LIVE UPDATES
Bota

Irani thotë se nuk do të aktivizojë kamerat në uzinat bërthamore

Agjencia gjysmështetërore e lajmeve, Tasnim, citoi zëvendëspresidentin njëherësh kreu i Organizatës për Energji Bërthamore të Iranit, Mohammad Elsamin, të ketë thënë më 25 korrik se kamerat, që Teherani i largoi muajin e kaluar, ishin instaluar si pjesë e marrëveshjes për të hedhur poshtë akuzat se Irani po tentonte që të pasuronte uraniumin për armë bërthamore.

25 Korrik 2022, 14:19 Nga d.a.
Irani thotë se nuk do të aktivizojë kamerat në uzinat
Foto Ilustruese

IRAN- Irani tha se kamerat e Kombeve të Bashkuara të vendosura në uzinat bërthamore nuk do të aktivizohen derisa të arrihet marrëveshje për ringjalljen e paktit bërthamor të vitit 2015, që ishte nënshkruar midis Teheranit dhe fuqive botërore.

Agjencia gjysmështetërore e lajmeve, Tasnim, citoi zëvendëspresidentin njëherësh kreu i Organizatës për Energji Bërthamore të Iranit, Mohammad Elsamin, të ketë thënë më 25 korrik se kamerat, që Teherani i largoi muajin e kaluar, ishin instaluar si pjesë e marrëveshjes për të hedhur poshtë akuzat se Irani po tentonte që të pasuronte uraniumin për armë bërthamore.

Megjithatë, ai tha se me marrëveshjen bërthamore, që është prishur pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara, bën që për Iranin, kamerat të mos jenë të pranueshme.

Këto kamera janë të lidhura me marrëveshjen bërthamore. Nëse perëndimorët i kthehen marrëveshjes dhe ne të jemi të bindur se ata nuk do të bëjnë ndonjë dredhi, ne do të marrim vendimin për këto kamera”, tha ai.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja më 2018. Kjo bëri që Teherani gradualisht të niste shkeljen e marrëveshjes. Teherani së fundmi ka sugjeruar se mund t’i kthehet respektimit të kufizimeve, nëse arrihet një marrëveshje e re, por ka insistuar që Uashingtoni duhet të bëjë hapin e parë.

SHBA-ja ka argumentuar se negociatat për marrëveshjen bërthamore të Iranit mund të përfundojnë nëse Teherani tërhiqet nga kërkesat. Bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes kanë ngecur që nga muaji prill./REL/

mohammad elsamin aret berthamore te iranit

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre