka pasur motiv që të bëjë diçka të tillë, pasi sipas tyre, ai dëshiron që të shesë më shumë gaz të lëngshëm natyror në Evropë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, javën e kaluar tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj “hodhën në ajër” Rrjedhën Veriore. “Sanksionet nuk ishin të mjaftueshme për anglosaksonët: ata lëvizën drejt sabotimit”, tha ai.

Në deklarimet e mëhershme, Shtëpia e Bardhë ka hedhur poshtë akuzat se qëndron pas rrjedhjeve në tubacionet ruse. Presidenti amerikan, Joe Biden, tha më 30 shtator se dëmet në Rrjedhën Veriore 1 dhe 2 ishin akt i qëllimshëm i sabotimit.

Shefi i Marinës gjermane, Jan Christian Kaack, tha më 26 shtator për Die Welt – në ditën kur u raportuan rrjedhjet, edhe pse ai këtë intervistë e kishte dhënë më herët – se “Rusia po ashtu ka ndërtuar kapacitete të konsiderueshme nën ujë. Në shtratin e Detit Baltik, por edhe në Atlantik, ka infrastrukturë mjaft kritike, sikurse tubacione apo kabllo nënujore për teknologji informative”, tha ai.

Përgjatë gazsjellësit të Rrjedhës Veriore, një gazsjellës i ri është ndërtuar nga dy shtetet që prodhojnë gaz, Norvegjia dhe Polonia. Këto dy shtete po synojnë që t’i japin fund varësisë nga energjia ruse, duke e bërë këtë rajon shumë të ndjeshëm për sigurinë energjetike të Evropës.

“[Rusia] nuk mund të kërcënojë evropianët përmes aktit të sabotimit. Sepse, nëse ata janë në gjendje të hedhin në ajër këto tubacione që gjenden në shtratin e Baltikut, ata mund ta bëjnë të njëjtën gjë edhe ndaj tubacionit të ri”, tha Kristine Berzina, hulumtuese e lartë për siguri dhe mbrojtje në Fondin Gjerman Marshall.

*Video: Rrjedhjet e gazit në Detin Baltik

Megjithatë, nëse është akt sabotimi, ai ka dëmtuar tubacionet e ndërtuara nga Gazpromi – kompani e kontrolluar nga Kremlini – dhe partnerët e tij evropianë, dhe kostoja e ndërtimit të gazsjellësve rusë ka arritur në miliarda dollarë.

Dëmet po ashtu nënkuptojnë se Rusia humb një element të rëndësishëm të levës që kishte mbi Evropën, e cila po tenton që të gjejë furnizues të tjerë të gazit për stinën e dimrit, edhe nëse tubacionet ruse nuk pomponin gaz kur u zbuluan rrjedhjet, thanë analistët.

Por, pavarësisht se ku qëndron faji, Ukraina mund të përfitojë nga kjo situatë. Kievi për një kohë të gjatë i ka bërë thirrje Evropës të ndalë blerjen e karburanteve ruse, edhe pse një pjesë e gazit që shkon në Evropë, kalon nëpër territorin e saj. Ndërprerja e Rrjedhës Veriore e afron më pranë realitetit thirrjen e Kievit që të ketë një embargo të plotë ndaj energjisë ruse.

Ekspertët thanë se shkalla e dëmeve, por edhe fakti që rrjedhjet janë shumë larg njëra-tjetrës dhe në dy tubacione të ndryshme, lënë të kuptohet se ishte një akt i qëllimshëm dhe i orkestruar mirë.

Sizmologët në Danimarkë dhe Suedi kanë regjistruar dy shpërthime të fuqishme më 26 shtator në afërsi të vendit ku u zbuluan rrjedhjet. Ata po ashtu kanë deklaruar se shpërthimet kanë ndodhur në ujë, dhe jo nën shtratin e detit.

Prokurori suedez Mats Ljungqvist, që është përgjegjës për hetimet preliminare, konfirmoi më 6 shtator se ka pasur shpërthime në Rrjedhën Veriore 1 dhe 2, që gjenden në Zonën ekonomike suedeze. Sipas tij, këto shpërthime kanë shkaktuar dëme të mëdha në tubacionet e gazit.

Ai shtoi se nga vendi i ngjarjes janë marrë të dhëna, por tha se detajet për to nuk janë për publikun, pasi ky rast është i ndjeshëm.

Një burim britanik i tha Sky News se sulmi me gjasë ka qenë i paramenduar dhe shpërthimet mund të jenë shkaktuar nga minat nënujore apo edhe nga ndonjë eksploziv tjetër.

“Diçka e madhe i shkaktoi këto shpërthime, që do të thotë... Rusia mund ta bëjë këtë. Në teori, edhe SHBA-ja mund ta bëjë, por unë nuk shoh që Uashingtoni mund të ketë pasur një motiv për të bërë diçka të tillë”, tha Oliver Alexander, analist i informacioneve të inteligjencës.

Shtetet e Bashkuara për një kohë të gjatë i kanë bërë thirrje Evropës që të largohet nga varësia që ka nga gazi rus, tha ai, por Uashingtoni nuk ka ndonjë motiv të madh që do ta shtynte të vepronte tani kundër Rrjedhës Veriore, pasi ky gazsjellës tashmë ka ndërprerë dërgesat për Evropë, edhe pse tubacionet kanë ende gaz nën presion.

“Ata veçse kanë pasur sukses në ndalimin e hyrjes në funksion të Rrjedhës Veriore 2”, tha ai.

Analistët thanë se është e mundur që dëmet të jenë shkaktuar nga pajisje që mund të gjenden në tregjet komerciale. Por, duke pasur parasysh shkallën dhe precizitetin, ky akt ka më shumë të ngjarë që është kryer nga ndonjë aktor që ka qasjen në teknologji më të sofistikuar.

Televizioni amerikan CNN, duke cituar tri burime, raportoi se zyrtarët evropianë të sigurisë kanë parë anije mbështetëse të Marinës ruse dhe nëndetëse jo larg vendit ku ndodhën rrjedhjet në gazsjellësit e Rrjedhës Veriore. I pyetur për këto raportime, zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov, tha se në atë zonë ka pasur prezencë më të madhe të NATO-s.

Evropianët, përfshirë danezët, po shtyjnë përpara hetimet e tyre dhe pritet që rezultate të tjera të publikohen së shpejti.

Tash për tash, një fajësim më i drejtpërdrejt midis Rusisë dhe Perëndimit do të mund të përkeqësonte tensionet që veçse janë të larta për shkak të luftës në Ukrainë, tha Marek Swierczynski, analist i mbrojtjes në institutin polak Polityka Insight../REL

tubacione ruse

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE