LIVE UPDATES
Bota

"Kasollja e Peshkatarit", brenda shtëpisë luksoze e cila thuhet se i përket Vladimir Putin

 Më pas është dyshemeja e përbërë nga mermeri Fior di Bosco me vlerë 110,000 dollarë dhe pishina e brendshme me një ujëvarë dekorative që rrjedh nga kati i parë. Asnjë shpenzim nuk është kursyer.

23 Qershor 2022, 13:41 Nga d.a.
"Kasollja e Peshkatarit", brenda shtëpisë luksoze e cila
Vila e Putin

RUSI- Është një nivel ekstravagance që do të turpëronte carët rusë ajo e "Shtëpisë së Kopshtit" e cila ka bidete që kushtojnë 10,800 dollarë secili dhe kokat e dushit prej 4,600 dollarësh. Më pas është dyshemeja e përbërë nga mermeri Fior di Bosco me vlerë 110,000 dollarë dhe pishina e brendshme me një ujëvarë dekorative që rrjedh nga kati i parë. Asnjë shpenzim nuk është kursyer.

Sipas emaileve të zbuluara nga Guardian, gjashtë vjet më parë, kanali televiziv rus Dozhd raportoi se një ndërtesë, e përshkruar me përulësi nga arkitektët si "Kasollja e Peshkatarit", thellë në pyjet e rajonit verior rus të Karelia, po flitej gjerësisht nga vendasit si "streha e Putinit" ose shtëpi pushimi.

Ndërsa analizat e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar sugjerojnë se presidenti rus ka regjistruar zyrtarisht vetëm disa asete në emrin e tij, duke përfshirë një apartament të vogël në Shën Petersburg, dy makina të epokës sovjetike të viteve 1950, një rimorkio dhe një garazh të vogël, plus një pagë presidenciale prej rreth 110,000 paund në vit, kanali raportoi se ky ishte vendi ku Vladimir Putin zgjodhi të largohej për një pushim nga streset e jetës së Kremlinit.

Në fakt ishin dy shtëpi. Njëra me një çati të mbuluar me bar dhe një helikopter. Por kompleksi dukej relativisht modest, me kasollen futuristike të Fisherman's Hut prej druri dhe xhami të mobiluar brenda me divane kremi të stilit Ikea dhe karrige me kovë jeshile. Kulmi me bar i ndërtesës shoqëruese u tha se ishte një shenjë e nevojës për të mbajtur larg syve të spiunëve perëndimorë në qiell.

Megjithatë, sot, falë një rrjedhjeje mijëra email-esh të dërguara nga dy kompani ndërtimi, të marra nga Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP) dhe faqja e lajmeve në gjuhën ruse Meduza, një pamje mjaft më spektakolare është shfaqur e kompleksit të pasurive të paluajtshme luksoze që po zhvillohen rreth Kasolles së Peshkatarit.

Planet e dyshemesë, projektet dhe skemat e dizajnit të brendshëm zbulojnë se ndërtimi i një shtëpie kopshtesh fqinje me gjashtë dhoma gjumi filloi në vitin 2021 dhe se ajo është e veshur me gurë gjysmë të çmuar si lapis lazuli, një gur i çmuar blu e thellë që thuhet se ofron veti shëruese. dhe labradorite, një kristal i ndritshëm për të cilin disa betohen për lehtësimin e ankthit dhe stresit.

Një agjenci ruse e dizajnit të brendshëm të nivelit të lartë, FullHouseDesign, ka udhëhequr projektin, sipas dokumenteve të përfshira në emailet e zbuluara. Pronarja e kompanisë i tha OCCRP-së ​​se ajo nuk mbante mend ndonjë përfshirje, por kundërshtoi idenë se dyshemetë prej mermeri ishin ekstravagante.

Nëse shikoni faqen tonë të internetit, ka shumë projekte ku ne përdorim dysheme mermeri si çdo agjenci tjetër arkitekturore e respektuar,” tha ajo. Gruaja nuk pranoi të komentojë mbi kostot e ndërtimit.

Ekziston një ndërtesë e dytë e re në tokat përreth, e përshkruar në regjistrin rus të tokës në 2018 si një "hambar". Është, në fakt, sipas rrjedhjeve, një ndërtesë moderne dykatëshe që paraqet atë që duket të jetë një hapësirë ​​e madhe për argëtim, me një zonë ngrënieje me plan të hapur me përmasa më shumë se 200 metra katrorë.

Një ndarje xhami e ndan sallën e madhe të ngrënies nga një kuzhinë profesionale e pajisur me grila, një furrë tandoor, një skarë teppan të stilit japonez dhe një duhanpirëse.

Putin mohon se ai është përfituesi i vërtetë i kompleksit. Rojet e sigurisë që patrullojnë gardhin rrethues dihet se u shesin troftë nga liqeni vendasve kur bosët janë larg, por nuk dhanë asnjë koment kur u pyetën se për kë punojnë. Nuk ka asgjë në letër për të sugjeruar një lidhje të drejtpërdrejtë me presidentin.

vila e Putin pasuria e Putin

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet