LIVE UPDATES
Bota

I dyshuar për publikimin e dokumenteve sekrete, Teixeira pritet të pranojë fajësinë

Prokurorët i kërkuan gjykatësit që të caktojë ndryshimin e seancës për pranimin e fajësisë, por nuk kanë ofruar detaje të tjera. Gjykatësi caktoi mbajtjen e seancës në gjykatën federale të Bostonit të hënën.

1 Mars 2024, 09:46 Nga N.F
I dyshuar për publikimin e dokumenteve sekrete, Teixeira pritet të
Jack Teixeira

SHBA- Jack Teixeira, anëtar i Gardës Ajrore Kombëtare në Masaçusets, i akuzuar për publikimin e informacioneve ushtarake shumë të klasifikuara në një platformë të mediave sociale, pritet të pranojë fajësinë në gjykatën federale, sipas dokumenteve gjyqësore të paraqitura të enjten. Prokurorët i kërkuan gjykatësit që të caktojë ndryshimin e seancës për pranimin e fajësisë, por nuk kanë ofruar detaje të tjera. Gjykatësi caktoi mbajtjen e seancës në gjykatën federale të Bostonit të hënën.

I pandehuri Teixeira kishte deklaruar më parë se ishte i pafajshëm lidhur me gjashtë akuza për përvetësim dhe publikim të qëllimshëm të informacioneve të mbrojtjes kombëtare. Secila akuzë kërkon dënim me burg deri në 10 vjet. Zyra e prokurorit të shtetit Masaçusets nuk pranoi të komentonte. Një avokat për zotin Teixeira nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Zoti Teixeira, nga North Dighton i shtetit Masaçusets, ndodhet pas hekurave që nga arrestimi i tij në prill. Rrjedhja e informacioneve sekrete bëri që administrata amerikane të përpiqet të vlerësojë dëmin e shkaktuar dhe të sigurojë aleatët se sekretet që ata ndajnë me Shtetet e Bashkuara janë të sigurta. ​Ndaj tij janë ngritur akuzua për publikimin në rrjetin Discord të dokumenteve të klasifikuara ushtarake në lidhje me luftën e Rusisë në Ukrainë dhe tema të tjera të ndjeshme të sigurisë kombëtare.

Hetuesit besojnë se ai drejtonte një kanal privat bisedash të quajtur “Thug Shaker Central”, ku përdoruesit e rrjetit Discord ndajnë shaka, flasin për llojet e armëve të preferuara dhe luftërat, përfshirë agresionin rus në Ukrainë. Autoritetet thonë se zoti Teixeira, i cili u bë pjesë e Gardës Ajrore Kombëtare në vitin 2019, filloi në janar të vitit 2023 të ndante sekrete ushtarake me përdorues të tjerë të rrjetit Discord. I pandehuri Teixeira kishte detyrën e "specialistit të sistemeve të komunikimit kibernetik", në thelb një specialist i IT-së përgjegjës për rrjetet e komunikimit ushtarak.

Marrë nga VOA

jack teixeira dokumente sekrete

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat