LIVE UPDATES
Bota

Dy nga pilotët kryesorë të Putinit janë vrarë nga sulmi me raketa HIMARS në autokolonën e tyre në Ukrainë

Maksim Potyomin, 41 vjeç, një pilot luftarak me gradën nënkoloneli, vdiq kur autokolona e tij u godit nga artileria e raketave të drejtuara me saktësi në Donetsk më 8 korrik. I njëjti sulm mendohet të ketë vrarë kolonelin Anatoly Stasyukevich, 54 vjeç, gjithashtu një pilot luftarak.

25 Korrik 2022, 13:59 Nga d.a.
Dy nga pilotët kryesorë të Putinit janë vrarë nga sulmi
Maksim Potyomin dhe Anatoly Stasyukevich

UKRAINË- Dy nga pilotët më të mirë të Putinit janë vrarë nga një raketë HIMARS në Ukrainë, teksa mjetet e mbetura të Rusisë vazhdojnë të shpërthehen në copa nga armët e prodhuara nga SHBA.

Sipas Dailymail, Maksim Potyomin, 41 vjeç, një pilot luftarak me gradën nënkoloneli, vdiq kur autokolona e tij u godit nga artileria e raketave të drejtuara me saktësi në Donetsk më 8 korrik. I njëjti sulm mendohet të ketë vrarë kolonelin Anatoly Stasyukevich, 54 vjeç, gjithashtu një pilot luftarak.

Vdekja e oficerëve dihej më parë, por fakti që ata u vranë nga HIMARS u zbulua vetëm gjatë fundjavës nga babai i Potyomin, Alexey. Mendohet se sulmi është kryer me ndihmën e inteligjencës perëndimore. 

Potyomin, kryetar i Federatës Rajonale të Parashutizmit të Volgogradit, tha për mediat lokale: "Makina e djalit tim u godit nga një raketë HIMARS". 

Nënkolonel Sergei Mikhaylov, 42 vjeç, i cili komandonte një batalion pushkësh të motorizuar, u vra gjithashtu në Ukrainë, por vdiq veçmas nga Potyomin dhe Stasyukevich.

Potyomin ishte i martuar me dy fëmijë, një djalë, 15 vjeç dhe një vajzë, tetë dhe i është dhënë pas vdekjes Urdhri i guximit nga Kremlini, i cili njeh aktet vetëmohuese të guximit dhe trimërisë.

Natalya Duddinka, kumbara e tij, tha se humbja e tij i kishte shkaktuar asaj dhimbje të madhe, duke shtuar se nuk ka fjalë për ta shprehur këtë dhimbje.

Stasyukevich, shefi i shtabit të divizionit të aviacionit të përzier të Baranovichi Red Banner i Gardës së Parë, ishte një pilot ushtarak i gjeneratës së tretë. Ai fluturoi në të njëjtën njësi me Potyomin e cila ishte me bazë në Krymsk, rajoni Krasnodar.

Vdekjet e treshes janë vetëm të fundit në mesin e elitës ushtarake të Rusisë që shkaktohen nga HIMARS, një sistem artilerie me raketa precize që i është dhënë Ukrainës nga SHBA, i cili mbërriti në fushën e betejës rreth një muaj më parë.

maksim potyomin anatoly stasyukevich lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha